www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republikyVoľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @444
Počítadlo


Spam poison

Štandardizovaný medzinárodný slovník ekonomických pojmov a organizácií

1 200+ ekonomických a finančných pojmov súčasnosti

A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  M  N  O  P  R  S  T  U  V  W  Y  Z

Tento slovník bol napísaný s cieľom pomôcť tým, ktorí sa potrebujú zoznámiť s ekonomickými a finančnými pojmami a ideami súčasnosti. So zvyšujúcou sa globalizáciou a smerovaním sveta k slobodným trhom a súkromnému vlastníctvu, sa začala rozvíjať i potreba po spoločnom chápaní pojmov a ideí používaných na globálnom trhu.

Veľká časť ekonómie je schopná vidieť to, čo nie je jednoduché vidieť: napríklad ako „sociálna spravodlivosť“ môže byť nespravodlivá, ako „férová súťaž“ môže viesť k nedostatku čestnosti a ako cenová kontrola môže zničiť informáciu, nevyhnutne potrebnú pre správne fungovanie ekonomiky. Z tohto dôvodu je slovník navrhnutý tak, aby pomohol ľuďom porozumieť aj tomu, čo nie je vidieť a tiež rozoznávať dôsledky činov, ktoré majú vplyv na ekonomiku.

Poslanie ekonomického slovníka

Vytvorením tohto slovníka, ktorý sa prekladá a publikuje vo viacerých jazykoch, sa The Center for Global Economic Growth z nadácie FreedomWorks snaží byť nápomocným spoločnému porozumeniu ekonomických síl a aktivít. Nie všetky jazyky obsahujú slová, ktoré adekvátne popisujú pojmy anglického jazyka a preto prekladané verzie niekedy používajú anglické slovo, ak sa to stáva globálne akceptovaným na popis pojmu, alebo idei.

Nápad a pôvodná verzia tohto slovníka boli realizované Rutou Vainienovou (bývalou členkou bankovej rady Banky Litvy a zároveň viceprezidentkou Lithuanian Free Market Institute). Pani Vainienová rozpoznala potrebu súčasného ekonomického slovníka, keďže študenti, žurnalisti i iní boli stále zaťažení nemodernými socialistickými textami, ktoré boli bez vzťahu voči novému svetu ekonómie. S podporou niekoľkých litovských podnikov, európskych a amerických nadácií, ako i amerických podporovateľov v podobe jednotlivcov, sa pani Vainienová podujala napísať takýto slovník. Litovská verzia slovníka bola vydaná v októbri 2005 a stala sa okamžite bestsellerom. Následne nato boli projekt slovníka a pani Vainienová predstavení v článku vydanom vo Wall Street Journal.

Hneď na začiatku projektu sa ukázalo byť zreteľným, že potreba takéhoto slovníka sa v súčasnosti neobmedzuje len na Litvu, ale že sa vzťahuje na viacero krajín a jazykov. Z tohto dôvodu sa v momente dokončenia litovskej verzie začalo pracovať na zvládnutí anglickej verzie, ktorá by mohla byť použitá ako základný text na preklad do iných jazykov. Pre uľahčenie tohto procesu bol doslovný text anglickej verzie poskytnutý skupine absolventov zo School of Public Policy na Pepperdine University, pod dohľadom profesorky Angely Hawkenovej. Recenzenti z ďalších mimovládnych organizácií a univerzít rozšírili a vycibrili základný dokument. Súčasný text, hoci založený na práci Ruty Vainienovej, sa tak stal kolektívnym dielom.

Zámerom je pokračovať v pravidelnom rozširovaní a revidovaní textu tak, aby bol vždy čo možno najviac aktuálnym a použiteľným ekonomickým slovníkom.

A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  M  N  O  P  R  S  T  U  V  W  Y  Z

Poďakovanie

Medzi tými, ktorí sa podieľali na príprave textu boli Joshua Hunter, Mary Boardmanová, Juliet Allupová, Troy Senik a Nicole Kurokawová, všetko absolventi Pepperdine University. Ostatní, ktorí recenzovali text sčasti alebo vcelku a podstatným spôsobom redaktorsky prispeli sú: Dr. Wayne Brough, pani Taisia Bullardová, Dr. Warren Coats, pani Beverly Danielsonová, Dr. Angela Hawkenová, Dr. Barbara Kolm-Lamprechterová a Dr. Daniel Mitchell.

Realizácia slovníka by nebola možná bez finančných donorov, ktorí podporili túto snahu. Konkrétne, srdečne ďakujeme The Krieble Foundation, The James Deering Danielson Foundation, The Freiheit Foundation, The Garvey Kansas Foundation, pánovi Frankovi Sandsovi staršiemu, The Institute for Global Economic Growth, pánovi Gerry Ohrstromovi, pani Beverly Danielsonovej, Sandre a Fredovi Youngovcom a Toddovi a Pamele Coleovcom za ich štedrú finančnú podporu.

Dekan Dr. James Wilburn a prodekan Jon Kemp z postgraduálnej School of Public Policy na Pepperdine University boli nápomocní pri koordinácii, organizovaní a podpore značného úsilia absolventov a profesorky Hawkenovej. Mimo toho, ctihodný predseda Nadácie FreedomWorks Dick Armey a jej prezident Matt Kibbe boli neobyčajne nápomocní v poskytnutí dodatočných nevyhnutných ľudských a finančných zdrojov, potrebných pre úspech tohto projektu.

Ruta Vainienová, spolupracovníčka na FreedomWorks, pokračuje vo funkcii riadiacej redaktorky projektu.

Pod čiarou

Richard W. Rahn, Ph.D
výkonný riaditeľ
máj 2006

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Ing. Richard Sulík
– narodil sa 12. 1. 1968 v Bratislave
– predseda strany Sloboda a Solidarita
– poslanec Európskeho parlamentu
Čerpané z: www.sulik.sk

Richard Sulík, 25. 09. 2014 | Prečítané: 920 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s trvalým zatvorením obchodov v nedeľu?

Áno (10 hl.)
 
Nie (8 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 18
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Pokrytectvo
21-05-20 * 20:41
 Re: Confirmation bias
21-05-20 * 16:10
 Stretne Mars planétu Zem
21-05-20 * 00:01
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore