www.humanisti.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovKníhkupectvo AlternatívaAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Kochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyWave of Reality
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @196
Počítadlo

Spam poison
Spam poison

Šváb ako zo Star Wars

Morfologicky je to zrejme najbizarnejší šváb

Bizarný šváb

Úkaz, ktorý vyzerá ako hlava šaša vpravo, je „helma“ na zachytenie samičky na chrbte samca švába.
Po kliknutí na fotografiu sa v novom okne zobrazí v lepšom rozlíšení o rozmeroch 1 940 × 1 400 bodov.

Vo Vietname objavila skupina vedcov, ktorých vedú Ľubomír Vidlička a Peter Vršanský z Ústavu zoológie Slovenskej akadémie vied, možno najzvláštnejší organizmus vôbec. Ide o polopriehľadného švába s najväčšou hlavou, ktorý spredu vyzerá ako postavička zo Star Wars. Na chrbte má plne funkčnú helmu zloženú z piatich častí (štyri krídla a obrovská žľaza), zverák a hák – to všetko slúži na zachytenie (hlavne hlavy) samičky na ôsmich miestach počas párenia. Vedci špekulujú, že týmto „zakliesnením“ sa spoločne presúvajú medzi jaskyňami na netopieroch.

„Presun len jedného pohlavia medzi jaskyňami je pri týchto vzácnych druhoch veľmi problematický,“ vysvetľuje P. Vršanský.

„Morfologicky to je zrejme najbizarnejší šváb a myslíme si, že aj zviera všeobecne, ktoré kedy bolo objavené,“ objasňuje vedec.

Šváb nájdený vo vietnamskej lávovej jaskyni Tan-Phu je extrémne malý, čiastočne priehľadný a s extrémne veľkou hlavou (pravdepodobne proporcionálne najväčšia hlava, akú niekedy šváb mal) a má extrémne dlhé nohy. Najzaujímavejšou časťou tela je jeho zadná strana so spomínanou helmou. Neinvazívne CT, ktoré urobil na Ústave merania SAV Miroslav Hain, ukázalo aj stravu odlišnú od väčšiny švábov (spóry húb v zažívacom trakte).

Šváb sa vyskytuje v geologicky pomerne mladých jaskyniach – mladších ako 2,6 milióna rokov.

„Aj molekulárna analýza vedená manželmi Kúdelovcami na Prírodovedeckej Fakulte UK v Bratislave poukazuje na nedávny vznik zložitej stavby tela tohto unikátu,“ dopĺňa Peter Vršanský.

Tretím dôkazom nedávnej histórie tohto komplikovaného tvora je prítomnosť zvyškov pigmentu a plne pigmentované zvyšky po zložených očiach. Ide o žijúci druh švába a vyvracia domnienku o konzervatívnosti švábov, čiže o ich evolučnej nemennosti alebo stabilite (vzhľadom na to, že tak rýchlo prebehli také závažné zmeny).

„Tempo ich evolúcie je porovnateľné s najrýchlejšie sa vyvíjajúcimi chrobákmi. Líši sa len tempo vymierania a to (rýchle) vytvára dojem nemennosti,“ dodáva o najnovšom výskume P. Vršanský.

Výsledky štúdie už publikoval časopis Zootaxa a preberá ich jeden z najprestížnejších vedeckých časopisov – New Scientist.

Vložila: Andrea Nozdrovická.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

SAVÚrad Slovenskej akadémie vied
– vykonáva úlohy spojené s odborným, organizačným a technickým zabezpečením činnosti akadémie ako vedeckej inštitúcie a úlohy spojené s povinnosťami akadémie ako správcu rozpočtovej kapitoly a zriaďovateľa organizácií
Čerpané zo: SAV

SAV, 09. 03. 2017 | Prečítané: 240 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Zbierka na ochranu humanistov

Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie.

Pozri: Globálna kampaň na ochranu humanistov.

HELP US PROTECT HUMANISTS AT RISK
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
Brajti
The Brights
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore