www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @932
Počítadlo


Spam poison

Studená sprcha pre českú katolícku cirkev

Ako dar pod vianočný stromček sú tu výsledky a ozývajú sa prvé komentáre

V reči biskupov Českej biskupskej konferencie (ČBK) to znie propagandisticky vykrúcavo:

„Temer 14 % obyvateľov ČR sa aktívne prihlásilo k nejakej cirkvi. Naďalej asi tretina obyvateľov prehlásila, že nie je nijakého vyznania. Vyše 700 tisíc obyvateľov sa síce hlási k viere, ale nie k cirkvi. Ostatok, to je temer polovica obyvateľstva, sa k otázke viery vôbec nevyjadril. Ku katolíckej cirkvi sa prihlásilo 1 084 000 obyvateľov, čo je niečo málo viac ako 10 % obyvateľov… Keby bolo keby, zistili by sme, že k dramatickým zmenám religiozity pravdepodobne nedošlo… To súhlasí so skúsenosťou cirkvi, ktorá dlhodobo pozoruje stabilný záujem o návštevu nedeľných bohoslužieb aj počet krstov.“ (Česká biskupská konferencia)

Reč nestranných odborníkov je zreteľnejšia.

Podpredseda Českého štatistického úradu Stanislav Drápal je prekvapený, že až „4 774 323 Čechov sa odmietlo prihlásiť k akémukoľvek náboženstvu, čo je päťkrát viac ako pred 10 rokmi.“ Útočnejší Filip Tvrdý poznamenáva, že ak k nim pripočítame 3 612 804 obyvateľov, ktorí odpovedali, že sú bez náboženskej viery, dostaneme číslo 8 387 127, čo je masívnych temer 80 % a robí z Česka jednu z najateistickejších krajín na svete. „Súcitný“ perfekcionista Aleš Uhlíř nazval hlavný výsledok sčítania, úbytok počtu katolíkov z 2 748 918 na 1 155 037, t. j. o 1 593 881, pre katolíckych cirkevných predstavených nielen neočakávane nepríjemným prekvapením, ale priam ľadovou sprchou. Katolícky etik Marek Vácha sucho konštatuje: „O ponuky veľkých cirkví nemajú ľudia záujem.“

V politike sme na prikrášľujúce komentáre k prehratým voľbám navyknutí, počúvame ich často; v kostoloch budú pri desaťročných sčítaniach aj naďalej zriedkavé, ale pri postupnej sekularizácii spoločnosti ostanú monotónne. Raz sa však bude musieť povedať (aj u nás) „nedeľná nenavštevovanosť kostolov“ miesto „nedeľná navštevovanosť kostolov“ – v Česku už v roku 2004 chodilo do kostola v nedeľu len 405 446 občanov, teda už vtedy len asi 4 % populácie; súhlasím a budem rád, ak to ostane stabilné.

ČBK je verná svojmu štýlu a bohorovne domýšľavo vyhlasuje, že „k dramatickým zmenám religiozity pravdepodobne nedošlo“. Pritom katolícka cirkev stratila 60 % svojich ovečiek a straty zaznamenali aj ostatné kresťanské cirkvi, ktorých počet veriacich bol a je ostatne zanedbateľný. Malo by sa hovoriť o katastrofálnom zosune pôdy pod ich nohami.

Pred sčítaním som v jednom článku (Neslušná otázka) protestoval proti otázke po náboženstve a nazval som ju neslušnou otázkou; v denníku Pravda to upravili na „vtieravú“ otázku. Upozornil som na to, že vo vyspelých štátoch sa pri cenzoch nekladie. Som rád, že som zachytil zmýšľanie temer polovice českého národa a vidím tento trend aj na Slovensku, hoci zďaleka ešte nie taký výrazný.

Udalosť sa stala v Česku, ale má svoju aktualitu aj u nás. Preto považujem za vhodný komentár českého ateistu Filipa Tvrdého na blogspote Massive Error:

„Už sa teším na vytáčky ohľadne týchto trápnych výsledkov, ktoré nás čakajú zo strany vrcholných predstaviteľov cirkvi. Priam počujem dedinského strýka Dominika Duku (arcibiskup pražský a primas český, pozn. prekl.), ako spochybňuje platnosť výsledkov a dramaticky sa vciťuje do myslí temer piatich miliónov tých, ktorým kolónka „vyznanie“ nestála za vyplnenie. Stavím sa, že na vine zaručene nebudú sexuálne aféry kňazov, chamtivosť cirkvi pri diskusiách o reštitúciách alebo anachronická primitívnosť pri riešení problémov typu antikoncepcia, interrupcie alebo eutanázia. Nejaký vinník sa vždy nájde – tipoval by som na kapitalistický konzumérizmus a zabudnutie na duchovno. Nasledujúci diagram však celkom neoddiskutovateľne vyjadruje úpadok českého cirkevníctva, z ktorého sa nedokáže vyklamať ani profesionálny teológ.
(Pozri Filip Tvrdý – Blog o filozofii, vede a ateizme.)

Výsledok sčítania ľudu v Českej republike potvrdil celosvetový trend sekularizácie spoločnosti, t. j. rastu počtu ľudí, ktorí aktívne odmietajú náboženstvo ako faktor, určujúci ich morálne správanie a usporiadanie spoločnosti. 700 000 zdráhavých ešte zo zotrvačnosti pripustilo, že si myslia, že veria, ale nevyhovuje im žiadna cirkev. Státisícové až miliónové davy v košiari okolo papamobilu so starcom Jánom Pavlom II. alebo Benediktom XVI. nehovoria nič o náboženskom presvedčení účastníkov; sú cirkevnou a politickou vrchnosťou inscenované obdoby prvomájových osláv na Červenom námestí a inde. Nie vždy som na ne chodil nerád; mali určitú atmosféru a podobné manifestácie sa konávajú aj na Champs Elysées a Trafalgar Square. Kto by tam nechcel byť, najmä ak tam uvidí prvého kozmonauta Jurija Gagarina, kráľa popu Mika Jacksona alebo čo len šéfa najväčšej cirkvi na svete?

Skutočných katolíkov (kresťanov) ubúda na celom vyspelom svete a miestami je ich už len zanedbateľná menšina – v Ústeckom kraji v severnom Česku neuveriteľných 2,8 %. Pre ich krikľúnstvo sa im v celom štáte venuje absolútne nezaslúžená pozornosť. (Filip Tvrdý)

V Britských listoch pohotovo komentuje výsledok sčítania Aleš Uhlíř stručným rozborom príčin úpadku katolíckej cirkvi v Česku, ktorý však má platnosť aj u nás a v celom západnom svete. Článok Prepad rímskokatolíckej cirkvi stojí za prečítanie. Autor v ňom uzatvára:

„Ľudia budú čím ďalej tým viac odmietať inštitúciu, ktorá rezignovala na aktívny postoj k tomu, čo sa deje vo svete a svojimi špičkami posluhuje mocným tohto sveta. Ponúkať ľuďom akúsi vieru ako tovar, zabalený v peknej škatuľke, môže iba ak nejaká sekta; na rímskokatolícku cirkev by to malo byť viac.“

Komentár evanjelickej cirkvi, ktorá stratila vyše polovice veriacich a má ich 51 936, kým v roku 2001 ich bolo 117 212, je pochopiteľný: „Získané dáta sú absolútne neupotrebiteľné“. (www.evanjelik.sk)

Neuveriteľného klamstva z vynechania sa prenáhlene dopustila Wikipédia, ktorá už na stranu o Sčítaní ľudu v ČR 2011 pridala stať Predbežné výsledky, v ktorej píše:

„Podíl věřících u jednotlivých církví se zásadně nezměnil, přibyli pouze jediové.“

Ani slovo o prepade katolíckej cirkvi. Ani slovo o tom, že takmer polovica občanov odmietla odpovedať na otázku o viere. Som rád, že je to tak, ale mienkotvorné inštancie to nesmú zamlčovať. Už v minulosti som varoval pred náboženskou zaujatosťou mnohých statí vo Wikipédii v prospech katolíckej cirkvi, ale teraz to presahuje mieru. Takáto Wikipédia je prílohou Katolíckych novín. (Sčítání lidu, domů a bytů 2011 v České republice, Wikipédia, referencia č. 32, odkazujúca na Český štatistický úrad.)

Prečo váhajú masmédiá komentovať výsledok českého cenzu v kolónkach o náboženstve inakšie ako uvádzaním akéhosi hlúčika 15 000 šibnutých jediových rytierov?

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Rastislav_SkodaRastislav Škoda
publicista a vydavateľ Zošitov humanistov
Čerpané z:
Zošity humanistov č. 90

Rastislav Škoda, 21. 12. 2011 | Prečítané: 3561 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Paradox kapitalizmu
06-08-20 * 18:46
 Re: Tomáš Profant
06-08-20 * 18:14
 Re: Paradox kapitalizmu
06-08-20 * 18:14
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore