www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @073
Počítadlo


Spam poison

Stratená kniha sa vracia do Košíc

Verejná knižnica Jána Bocatia

GazophylaciumVerejná knižnica Jána Bocatia v Košiciach už desaťročia starostlivo opatruje vzácne kultúrne dedičstvo – historickú zbierku, ktorú tvoria staré tlače a rukopisy. Vek niektorých exponátov sa počíta na stáročia. Medzi najstaršie tlače patria inkunábuly – prvotlače, vydané do roku 1500. Vzácna je i zbierka starých tlačí zo 17. a 18. storočia. Pochádzajú z fondu knižnice bývalej Právnickej akadémie v Košiciach, ktorá zanikla v roku 1923. Sú osobitne chránené ako významná a zaujímavá súčasť regionálneho oddelenia knižnice, dotvárajú jeho atmosféru, evokujú dotyk s minulosťou, poskytujú o nej informácie a poznatky. Kontinuálne sa tu zhromažďujú a uchovávajú aj diela súčasných autorov, ktoré budú svedectvom doby pre nasledujúce generácie. Ambíciou knihovníkov je však získavať do fondu i zaujímavé tlače z minulosti, ktoré súvisia s Košicami. Vďaka moderným informačným technológiám sa toto snaženie darí napĺňať vo forme kópii originálov. Tak knižnica získala napríklad kópiu rukopisného diela Jána Bocatia Olympias carceraria z mikrofilmu Verejnej a Univerzitnej knižnice v Ženeve.

Ďalšia zaujímavá tlač, ktorá obohatí našu zbierku je Gazophylacium Decem Linguarum Europaearum apertum… Ide o unikátne, ale pomerne neznáme dielo vydané v Košiciach v roku 1691 tlačiarom Johannesom Kleinom. Desaťjazyčná jazyková a konverzačná príručka mala slúžiť Košičanom na dorozumievanie sa so svetom. Bohužiaľ, vo fondoch košických knižníc sa nenachádza. Podľa dostupných prameňov jediný originálny exemplár na Slovensku vlastní Knižnica Evanjelického a. v. cirkevného zboru v Levoči. Vďaka projektu Košického samosprávneho kraja Terra incognita bude teraz k dispozícii návštevníkom Regionálneho oddelenia knižnice vo forme vernej kópie. Je iste symbolické, že táto „stratená“ kniha sa vracia do mesta práve v roku, keď sa Košice pýšia titulom Európske hlavné mesto kultúry 2013.

Slávnostné uvedenie do regionálnej zbierky Verejnej knižnice Jána Bocatia sa uskutoční 11. decembra 2013 o 16.30 h v Barkóczyho paláci na Hlavnej 48. Úvodnú štúdiu, vychádzajúcu z výskumu knihy, prednesie odborníčka na staré tlače PhDr. Gabriela Žibritová, PhD. z Bratislavy.

„Verím, že Gazophylacium… desať európskych jazykov, nielen obohatí historickú zbierku našej knižnice ale bude podávať ďalšie svedectvo o tom, že Košice už v minulosti boli multikultúrne mesto, kde sa tlačili a vydávali knihy, ktoré sa pričinili o rozvoj vzdelanosti a kultúrnosti jeho obyvateľov,“ povedala riaditeľka knižnice Klára Kernerová.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Verejná knižnica Jána Bocatia
– kultúrna inštitúcia Košického samosprávneho kraja
Hlavná 48
042 61 Košice
Čerpané z: www.vkjb.sk

VKJB, 06. 12. 2013 | Prečítané: 908 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (715 hl.)
 
Viac áno, ako nie (184 hl.)
 
Viac nie, ako áno (173 hl.)
 
Rozhodne nie (183 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1255
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Čítam
29-09-20 * 15:22
 Re: Pokrytectvo
27-09-20 * 11:12
 Re: "Sväté" médiá.
24-09-20 * 17:07
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore