www.humanisti.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Kochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Kultúrny program (Staré Mesto)
Bratislava-Staré Mesto
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @623
Počítadlo


Spam poison

Študentské pôžičky ako riešenie nedostatku študentov v prioritných odboroch

Náš návrh je poskytovať pôžičky do výšky 4 000 € ročne, teda 400 € mesačne

Nedostatok študentov na vysokých školách v prioritných odboroch spojených so starnutím populácie a so zmenami na trhu práce je vážne riziko pre budúcnosť trhu práce na Slovensku. Inštitút zamestnanosti navrhuje poskytnutie výhodnej štátnej pôžičky, ktorá bez ohľadu na sociálny status rodiny umožní financovať celé vysokoškolské štúdium študenta. Pôžička bude umorovaná započítaním dane z príjmu fyzickej osoby (tzn. absolvent vysokej školy zaplatí daň zníženú o splátku pôžičky). Pôžička bude poskytnutá len študentom, ktorí študujú na prioritných odboroch.

Náš návrh je poskytovať pôžičky do výšky 4 000 € ročne, teda 400 € mesačne. Takáto suma umožní, aby študent mal zdroje na všetky náklady spojené so štúdiom a nemusel počas školy brigádovať. Na rozdiel od súčasného stavu by boli poskytované v deň zápisu na VŠ štúdium, aby študenti zo sociálne slabších rodín mali dostatočne pokryté finančne najnáročnejšie obdobie VŠ, t. j. začiatok akademického roka.

Splácanie

Pre motiváciu študentov prioritných odborov zostať pracovať na Slovensku navrhujeme, aby v prípade, že budú naďalej platiť daň z príjmu v SR, ich pôžička bude umorovaná. V prípade, ak bude ročná splátka nižšia ako ročná daň, vtedy príjemca pôžičky nebude platiť žiadnu splátku. V niektorých prípadoch (materstvo, zdravotné problémy) môže absolvent požiadať o odklad splácania.

Financovanie

V súčasnosti na Slovensku študuje na slovenských vysokých školách okolo 150 tisíc študentov. V prípade, že by boli za študentov prioritne označených 10 % študentov. t. j. okolo 15 tisíc študentov. Napríklad, ak by boli za prioritné odbory vybrané medicína a IKT odbory, v súčasnosti je okolo 4 000 študentov medicíny a okolo 5 500 študentov IKT odborov. Ak by všetci využili týchto prioritných odborov využili možnosť maximálnej výšky pôžičky, táto sociálna investícia by bola okolo 60 000 000 € ročne.

Pri 5-ročnom štúdiu je výška poskytnutých finančných prostriedkov 20 000 €. Pri úročení 2 % (priemerná inflácia) pri splatnosti 20 rokov by mesačná splátka bola 101 € alebo ročne okolo 1 200 €.

Dlhodobo sú hrubé príjmy vysokoškolských vzdelaných študentov vyššie, ako tých so stredoškolským vzdelaním. Pri súčasnom nastavenom daňovo-odvodom mixe je daň zaplatená z hrubých príjmov vysokoškolsky vzdelaného študenta na úrovni:

  Priemerná mzda
absolventa VŠ
Priemerná mzda
absolventa SŠ
Hrubý príjem 1 620,00 950,00
Zaplatená daň
mesačne
205,91 114,61
Daň ročne 2 470,92 1 375,32

Teda pri bežnom platení daní by absolvent svojimi daňami priebežne splácal svoju pôžičku. Po 20 rokoch bude táto sociálna investícia splatená, a ďalších 30 rokov bude štát poberať vyššie daňové príjmy vďaka vyššej kvalifikácii pracovnej sily.

Spracoval: Alexej Dobroľubov.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

IZInštitút zamestnanosti
Inštitút zamestnanosti je občianske združenie, mimovládna nezisková organizácia, ktorej náplňou je tiež výskum problémov zamestnanosti. Zbiera informácie o trhu práce s cieľom byť platformou pre ich výmenu. Cieľom Inštitútu zamestnanosti je prezentovať odborné poznatky a ponúkať riešenia z oblasti trhu práce širokej verejnosti a zainteresovaným odborníkom. Inštitút zamestnanosti sa tiež snaží byť nápomocný osobám pôsobiacim v ekonomickom výskume, vzdelávaní a praxi. Inštitút zamestnanosti pracuje v oblasti výchovno-vzdelávacej, výskumnej, osvetovej, sociálnej a poradenskej, najmä na poli trhu práce a zamestnanosti všeobecne.
Čerpané z: www.iz.sk

Súvisiace články:
Mobilná aplikácia mzdovej kalkulačky (10.10.2018)
Oplatí sa nezamestnaným pracovať? (13.01.2018)

IZ, 03. 09. 2018 | Prečítané: 87 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Zbierka na ochranu humanistov
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasle­dovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Nová zbierka na ochranu humanistov vo svete.
HELP US PROTECT HUMANISTS AT RISK
Anketa
Myslíte si, že predseda NR SR JUDr. Andrej Danko odtajní svoju rigoróznu prácu?


Celkom hlasovalo: 70
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Kapitalistická šľachta
17-11-18 * 19:35
 1 %
17-11-18 * 19:29
 Re: ŠtB – strach revolúcie
17-11-18 * 18:12
Brajti
The Brights
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Biela pastelka 2018
Biela pastelka 2018
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore