www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @745
Počítadlo


Spam poison

Svetový kongres humanistov

Hlavná téma: Humanizmus a mier

Rozhovor s Kristin Mileovou, generálnou tajomníčkou Nórskej humanistickej asociácie

Svetový kongres humanistov 2011 sa bude konať v auguste 2011 v Oslo, v Nórsku. Humanisti, ateisti, voľnomyšlienkari, sekularisti, skeptici a iní sa schádzajú na svetový kongres každé tri roky. Časopis International Humanist News venuje pozornosť príprave tejto veľkej udalosti.

International Humanist News

IHN:Máte už veľa práce s prípravou?

Kristin Mileová: Áno. Nórska humanistická asociácia (NHA) je hrdá, že dostala možnosť hostiť Svetový kongres humanistov v Oslo v roku 2011. Sme vzrušení, ako bude prijatý náš program a koľkých účastníkov získame. Budeme sa tešiť, ak prídu početní humanisti.

IHN:Kedy ste začali Kongres 2011 plánovať?

Kristin Mileová: Prvá vnútorná diskusia bola na jeseň 2006 a rada NHA sa rozhodla uchádzať sa o usporiadanie Kongresu 2011. Naznačili sme, že hlavnou témou by bol Humanizmus a mier. V júni 2007 IHEU schválilo výber Nórska pre Kongres 2011 a mohli sme začať s podrobným plánovaním.

IHN: Ako je práca organizovaná?

Kristin Mileová: Rada NHA má celkovú zodpovednosť za organizáciu kongresu. Plánovanie a koordináciu má na starosti Kongresový výbor a dva podvýbory: programový a organizačný; nedávno sme ustanovili aj kongresový kultúrny výbor. Registrácie, hotely a iné praktické záležitosti riešia zamestnanci NHA a PCO (Profesionálna kongresová služba).

IHN:Koľko ľudí sa zúčastní príprav?

Kristin Mileová: V tejto chvíli je to asi 20 ľudí, zamestnancov a dobrovoľníkov, zapojených do príprav na rozličných úrovniach. Postupom času bude ľudí pribúdať a počas kongresu ich bude podstatne viac.

IHN:V čom bude spočívať hlavný rozdiel oproti doterajším Kongresom?

Kristin Mileová: Humanizmus a mier je dôležitá medzinárodná téma, ktorej sa doterajšie kongresy ešte nevenovali. Na pestrý a inšpirujúci kongres pozveme ako delegátov medzinárodne známych rečníkov a prispievateľov. Zamýšľame pestrý program v podobe viacerých pracovných skupín o zaujímavých témach aj pred a po kongrese.

Dúfame, že Kongres pritiahne záujemcov z celého sveta, a preto dala NHA cestovnému fondu IHEU štedrý príspevok. Dúfame, že toto umožní mnohým zúčastniť sa Kongresu.

IHN:Ako naväzuje kongresová téma na identitu mesta Oslo?

Kristin Mileová: Oslo je najstaršie hlavné mesto Škandinávie, hoci nie najväčšie. Je to pekné mesto s 500 000 obyvateľmi, atraktívne pre turistov a konferencie.

Chýrnym urobilo mesto zameranie sa na mier. Tu sa každý rok v decembri udeľuje Nobelova cena mieru, a konali sa tu viaceré vyjednávania o mieri, napr. Dohovory z Oslo. Nórsko hralo rozhodujúcu rolu vo viacerých podujatiach Spojených národov, a boli tu viaceré dôležité úrady majúce vzťah k mieru a stabilite v nestabilných štátoch sveta.

IHN:Koľkých delegátov očakávate, a odkiaľ?

Kristin Mileová: Dúfame, že prídu početní humanisti a mnohé humanistické organizácie. Sme optimisti a počítame so 600 až 800 účastníkmi. Očakávame, že dobre budú zastúpení naši škandinávski susedia, západná Európa a Spojené štáty. Uvítame aj účastníkov z východnej Európy. Okrem toho dúfame, že do Osla prídu reprezentanti aktívnych organizácií humanistov z celého sveta; čakáme ich z tak ďalekých krajín, ako je India a Nepal, Austrália a Nový Zéland, Nigéria a Uganda, Brazília a Argentína.

IHN:Ako je Kongres financovaný?

Kristin Mileová: Kongres 2011bude financovaný tak ako predošlé kongresy, hlavne z poplatkov účastníkov. NHA čiastočne podporí sociálne podujatia, aby kongres bol zaujímavý a všestranný.

IHN:Prečo majú ľudia prísť na Kongres?

Kristin Mileová: Na medzinárodnom kongrese tohto typu je najdôležitejšie stretnúť humanistov z celého sveta a vymeniť si s nimi svoje skúsenosti, výzvy a názory. Dúfame, že budeme môcť ponúknuť profesionálne zaujímavý, pestrý a príťažlivý program, ktorý uspokojí očakávania účastníkov.

Nakoniec, ale nie najmenej, dúfame, že čo možno mnohí takto získajú príležitosť a možnosť poznať naše pekné hlavné mesto. Môže byť, čo do veľkosti malé, no poskytuje históriu, kultúru a prekrásne obrazy krajiny. Je pravdepodobné, že niektorí účastníci budú môcť kombinovať účasť na Kongrese s dovolenkou, a to im umožní ešte lepšie poznať krásy Nórska.

Pozývam všetkých, aby sledovali vývoj príprav na Kongres v najbližších mesiacoch na stránke World Humanist Congress.

Kristin MileováNa fotografii: Kristin Mileová, generálna tajomníčka Nórskej humanistickej asociácie

Nórska humanistická asociácia (The Norwegian Humanist Association) je jednou z najväčších humanistických organizácií na svete s viac ako 78 000 členmi, a bude hostiteľom 18. Svetového kongresu humanistov.

Kongres sa bude konať v Kongresovom centre v Osle (Nórsko) v dňoch 12. – 14. augusta 2011.

Stiahni súborInternational Humanist News, august 2010 (časopis je vo formáte PDF a má 1,29 MB).

Redakcia ďakuje priateľom e-zinu Humanisti.sk za spoluprácu pri preklade.
Chcete sa vyjadriť? Využite
diskusné fórum.

redakcia
portálu mladých humanistov
Čerpané z:
International Humanist News, časopis IHEU, august 2010, strana 16

redakcia, 01. 01. 2011 | Prečítané: 3451 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (715 hl.)
 
Viac áno, ako nie (184 hl.)
 
Viac nie, ako áno (172 hl.)
 
Rozhodne nie (183 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1254
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Pokrytectvo
27-09-20 * 11:12
 Re: "Sväté" médiá.
24-09-20 * 17:07
 RE: Niečo tu nie je v poriadku
22-09-20 * 16:42
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore