www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @283
Počítadlo


Spam poison

Syntetický život

O objave syntetickej baktérie Synthetica

„Ľudstvo bude ďakovať nebesiam, že tento stvoriteľ umelého života sa hrá na boha. Ušetrite nás však parádovania etikov a klerikov. Vo vývoji sveta je toto tak radikálna chvíľa ako objav roľníctva alebo priemyslu“ – takto nadšene víta prvú syntetickú baktériu Ken MacLeod v anglickom Guardiane.

Po prvý raz existuje na svete organizmus, ktorý dostal svoj genóm, to je podklad života, nie na základe rozmnožovania iného organizmu, ale podľa opisu baktérie, ktorá má vzniknúť, v počítači; má špeciálny vodoznak, podľa ktorého sa vždy rozpozná; bude to aj jej ochranná známka. Bola založená nová ríša živočíchov, ktorej pomenovanie, Synthetica, navrhla ešte v roku 2009 umelkyňa Alexandra Daisy Ginsbergová.

Ľudský dôvtip a usilovnosť dosiahli niečo úžasné. Potvrdili platnosť mechanistického materializmu: z chemicky syntetizovaných molekúl zostavili genóm, ktorý ožil v len obale inej bunky a poháňa novú bunku do tej miery, že táto sa rozmnožuje bez toho, že by mala stopy po predkoch. To definitívne pochováva prízrak vitalizmu – zlovestne páchnucu doktrínu, že existuje akási životná esencia, povedzme „duša“, ktorú nezachytí „redukcionistická“ biochémia.

Pre kreacionistov by syntetický život nakoniec nemal robiť problém: či nebol inteligentne dizajnovaný? Napriek tomu môžeme v televíznych štúdiách čakať čulé parádovanie duchovenstva, od ktorého sa žiadajú komentáre. Prečo práve od nich a nie od holičov? Vedia viac o biosyntéze? Vedia viac takého o duši, čo platí aj pre iných, ako pre nich samých? Pochybujem. Treba predpokladať, že sa vynájdu a dajú menej hlúpe odpovede, ako budú otázky.

Dôležitejší ako klerici sú ich sekulárni nástupcovia, etici – niektorí sa už ohlásili. Po prvé, proti syntetickým organizmom vraj nebude „prirodzená odolnosť“. To je mylná predstava – biosféra rieši takéto problémy s novými mikroorganizmami temer každý deň. Čo bude vyslané alebo unikne do „divočiny“ okolitého sveta, bude slúžiť za lunch pre iné mikroorganizmy.

Po druhé je tu námietka, že sa neslobodno „hrať na boha“. Oxfordský profesor Julian Savulescu varuje pred „stvorením života, ktorý by sa prirodzene nevyvinul.“ Preňho je to zlá vec. Pre Ventera je to životný cieľ a bol natoľko predvídavý, že si to s americkými etickými komisiami vybavil už pred rokmi.

Niet tu nových etických problémov. So zvieratami sa ľudstvo hralo na boha od prvopočiatkov roľníctva a domestikované zvieratá (určitého druhu) prevládajú: stalo sa niekde niečo nevítané alebo neprípustné? Nikdy. Nebezpečenstvo biologickej chyby alebo biologického terorizmu existuje, ale nie je väčšie ako s prirodzenými mikroorganizmami. Naproti tomu potenciálny osoh je – aj podľa kontrolných orgánov USA – oveľa vyšší.

Tak, ako je syntetická baktéria Synthetica prvým členom novej živočíšnej ríše, tak je syntetická biológia novou cestou narábania s prírodou, prípadne opakuje sa situácia pri radikálnom vynáleze roľníctva a o pár desaťtisíc rokov pri priemyselnej revolúcii. Potenciál syntetických baktérií siaha ďaleko za výrobu nových pohonných hmôt alebo vakcín, prípadne zneškodnenia olejových škvŕn. Každú potravinu budú vedieť vyrobiť mikroorganizmy, naplánované a vytvorené na špecifický účel. Platí to pre každé vlákno nášho odevu, každú podlahu, po ktorej pôjdeme, pre každú strechu, pod ktorú sa ukryjeme. Možnosti presahujú našu predstavivosť.

Ilustračné foto: © Syntetické kráľovstvo (Strom života).
Do slovenčiny voľne preložili priatelia e-zinu Humanisti.sk. (Nie je to priamy preklad článku, ale základ tvoria myšlienky autora Kena MacLeoda.)
Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Ken MacLeod
– spisovateľ vedecko-fantastickej literatúry (science fiction, sci-fi)
– webová stránka The Early Days of a Better Nation (Blízke dni pre lepších ľudí)
Čerpané z: Guardian News and Media Limited (Humanity will thank heaven that this creator of synthetic life is playing God) a iné zdroje krížom krážom po internete.

Ken MacLeod, 24. 05. 2010 | Prečítané: 4570 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 12:17
 Re: Moje poznámky
08-08-20 * 09:55
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 09:39
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore