www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Quasars Ensemble
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @765
Počítadlo


Spam poison

Stanovisko SOI

k činnosti spoločností používajúcich nekalé obchodné praktiky pri poskytovaní služieb prostriedkami diaľkovej komunikácie

Spoločnosť (Pro Content Banská Bystrica, Web Content Nitra, Online Investment Group Ltd. Seyschelles) použila pri prezentácii na svojej internetovej stránke nekalú obchodnú praktiku, nakoľko spôsob, akým prezentovala službu a súťaž o výhru, bol v rozpore s požiadavkami odbornej starostlivosti.

Tým, že spoločnosť prezentovala nutnosť vykonať registráciu ako podmienku pre účasť v súťaži, pričom neupozorňovala spotrebiteľov priamo na tejto úvodnej stránke, že táto registrácia zároveň slúži ako objednávka platenej služby, dokonca s viazanosťou na 1 rok alebo 2 roky, dopustila sa klamlivého opomenutia podľa § 8 ods. 4 zákona č. 250/2007 Z. z. o ochrane spotrebiteľa v znení neskorších predpisov.

Slovenská obchodná inšpekciaSOI ako orgán kontroly dodržiavania ustanovení zákona č. 250/2007 Z. z., môže spoločnosti, ktorá má sídlo v SR, zakázať takéto konanie a uložiť finančnú pokutu, čo aj bolo vykonané v prípade Pro Content a Web Content. Ak ide o spoločnosť, ktorá má sídlo v inom členskom štáte EU, môže požiadať orgán kontroly príslušného členského štátu o konanie. Ak však ide o spoločnosť registrovanú mimo členských štátov EU, nemá SOI kompetenciu konať.

Spoločnosť vo svojich Všeobecných obchodných podmienkach uviedla, že poskytovanie služby začína okamžite po registrácii, čo podľa zákona znemožňuje spotrebiteľovi odstúpiť od zmluvy v zákonnej lehote. Podmienkou je však súhlas spotrebiteľa, ktorý v tomto prípade dal nevedomky, čím sa vopred vzdal svojho práva na odstúpenie od zmluvy v lehote 7 pracovných dní podľa zákona č. 108/2000 Z. z. o podomovom predaji a zásielkovom predaji v znení neskorších predpisov.

Keďže podľa § 54 Občianskeho zákonníka sa spotrebiteľ najmä nemôže vopred vzdať svojich práv, ktoré mu priznáva Občiansky zákonník alebo si inak zhoršiť svoje zmluvné postavenie, takéto konanie je zároveň v rozpore s ustanoveniami Občianskeho zákonníka.

Preto spotrebitelia, ktorí sa konaním spoločnosti cítia poškodení, môžu sa dovolávať neplatnosti takto uzatvorenej zmluvy v občiansko-právnom konaní na príslušných súdoch SR, podľa sídla spoločnosti (ak je na území SR), prípadne podľa svojho bydliska.

SOI nemôže zaujať stanovisko, či má byť uhradená alebo neuhradená faktúra, nakoľko ide o občiansko-právny vzťah, do ktorého nemôže zasahovať.

Za predpokladu, že poškodení (podvedení) používatelia sa rozhodnú riešiť danú problematiku:
v občianskoprávnej oblasti o pomoc pri zastupovaní môžu požiadať spotrebiteľské združenie (podľa § 25 zákona č 250/2007 Z. z. o ochrane spotrebiteľa, zastupovať spotrebiteľa pri riešení sporu medzi spotrebiteľom a podnikateľom môže združenie. Zoznam je dostupný na stránke Ministerstva hospodárstva a výstavby SR);
v trestnoprávnej oblasti môžu tak učiniť podaním trestného oznámenia orgánom činným v trestnom konaní.

Spotrebitelia, ktorí sa skutočne nikdy nezaregistrovali na predmetných stránkach a niekto zneužil ich osobné údaje (vrátane dátumu narodenia), môžu sa obrátiť na orgány činné v trestnom konaní prípadne na Úrad na ochranu osobných údajov SR, Odborárske námestie 3, 817 60 Bratislava 15.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Slovenská obchodná inšpekcia
– je orgán štátnej správy
– podľa zákona č. 128/2002 Z. z. o štátnej kontrole je všeobecným orgánom trhového dozoru v ochrane spotrebiteľa na vnútornom trhu
Čerpané z: Poradňa – Rady spotrebiteľovi

SOI, 05. 10. 2010 | Prečítané: 2721 | Rubrika: Rubrika pána Rubika

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Ktorý vtáčik z týchto fotografií sa vám najviac páči?

Kolibkárik čipčavý (12 hl.)
 
Sýkorka belasá (15 hl.)
 
Stehlík obyčajný (7 hl.)
 
Sokol myšiar (5 hl.)
 
Drozd plavý (3 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 42
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Dobyvatelia zo Skrivolandie.
16-07-20 * 16:57
 Re: Čítam
13-07-20 * 17:12
 RE: Zdravá výživa
12-07-20 * 16:56
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore