www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @451
Počítadlo


Spam poison

Spomienka na Tryntsje de Grootovú

In Memoriam Tryntsje de Groot (1948 – 2010)

Tryntsje de Grootová

Učím deti rozmýšľať, nič im nezakazujem. To k ničomu nevedie. Deti musia samé pochopiť, čo je dobré a čo zlé…

Európska humanistická komunita prijala so smútkom informáciu, že Tryntsje de Grootová, členka vedenia Európskej humanistickej federácie zomrela tragicky mladá na rakovinu 15. júla 2010.

Pre spomienku tým, ktorí ju poznali i pre informáciu tým, ktorí nemali to šťastie, pripájame niekoľko údajov z jej života a aktivít v humanistickom hnutí.

© Jola DziubinskaTryntsje de Grootová bola niekoľko rokov učiteľkou v materskej škôlke. Odtiaľ prešla učiť na základnú a potom na strednú školu. Špecializovala sa na humanistickú výchovu. Neskôr študovala na Univerzite humanistických štúdií v Utrechte a promovala ako sociálna pracovníčka. Po mnohé roky pôsobila ako učiteľka humanistickej a svetonázorovej výchovy. Stala sa inštruktorkou v Stichting HVO, organizácii zodpovednej za výcvik učiteľov humanistickej výchovy na základných školách Holandska. Tam sa vypracovala na jedného z vedúcich pracovníkov holandskej humanistickej výchovy.

Bola zvolená za členku výboru Holandskej humanistickej asociácie a vykonávala túto funkciu šesť rokov. Stala sa tiež členkou výboru Humanistickej asociácie v Groningene a členkou Európskych humanistických profesionálov. Do výboru Európskej humanistickej federácie bola prijatá v r. 2000, kde sa venovala zväčša humanistickej výchove. Zúčastnila sa na mnohých konferenciách a významne prispela k rozvoju teórie a praxe humanistickej výchova v EHF.

Oddane verila v ľudské schopnosti viesť zmysluplný život a vytvárať lepšiu humánnejšiu spoločnosť. Jej snahy smerovali k vytváraniu sveta, v ktorom sa oplatí žiť — pre naše deti. Bola láskavou a štedrou osobnosťou. Mali sme ju radi a bude nám chýbať.

Európska humanistická federácia

V máji 2006 sme Tryntsje de Grootovú hostili u nás na Slovensku. Bola hosťom Spoločnosti Prometheus na seminári venovanom problematike humanistickej výchovy na školách, ktorý sme organizovali spoločne s Regionálnym vzdelávacím centrom v Martine.

V slovenskom jazyku vyšiel preklad knihy ktorú napísala spoločne s Emmou Klarenbeekovou. Kniha vyšla pod názvom Zvládnuť umenie žiť a stať sa občanom sveta nie je jednoduché. Do slovenčiny ju preložil a v roku 2005 vydal Rastislav Škoda.

Je to metodická príručka a námety pre humanistickú etickú výchovu. Umenie žiť, humanizmus a etika, svetové občianstvo. Táto metodická príručka poskytuje pohľad na nenáboženskú svetonázorovú výchovu v štátnych základných školách ako špecifický príspevok humanistov v Holandsku.

Spoločnosť Prometheus

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

František Jedinák
člen Predsedníctva a Ústrednej rady Spoločnosti Prometheus
Čerpané z: webová stránka občianskeho združenia
Spoločnosť Prometheus

František Jedinák, 02. 08. 2010 | Prečítané: 1119 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Moje poznámky
07-08-20 * 11:09
 Re: Paradox kapitalizmu
06-08-20 * 18:46
 Re: Tomáš Profant
06-08-20 * 18:14
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore