www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @717
Počítadlo


Spam poison

Švajčiari budú hlasovať, či chcú dostávať peniaze za nič

Švajčiarsko: Referendum o „plate“ všetkým

Švajčiarsko má príležitosť stať sa prvou krajinou na svete, ktorá zavedie garantovaný príjem pre všetkých svojich občanov. V júnovom referende budú občania rozhodovať, či podporia návrh, podľa ktorého by mal dospelý Švajčiar dostávať 2 500 frankov (2 262 eur) a každé dieťa 625 frankov (565 eur).

O nápade skupiny intelektuálov na čele so spisovateľmi, umelcami a filozofmi sa bude hlasovať 5. júna 2016. Proti je už teraz väčšina politikov, vrátane ľavicových, a podľa prieskumov i prevážna časť verejnosti.

Zástancovia jednotného príjmu tvrdia, že sa tak rozbije tradičný vzťah medzi zamestnaním a platom za prácu, pretože občania budú mať nárok na 2 500 frankov mesačne, aj keď nebudú chodiť pracovať. Tí, ktorí prácu budú mať, si tak polepšia.

Prestali by ľudia pracovať?

Kritici návrhu tvrdia, že vďaka istote štátnych peňazí by ľudia prestali pracovať. To zástancovia myšlienky garantovaného príjmu odmietajú a uvádzajú, že podľa prieskumu sa väčšina Švajčiarov v prípade schválenia návrhu chystá naďalej chodiť do práce. Len dve percentá oslovených by vraj dalo výpoveď a ďalších osem percent by sa rozhodlo až podľa okolností.

Avšak tretina z viac než tisícky oslovených uviedla, že ostatní iste pracovať prestanú. Podľa sondáže je navyše 56 percent respondentov presvedčených, že návrh referendom neprejde.

Federálna vláda odhaduje, že garantovaný príjem by znamenal ročnú záťaž 208 miliárd frankov (188 miliárd eur). Z daní by sa na garantovaný príjem vybralo 153 miliárd, zostávajúcich 55 miliárd by zaistil prevod zo systému sociálneho poistenia a sociálnej podpory.

Predchodcovia a súčasníci

Vzdialene podobný experiment teraz pripravujú i vo Fínsku. Malej skupine vybraných (asi žrebom) obyvateľov chcú vyplácať základný príjem. Navrhnuté sú rôzne variácie, podľa tej základnej by išlo o viac než 750 eur za mesiac po dobu dvoch rokov. Experiment iniciovala sama fínska vláda. Tá chce zistiť, či by pri prípadnom plošnom zavedení nedošlo k výraznému zjednodušeniu sociálneho systému a úsporách na administratíve.

Experiment s výplatou dávok prebieha tiež v holandskom meste Utrecht.

Podobný experiment sa uskutočnil v 70. rokoch v kanadskom meste Dauphin. Každá rodina dostala finančný príspevok. Výsledky údajne naznačili, že len matky malých detí a mladiství pracovali menej. Nebolo však vyjasnené, či je to zlé, pretože matky viac využívali materské dovolenky a mladí ľudia sa viac venovali štúdiu a dobrovoľníctvu. Štúdie zo Spojených štátov amerických naopak dospeli k záverom, že podobný systém odradzuje ľudí od práce.

Pod čiarou

Súvisiaci článok: Fínsko chystá experiment, ako fungujú peniaze za nič, štvrtok, 10. 12. 2015.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Česká televíziaČeská televize
Česká televízia vznikla k 1. 1. 1992 podľa zákona o Českej televízii (zákon č. 483/1991 Zb.) ako televízna služba verejnosti Českej republiky
Čerpané z: Švýcaři budou hlasovat, zda chtějí dostávat peníze za nic, 28. 1. 2016, rubrika Ekonomika, autor: zem; zdroj: ČTK, ČT24

Česká televízia, 28. 01. 2016 | Prečítané: 568 | Rubrika: Polemika o…

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (713 hl.)
 
Viac áno, ako nie (184 hl.)
 
Viac nie, ako áno (169 hl.)
 
Rozhodne nie (182 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1248
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore