www.humanisti.sk
Súťaž o knihu
Webhouse.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Slovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.skdTest
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @336
Počítadlo


Spam poison

Spoznajte Rudolfa Schustera ako spisovateľa a cestovateľa

Podujatie je súčasťou programu Dni mesta Košice

Z mojich najmilšíchBývalý slovenský prezident Rudolf Schuster je známy širokým spektrom záujmov. Avšak počas podujatia Z mojich najmilších, ktoré sa uskutoční 5. mája 2014 o 17.00 vo Verejnej knižnici Jána Bocatia v Košiciach (Hviezdoslavova 5) sa verejnosti predstaví predovšetkým ako spisovateľ a cestovateľ. Toto stretnutie bude skvelou príležitosťou bližšie spoznať Rudolfa Schustera a potvrdiť si tak slová Kamila Peteraja, ktorý sa o ňom v knihe Milana Stana Dva životy Rudolfa Schustera vyjadril takto:

„Rudolf Schuster je človek univerzálny, má široký register činností, je veľmi aktívny a hľadá na svete a v živote lepšie veci, ktoré nás spájajú.“

Podujatie je súčasťou programu Dni mesta Košice.

„Vzhľadom na to, že pán Schuster si tohto roku pripomenul významné životné jubileum zapadá do koncepcie našich aktivít, ktoré Verejná knižnica Jána Bocatia ponúka verejnosti , aby si prostredníctvom jubileí významných osobností spoločenského a kultúrneho života, pripomenula aj svoje 90 narodeniny,“ vysvetlila riaditeľka Klára Kernerová.

Rudolf Schuster sa narodil v Košiciach a vyrastal v Medzeve. Tu chodil aj do základnej školy. Po absolvovaní dvojročnej stredoškolskej nadstavbovej školy študoval na Vyššej priemyselnej škole stavebnej v Košiciach, kde v roku 1954 zmaturoval. V rokoch 1954 – 1959 študoval na Stavebnej fakulte Vysokej školy technickej v Bratislave. Po skončení vysokoškolských štúdií sa zamestnal ako projektant Krajského projektového poľnohospodárskeho ústavu v Bratislave. V roku 1960 sa na základe konkurzu stal pracovníkom Ústavu hydrológie a hydrauliky Slovenskej akadémie vied v Bratislave. O dva roky neskôr prešiel pracovať na investičný úsek Východoslovenských železiarní v Košiciach, kde zastával rôzne vedúce funkcie. Od roku 1974 pracoval vo viacerých riadiacich štruktúrach mesta a kraja. V rokoch 1989 – 1991 bol predsedom Slovenskej národnej rady a v rokoch 1990 – 1992 veľvyslancom Česko-Slovenskej federatívnej republiky v Kanade. Bol primátorom mesta Košice. Od roku 1998 popri výkone primátorskej funkcie v Košiciach zastával post poslanca Národnej rady Slovenskej republiky. V júni 1999 sa stal prezidentom Slovenskej republiky. Funkciu hlavy štátu vykonával do roku 2004. V súčasnosti žije v Košiciach.

Medzi jeho záľuby patrí kultúra, história, zberateľstvo, cestovanie , literárna tvorba…

Rudolf Schuster je autorom viacerých próz: Necestami Brazílie (1987, cestopisný román v spolupráci s J. Štiavnickým), Prípad puntičkár (1987), Nežiaduci dôkaz (1988), Bol som pri tom (1989), Čierny notes (1989), So skalpelom a bez neho (1989, biografická próza v spolupráci s J. Štiavnickým), Rodné putá (1994), Strieborný mercedes (1995), V znamení zvona (1995), Explózia (1997). Vo svojich dielach sa tiež venuje významným osobnostiam, ktorých život a dielo sú späté s Košicami (Ján Bocatius, Ján Kňazovický, Jozef Fabíni, Ernest Zmeták). Napísal aj niekoľko televíznych a rozhlasových scenárov a je tiež autorom literatúry faktu. Svoje cestovateľské zážitky zachytil vo viacerých fotografických publikáciach, z ktorých posledná Ako prameň života ponúka výber z najlepších fotografií.

Za svoje literárne aktivity získal viacero ocenení: Cena Egona Ervína Kischa za literatúru faktu, Cena Miroslava Ivanova za rozvoj českej a slovenskej literatúry faktu, Cena Vojtecha Zamarovského za trvalý prínos v literatúre faktu.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Verejná knižnica Jána Bocatia
– kultúrna inštitúcia Košického samosprávneho kraja
Hlavná 48
042 61 Košice
Čerpané z: www.vkjb.sk

VKJB, 30. 04. 2014 | Prečítané: 1071 | Rubrika: Rubrika pána Rubika

Webhouse.sk

Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Anketa Strom roka
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore