www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @969
Počítadlo


Spam poison

Svetielkujúca novinka

Prvý prípad svetelnej ochrannej mimikry

Slovenskí vedci z Geologického ústavu SAV a Ústavu merania SAV, spoločne s Dr. Dušanom Chorvátom z Medzinárodného laserového centra a Ingom Fritzschem z Nemecka publikovali v poslednom čísle časopisu Naturwissenschaften štúdiu, ktorá bola zaradená najprestížnejším časopisom Science ako jeden z najdôležitejších objavov roka (všetky disciplíny). Momentálne má na internete záznamy na viac ako 9 000 doménach.

Objav môžeme podľa Dr. Petra Vršanského (GUSAV) zaradiť do viacerých rovín:

Nultou rovinou je sprístupnenie skupiny ako takej pre verejnosť a to aj vedeckú, keďže pôvodný článok pojednávajúci o objave tretej svetielkujúcej skupiny hmyzu (okrem svetlušiek s kováčikmi a mušiek osvetľujúcich siete v jaskyniach) – šváboch nebol publikovaný v indexovanom časopise. Navyše bol svetlo produkujúci systém dokázaný fyzikálnymi metódami.

Prvou rovinou je opis nového druhu (jediného z Ekvádoru), ktorý má množstvo unikátnych štruktúr ako sú obrovské svietiace lampáše študované s použitím mikrotomografie. Unikátnym je aj malý prídavný asymetrický lampáš na pravej strane.

Druhá rovina má environmentálny rozmer, keďže jediné miesto výskytu tohoto vzácneho druhu úplne zničil výbuch sopky Tungurahua 5. decembra 2010. Druh je preto pravdepodobne vyhynutý.

Tretia rovina je tiež environmentálna, ale tentokrát sa dotýka celej skupiny, keďže táto sa vyskytuje len v úplne temných oblastiach, t. j. takých, ktoré nie sú znečistené svetlom miest (tzv. fotoznečistenie).

Štvrtá rovina objasňuje nutnosť tmy – šváby totiž nesvietia iba tak – za svoje svetlo sa schovávajú – napodobňujú totiž jedovatých kováčikov a tak sa vyhýbajú predátorom. Je to prvý prípad svetelnej ochrannej mimikry.

Posledná rovina je evolučná – analýza veku všetkých svetielkujúcich skupín totiž prekvapivo ukázala, že morské svetielkovanie je prítomné u veľmi primitívnych skupín, zatiaľ čo na súši len u pokročilých živočíchov treťohorného pôvodu.

Webový odkaz: www.sciencemag.org

Tlačená forma so stránkami vyšla dnes – Volume 99, Number 9 (2012), 739 – 749, DOI: 10.1007/s00114-012-0956-7.

Pôvodný zdroj: Vršanský, P., D. Chorvát, I. Fritzsche, M. Hain & R. Ševčík, 2012. Light-mimicking cockroaches indicate Tertiary origin of recent terrestrial luminescence. Naturwissenschaften, 5 August online. doi 10.1007/s00114-012-0956-7

Vložila: Michaela Španková

Prílohy:

Kresba svetielkujúceho švába vo fluorescenčnom osvetlení

Kresba svetielkujúceho švába vo fluorescenčnom osvetlení. Svetielkujú dve veľké okrúhle škvrny (lampáše) na štíte a jedna malá asymetrická pod pravým lampášom

Prehľad svetielkujúcich organizmov

Prehľad svetielkujúcich organizmov v moriach, sladkých vodách, pôde a na súši s farbou svetla (Stomiidae svietia v infračervenej oblasti)

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Úrad Slovenskej akadémie vied
– vykonáva úlohy spojené s odborným, organizačným a technickým zabezpečením činnosti akadémie ako vedeckej inštitúcie a úlohy spojené s povinnosťami akadémie ako správcu rozpočtovej kapitoly a zriaďovateľa organizácií
Čerpané z: Slovenská akadémia vied

SAV, 30. 08. 2012 | Prečítané: 1704 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Dobyvatelia zo Skrivolandie.
16-07-20 * 16:57
 Re: Čítam
13-07-20 * 17:12
 RE: Zdravá výživa
12-07-20 * 16:56
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore