www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @560
Počítadlo


Spam poison

Stretnutia s Osvaldom Zahradníkom

Slovenský autor s medzinárodným renomé

Život a dielo Osvalda Zahradníka (Nitra 2000)Do roku 1989 medzinárodne uznávaného dramatika Osvalda Zahradníka (16. 11. 1932 Veľký Bočkov – 16. 8. 2017 Bratislava) niekoľko desaťročí ignorovali slovenské profesionálne divadlá. Po smrti sa s ním pred televízne kamery prišli teatrálne rozlúčiť najmä predstavitelia SND, kde v druhej polovici 70. rokov 20. storočia pôsobil ako umelecký šéf činohry.

Mal som šťastie podieľať sa na seminári Život a dielo Osvalda Zahradníka, ktorý v roku 2000 usporiadal Spolok slovenských spisovateľov a Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre. Vo svojom príspevku som venoval pozornosť tvorivým osobitostiam, myšlienkovým východiskám, kompozičným postupom, psychologickým aspektom, inscenačným predpokladom i nadnárodným dimenziám dramatickej tvorby Osvalda Zahradníka, ktorého umelecké posolstvá úspešne zarezonovali na javiskách viacerých krajín.

Vždy som si veľmi vážil možnosť bezprostredne spolupracovať s výnimočnými tvorivými osobnosťami. Medzi mojím osobným príbehom a životným sujetom Osvalda Zahradníka bol generačný fázový posun, ale napriek tomu rád pripomeniem niekoľko neprehliadnuteľných priamych i nepriamych paralel.

Mojím prvým profesionálnym pôsobiskom bol Československý rozhlas. V tom čase som popri štúdiu dramaturgie na Vysokej škole múzických umení bol režisérom rozhlasových umeleckých programov. Jednou z legiend tejto profesie bol Osvald Zahradník, ktorého však už vtedy osud zavial zo sféry rozhlasového vlnenia do oblasti, kde javiskové dosky znamenajú svet.

Neskôr som sa stal vedúcim odborným pracovníkom – špecialistom literárno-dramatického oddelenia ministerstva kultúry. Jedným z jeho legendárnych šéfov bol Osvald Zahradník, ktorý však už počas môjho pôsobenia na ministerstve opäť presunul ťažisko svojich profesionálnych aktivít do ďalšej vývojovej etapy.

Napokon som predsa len mal príležitosť osobne úzko spolupracovať s legendárnym dramatikom Osvaldom Zahradníkom. Bolo to v čase, keď ako predseda viedol najpočetnejšie zoskupenie divadelných, filmových, televíznych a rozhlasových tvorcov – Zväz slovenských dramatických umelcov, ktorého som bol tajomníkom. Spolu sme sa podieľali na dynamických zmenách, štrukturálnych experimentoch a hľadaní alternatívnych riešení rozvoja a optimálneho usporiadania existenčných podmienok dramatickej tvorby.

Musím otvorene skonštatovať, že naše úsilia neboli zavŕšené či prekonané prevratnými udalosťami na prelome osemdesiatych a deväťdesiatych rokov, naopak boli nimi prerušené a dodnes pozastavené. Súčasný model slovenského profesionálneho divadelníctva je nesporne posledným dinosaurom v skanzene anachronických prístupov politicko-ekonomického systému, na ktorého detaily sa s odstupom desaťročí už sotva pamätáme a ktorý si už naše medzičasom dospelé deti ani nevedia dosť dobre predstaviť.

S Osvaldom Zahradníkom sme mali k sebe blízko aj počas spoločného pôsobenia v Predstavenstve Spolku slovenských spisovateľov, v ktorom vtedy ešte bolo miesto aj pre významné tvorivé osobnosti.

Pre slovenskú kultúrnu i spoločenskú realitu uplynulých dekád sú príznačné paradoxy, ku ktorým nesporne patrí aj bludný kruh vytrvalého nezáujmu domácich divadiel o uvádzanie diel slovenských autorov s medzinárodným renomé. Osvald Zahradník k nim nepochybne patrí.

Pod čiarou

Mgr. art. Pavol Janík, PhD. (magister artis et philosophiae doctor)
predseda Spolku slovenských spisovateľov (2003 – 2007)
tajomník Spolku slovenských spisovateľov (1998 – 2003, 2007 – 2013)
šéfredaktor časopisu Spolku slovenských spisovateľov Literárny týždenník (2010 – 2013)

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Pavol JaníkMgr. art. Pavol Janík, PhD.
– básnik, dramatik, publicista, prekladateľ
Čerpané z:
vlastný zdroj, osobná stránka, YouTube, pozri aj prehľad uverejnených článkov v e-zine Humanisti.sk

Pavol Janík, 23. 08. 2017 | Prečítané: 3053 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 12:17
 Re: Moje poznámky
08-08-20 * 09:55
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 09:39
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore