www.humanisti.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovKníhkupectvo AlternatívaAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Kochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyWave of Reality
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @989
Počítadlo

Spam poison
Spam poison

Súťaž PRE VODU 2017 má svojich víťazov

Druhý ročník

10. marca 2017 sa uskutočnilo slávnostné vyhodnotenie súťaže mladých ľudí PRE VODU. Nadácia Ekopolis v spolupráci s Nestlé zorganizovala už druhý ročník súťaže PRE VODU, ktorá prepája mladých ľudí s tými, ktorí hľadajú inšpirácie a ktorí chcú riešiť konkrétne problémy s vodou vo svojich mestách a obciach. Najlepšie tri návrhy získali finančnú odmenu 1 100 €, 550 € a 200 €.

Do konca januára 2017 bolo do Nadácie Ekopolis doručených celkovo 7 súťažných návrhov, ktoré sa týkali riešenia zavlažovania školského skleníka v Spišskej Novej Vsi a vytvorenia dažďových záhrad v Skalice, revitalizácie starého ramena Váhu, protipovodňových opatrení v obci Sebedín-Bečov a v obci Beluj. Súťažné návrhy obsahovali okrem popisu riešenia aj rámcový odhad financií potrebných realizáciu riešenia a vyhodnotenie rizík riešenia.

Súťaž bola realizovaná vďaka finančnej podpore spoločnosti Nestlé, ktorá mala zastúpenie tiež v porote.

„Pre Nestlé je zodpovedné hospodárenie s vodou prioritnou témou. Neuspokojujeme sa ale len s úsporami vody v závodoch. Ideme ďalej a chceme do ochrany vody zapojiť širšiu verejnosť a predovšetkým mladých ľudí, ktorým dávame možnosť uplatniť svoju kreativitu a získať cenné skúsenosti s vývojom projektu,“ uviedla Martina Šilhánová, manažérka pre CSR zo spoločnosti Nestlé.

Samotné finále sa uskutočnilo 10. marca 2017 v priestoroch Spolku architektov Slovenska v Bratislave, kde finalisti predstavili osobne svoje súťažné návrhy. Tri najlepšie návrhy mladých ľudí získali odmenu 1 100 eur, 550 eur a 200 eur.

„Odborná porota mala ťažkú úlohu, súťažné návrhy boli veľmi vyrovnané. Kritériami pre výber finalistov bola kvalita a prehľadnosť spracovaného návrhu, inovatívnosť, realistické zhodnotenie rizík, ako aj splnenie požiadaviek zadávateľa, v prípade, ak išlo o riešenie niektorého z reálnych modelových problémov spojených s nakladaním s vodami,“ vysvetľuje Martina B. Paulíková, programová manažérka Nadácie Ekopolis.

Víťazi súťaže sú:

  • Miloš Hajko, Lucia Spálová: Revitalizácia starého ramena Váhu za účelom zlepšenia vodných pomerov v ramene

    Problémom ramena pri obci Trnovec nad Váhom je veľký rozkyv hladiny Váhu, ktorý je spôsobený prevádzkou VD Kráľová. Preto je hlavným cieľom štúdie opísanie jestvujúceho stavu ramena na Váhu, celková revitalizácia ramena a navrhnutie vhodných technických opatrení tak, aby sa zabezpečila stála hladina vody v ramene hlavne v čase neresu a jeho následné prirodzené zarybnenie. Nezanedbateľným bodom štúdie je taktiež aj následné zatraktívnenie a využitie okolia ramena na rekreačné a náučné účely.
  • Nina Ondrušová, Michaela Hollá, Lívia Kruliacová: Mokraď Bazén a Náhon ležiace za projektom ZáZeMie v Spišskej Novej Vsi

    Myšlienkou návrhu je revitalizácia z dôvodu zanedbanej oblasti, vyriešenie ekologického a estetického návrhu z dôvodu zachovania fauny a flóry a ich doplnenie. Cieľom je zabezpečenie vhodného prostredia pre život vzácnych druhov rastlín a živočíchov, spríjemnenie prostredia v oblasti pre okolie a obyvateľstvo.
  • Nikola Herchlová: Riešenie príčin povodní v obci Beluj

    Cieľom projektu bolo identifikovať plochy, kde sa koncentruje zrážková voda a porovnať ich so skutočným stavom. V teréne boli tieto plochy potvrdené. Na poľnohospodárskych pozemkoch dochádza aj k tvorbe eróznych rýh, čo len potvrdzuje zlé infiltračné podmienky a degradáciu krajiny, pričom tie sú ovplyvnené najmä spôsobom hospodárenia. Navrhované opatrenia zachytávajú povodňovú vodu v krajine a zabraňujú erózii.

Po skončení súťaže dostanú zapojené obce súťažné návrhy a budú ich môcť využiť pre riešenie problémov s vodou tak, ako budú potrebovať.

Foto:

Súťaž PRE VODU 2017Súťaž PRE VODU 2017Súťaž PRE VODU 2017

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

EkopolisNadácia Ekopolis
– víziou nadácie je vyspelá občianska spoločnosť, v ktorej si ľudia uvedomujú svoju zodpovednosť za jej vývoj a za stav životného prostredia. Spoločnosť, v ktorej majú občania záujem zapájať sa do správy vecí verejných, majú odvahu zaujať kritický postoj a záleží im na tom, aby rozvoj našej spoločnosti nebol na úkor budúcich generácií.
Čerpané z: www.ekopolis.sk

Nadácia Ekopolis, 16. 03. 2017 | Prečítané: 154 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Zbierka na ochranu humanistov

Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie.

Pozri: Globálna kampaň na ochranu humanistov.

HELP US PROTECT HUMANISTS AT RISK
Anketa
Má prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska vaše sympatie?

áno (19 hl.)
 
viac áno ako nie (10 hl.)
 
viac nie ako áno (10 hl.)
 
nie (25 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 64
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Ceny humanistov 2017
Jubilejný 10. ročník sa uskutočnil v nedeľu 18. júna 2017.
Pozri: Ceny humanistov 2017
Nové vo fóre
 RE: O nezamestnanosti
22-07-17 * 07:20
 RE: Prenasledovanie humanistov
22-07-17 * 07:01
 Parafráza
22-07-17 * 00:04
Brajti
The Brights
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore