www.humanisti.sk
Súťaž o knihu
Webhouse.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Slovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.skdTest
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @284
Počítadlo


Spam poison

Svetlé ležiaky – bez plesní a pesticídov

Pre okolitý svet je typickým českým pivom svetlý ležiak plzenského typu, medzi konzumentmi trochu nepresne známy ako svetlá dvanástka

Časopis dTest (august 2019)Spotrebiteľský časopis dTest poslal do laboratória 26 českých zástupcov tohto pivného štýlu, aby preveril ich kvalitu. Laboratórium overovalo, či neobsahujú plesne a pesticídy. I to, či sa v ich chuti a vôni neobjavujú nežiadúce nedostatky. Zo škodlivín nemusíme mať strach, ale pri ochutnávke sa zopár chybičiek našlo.

Pivný trh je v Česku veľmi rozmanitý, rovnako ako ponúka pivných štýlov.

„Voľba padla na české rodinné striebro – svetlý ležiak plzenského typu, pričom do testu sme zaradili výhradne tie predávané v sklenených fľašiach. Kritériom výberu boli tiež veľkosť výroby pivovaru a regionálne zastúpenie,“ hovorí Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu dTest.

Vybraná skupina 26 jedenástok a dvanástok putovala do laboratória, kde odborníci najprv zisťovali, ako sú na tom ležiaky s obsahom škodlivých látok. Konkrétne pesticídov a mykotoxínov, ktoré sú zdraviu škodlivé látky vznikajúce pri napadnutí surovín pre výrobu piva plesňami.

„V tomto smere máme dobré správy. Mykotoxíny sa v pivách nenašli buď vôbec, alebo len v relatívne nízkych koncentráciách. Laboratórium nedetekovalo ani v ostatnom čase často diskutovaný pesticíd glyfosát, ktorý je podozrivý z karcinogénnych účinkov. V Česku sa rozsiahle používa, predtým i nadužíval,“ konštatuje Hoffmannová.

V ďalšom bloku skúšok sa hodnotitelia zaujímali o kvalitu piva: zisťovali základné pivovarnícke parametre, teda množstvo extraktu pôvodnej mladiny a obsah alkoholu. Údaj o extrakte pôvodnej mladiny (EPM) je v podstate to isté, čo stupňovitosť piva. Ide o podiel látok extrahovaných zo sladu a chmeľa do mladiny – výrobného medzistupňa, pomocou ktorého kvasením vzniká pivo.

„Údaj o percentuálnom podiele EPM nie je povinný, preto ho na všetkých etiketách nenájdete. Vyhláška č. 248/2018 Sb., ktorá sa kvalitou piva zaoberá, hovorí, že pri ležiaku sa musí EPM pohybovať od 11 do 12,9 %. Množstvo extraktu ovplyvňuje plnosť chuti piva a pri vyššom obsahu EPM tiež môžu kvasnice vytvoriť viac alkoholu,“ vysvetľuje Hoffmannová.

A dodáva:

„Všetky ležiaky vyhláške vyhoveli. Namerané hodnoty sa pohybovali od 11,1 % (Platan 11) až po 12,5 % (Bernard světlý ležák). Dobrou správou je i to, že sme nenarazili na jediný prípad, kedy by sa údaj na etikete rozchádzal s realitou.“

V testovaných ležiakoch laboratórium nameralo od 4,4 % (Platan 11 a Plzeňský Prazdroj Pilsner Urquell) do 5,3 % alkoholu (Budweiser Budvar B:Original). Obsah alkoholu sa uvádza v objemových percentách, avšak odporúčania týkajúce sa spotreby alkoholu zvyčajne pracujú s jeho hmotnosťou. V priemere by ste mali v pollitri ležiaka počítať s 19,2 g alkoholu. Keby toto množstvo vypil priemerný 85 kg muž, odbúral by ho za dve a štvrť hodiny. U 60 kg ženy by to isté trvalo štyri hodiny. Podľa WHO by ale ženy nemali prijať viac než 16 g alkoholu denne.

Na záver pivá putovali pred panel odborníkov, ktorí ich ochutnali.

„Nepovieme vám, ktoré pivo vám bude najviac chutiť, to je veľmi individuálna vec. Komisiu odborníkov sme ale požiadali o posúdenie, ako veľmi sa chuť, vzhľad a vôňa testovaných pív približuje charakteristikám pivného štýlu svetlý ležiak českého typu,“ predostrela Hana Hoffmannová.

Za každým pivným štýlom totiž stojí špecifický spôsob výroby a špeciálne suroviny, ktoré dávajú štýlom jedinečný charakter. Náš svetlý ležiak sa varí od roku 1842. Okrem jačmenného sladu a žateckého chmeľa je pre neho typické tzv. spodné kvasenie. Od českého ležiaka sa očakáva výrazná horkosť, dobrá penivosť, plnosť a pivo by sa malo dobre a ľahko piť. Vo vôni ležiaka by sa mal prejavovať slad, možné sú i bylinné tóny či ľahká esterová a diacetylová vôňa. Chuť v sebe zahŕňa slad, horkosť a korenistú vôňu danú použitým chmeľom.

Najviac bodov v senzorickom hodnotení (92 %) nazbieral Staropramen Exportní ležák, o percentný bod menej potom získalo pivo Holba Šerák.

„Veľmi dobré senzorické hodnotenie s výsledkom medzi 80 a 90 % si odnieslo ešte päť vzorkov: Zubr Grand 11, Kozel 11, Plzeňský Prazdroj Pilsner Urquell, Žatec Premium a Březňák Ležák ze staré školy, ktorým sa rovnako vyhli výrazné nedostatky,“ vysvetľuje Hana Hoffmannová.

S len dostatočným senzorickým hodnotením skončila iba jediná vzorka: Ježek 11 %. Odborníci to odôvodnili silne oxidovanou starou ovocnou chuťou a kyslosťou.

Prehľad testovaných pív nájdete na webe www.dtest.cz/pivo. Kompletné výsledky testu svetlých ležiakov prinieslo augustové vydanie časopisu dTest.

Foto:

Staropramen Exportní ležákHolba Šerák

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

dTestdTest
dTest, o.p.s. je najväčšou českou spotrebiteľskou organizáciou, ktorá v ČR pôsobí už od roku 1992. Je vydavateľom spotrebiteľského časopisu dTest, na ktorého stránkach sú publikované výsledky nezávislých a objektívnych testov výrobkov, varovania pred nebezpečnými a zdravotne nevyhovujúcimi výrobkami, informácie o spotrebiteľských právach a poradenstvo, ako tie práva účinne uplatňovať. dTest je súčasťou medzinárodnej organizácie International Consumer Research and Testing (ICRT) a európskej spotrebiteľskej organizácie BEUC.
Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 (ČR) – je v prevádzke každý pracovný deň od 9. do 17. hodiny a spotrebitelia na nej môžu konzultovať s právnymi poradcami časopisu dTest najrôznejšie spotrebiteľské problémy, a to za cenu bežnej tarify volania (sadzobníka poplatkov v ČR). Od spustenia v roku 2010 túto možnosť využili už desiatky tisícov spotrebiteľov a poradenská linka časopisu dTest sa tak stala prvou a najvyhľadávanejšou cestou k riešeniam problémov, s ktorými sa zákazníci na trhu stretávajú.
Čerpané z: www.dtest.sk

dTest, 08. 08. 2019 | Prečítané: 138 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Webhouse.sk

Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore