www.humanisti.sk
Súťaž o knihu
Webhouse.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Slovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.skdTest
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @028
Počítadlo


Spam poison

Študentské pôžičky ako riešenie nedostatku študentov v prioritných odboroch

Náš návrh je poskytovať pôžičky do výšky 4 000 € ročne, teda 400 € mesačne

Nedostatok študentov na vysokých školách v prioritných odboroch spojených so starnutím populácie a so zmenami na trhu práce je vážne riziko pre budúcnosť trhu práce na Slovensku. Inštitút zamestnanosti navrhuje poskytnutie výhodnej štátnej pôžičky, ktorá bez ohľadu na sociálny status rodiny umožní financovať celé vysokoškolské štúdium študenta. Pôžička bude umorovaná započítaním dane z príjmu fyzickej osoby (tzn. absolvent vysokej školy zaplatí daň zníženú o splátku pôžičky). Pôžička bude poskytnutá len študentom, ktorí študujú na prioritných odboroch.

Náš návrh je poskytovať pôžičky do výšky 4 000 € ročne, teda 400 € mesačne. Takáto suma umožní, aby študent mal zdroje na všetky náklady spojené so štúdiom a nemusel počas školy brigádovať. Na rozdiel od súčasného stavu by boli poskytované v deň zápisu na VŠ štúdium, aby študenti zo sociálne slabších rodín mali dostatočne pokryté finančne najnáročnejšie obdobie VŠ, t. j. začiatok akademického roka.

Splácanie

Pre motiváciu študentov prioritných odborov zostať pracovať na Slovensku navrhujeme, aby v prípade, že budú naďalej platiť daň z príjmu v SR, ich pôžička bude umorovaná. V prípade, ak bude ročná splátka nižšia ako ročná daň, vtedy príjemca pôžičky nebude platiť žiadnu splátku. V niektorých prípadoch (materstvo, zdravotné problémy) môže absolvent požiadať o odklad splácania.

Financovanie

V súčasnosti na Slovensku študuje na slovenských vysokých školách okolo 150 tisíc študentov. V prípade, že by boli za študentov prioritne označených 10 % študentov. t. j. okolo 15 tisíc študentov. Napríklad, ak by boli za prioritné odbory vybrané medicína a IKT odbory, v súčasnosti je okolo 4 000 študentov medicíny a okolo 5 500 študentov IKT odborov. Ak by všetci využili týchto prioritných odborov využili možnosť maximálnej výšky pôžičky, táto sociálna investícia by bola okolo 60 000 000 € ročne.

Pri 5-ročnom štúdiu je výška poskytnutých finančných prostriedkov 20 000 €. Pri úročení 2 % (priemerná inflácia) pri splatnosti 20 rokov by mesačná splátka bola 101 € alebo ročne okolo 1 200 €.

Dlhodobo sú hrubé príjmy vysokoškolských vzdelaných študentov vyššie, ako tých so stredoškolským vzdelaním. Pri súčasnom nastavenom daňovo-odvodom mixe je daň zaplatená z hrubých príjmov vysokoškolsky vzdelaného študenta na úrovni:

  Priemerná mzda
absolventa VŠ
Priemerná mzda
absolventa SŠ
Hrubý príjem 1 620,00 950,00
Zaplatená daň
mesačne
205,91 114,61
Daň ročne 2 470,92 1 375,32

Teda pri bežnom platení daní by absolvent svojimi daňami priebežne splácal svoju pôžičku. Po 20 rokoch bude táto sociálna investícia splatená, a ďalších 30 rokov bude štát poberať vyššie daňové príjmy vďaka vyššej kvalifikácii pracovnej sily.

Spracoval: Alexej Dobroľubov.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

IZInštitút zamestnanosti
Inštitút zamestnanosti je občianske združenie, mimovládna nezisková organizácia, ktorej náplňou je tiež výskum problémov zamestnanosti. Zbiera informácie o trhu práce s cieľom byť platformou pre ich výmenu. Cieľom Inštitútu zamestnanosti je prezentovať odborné poznatky a ponúkať riešenia z oblasti trhu práce širokej verejnosti a zainteresovaným odborníkom. Inštitút zamestnanosti sa tiež snaží byť nápomocný osobám pôsobiacim v ekonomickom výskume, vzdelávaní a praxi. Inštitút zamestnanosti pracuje v oblasti výchovno-vzdelávacej, výskumnej, osvetovej, sociálnej a poradenskej, najmä na poli trhu práce a zamestnanosti všeobecne.
Čerpané z: www.iz.sk

IZ, 03. 09. 2018 | Prečítané: 187 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Webhouse.sk

Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 RE: Zbohom sloboda.
23-10-19 * 18:58
 Re: Vidíš
23-10-19 * 17:35
 Re: Ťažko
20-10-19 * 11:22
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore