www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @685
Počítadlo


Spam poison

Svetové unikáty slovenských astronómov vďaka eurofondom

Výskumy zaujali Američanov

Observatórium na Lomnickom štíte sa vďaka unikátnym prístrojom zaradilo medzi svetovú špičku v oblasti výskumu slnečnej koróny. Naše výskumy zaujali dokonca aj Američanov, ktorí prejavili záujem o spoluprácu. Žiadaným sa vo svete astronómie stal Astronomický ústav Slovenskej akadémie vied, ktorý má vďaka eurofondom špičkové vybavenie.

Tri dopytovo-orientované projekty implementoval v programovom období 2007 – 2013 v rámci operačného programu Výskum a vývoj cez Agentúru Ministerstva školstva pre štrukturálne fondy (ASFEU). Na projekty získal z Európskeho fondu regionálneho rozvoja spolu viac ako 6,8 milióna eur.

Dnes sú na dennom poriadku správy o hrozbe asteroidov alebo blízkosti meteoritov v slnečnom žiarení. A práve toto sú oblasti, na ktoré sú tri europrojekty zamerané. V rámci Centra kozmických výskumov: vplyv kozmického počasia má dnes Slovensko jeden z dvoch Koronálnych multi-kanálových polarimetrov na svete, ktorý umožňuje priame merania rýchlostných a magnetických polí v slnečnej koróne. Vďaka najväčšiemu ďalekohľadu na Slovensku a najväčšiemu prístroju na blízko zemské objekty v Európe (priemer hlavného zrkadla 130 cm) sa radíme k astronomickej špičke. Dopady väčších telies do atmosféry alebo až na zemský povrch skúmajú vedci unikátnou bolidovou kamerou v rámci Európskej bolidovej siete.

V rámci projektu Obnova a budovanie technickej infraštruktúry má ústav „spárovanú“ unikátnu kombináciu prístrojov na svete, s ktorou sa dajú veľmi dobre monitorovať erupcie a výrony koronálnej hmoty smerom k nám.

Slovensko sa v týchto dňoch oficiálne stalo členom Európskej vesmírnej agentúry. Pre krajinu je to prestíž, ktorá prinesie množstvo príležitostí a integruje nás aj do medzinárodných projektov.

„Geografi sa potešili, samozrejme aj poľnohospodári a mnoho ďalších odvetví, kde by sa zdalo, že nesúvisia s kozmickým výskumom. Potešili sa aj astronómovia, pretože sa nám bude ľahšie získavať pozorovací čas na družiciach ESA, ktoré pozerajú nie smerom na Zem, ale ktoré pozerajú smerom do vesmíru. To znamená, budeme mať ďaleko lepší prístup k špičkovým kozmickým dátam, ktoré sa zo Zeme nedajú získať,“ povedal Aleš Kučera, riaditeľ Astronomického ústavu SAV.

Pod čiarou

Agentúra Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR pre štrukturálne fondy EÚ bola zriadená Ministerstvom školstva SR ku dňu 1. 1. 2007. Je štátnou rozpočtovou organizáciou s právnou subjektivitou, ktorá je napojená na štátny rozpočet prostredníctvom kapitoly Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Jej hlavnou úlohou je zabezpečiť proces implementácie pomoci zo štrukturálnych fondov EÚ v programovom období 2007 – 2013. Agentúra plní funkciu Sprostredkovateľského orgánu pre operačné programy Vzdelávanie a Výskum a vývoj.

Foto:

Astronomický ústav SAVAstronomický ústav SAVAstronomický ústav SAV
Astronomický ústav SAVAstronomický ústav SAV

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Štátny znakMinisterstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky (MŠVVŠ SR)
Stromová 1
813 30 Bratislava
Čerpané z: www.minedu.sk

MŠVVŠ SR, 06. 03. 2015 | Prečítané: 656 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (713 hl.)
 
Viac áno, ako nie (184 hl.)
 
Viac nie, ako áno (169 hl.)
 
Rozhodne nie (182 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1248
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore