www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Quasars Ensemble
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @666
Počítadlo


Spam poison

Spoločnosť Prometheus – združenie svetských humanistov a ich donkichotský boj s hejtermi

Prednosť má anticirkevná propaganda?

Podľa jedného člena tohto združenia ide o anticirkevné združenie.

Som nemilo prekvapený. Myslel som si, že im ide o osvetu, o šírenie skvelých humanistických myšlienok.

Na Slovensku je veľa kresťanov. Niektorí sú len naoko kresťania, niektorí sa nezaoberajú tým, že sú kresťania, lebo to automaticky prebrali po rodičoch. Ak sa takí vlažní, formálni, kresťania dostanú k anticirkevným informáciám od Spoločnosti Prometheus, je možné, že znenávidia cirkev, cirkevníkov, klérus, kňazov (najmä pre pedofilné a sexuálne škandály), a možno aj samotnú kresťanskú ideológiu… a stanú sa z nich anticirkevníci. To však ešte nič neznamená. Taký anticirkevník nemusí poznať myšlienky humanizmu, a tak sa môže stať, že mu preskočí, a bude kresťanov vraždiť. Pozri: Čierny deň pre ateizmus.

Úlohou humanistických organizácií nemá byť anticirkevná propaganda, lebo to je práve to hejterstvo. Ale má byť humanistická osveta. Vzdelávanie o humanizme. Šírení kladných humanistických myšlienok.

Členovia Spoločnosti Prometheus nehovoria o humanizme, ale o anticirkevnej propagande. A to je zle!

Mám vážnu výhradu voči liberálom, v skutočnosti obrancom depresívneho kapitalizmu, ktorých za ich hysterickú antikomunistickú propagandu nazývam mäkkými kartónmi. Lebo tá ich bezbrehý a nelogický antikomunistický ošiaľ je choroba.

Ako nazvať anticirkevníkov? Duševné ochorenie s názvom mäkké kartóny som pomenoval po antikomunistovi Josephovi McCarthym. Budem sledovať, že ktorý anticirkevník je najväčším prenasledovateľom cirkevníkov. Ja mám kritické názory na cirkevníkov, ale nenazval by som sa anticirkevníkom. Rovnako ako sa nenazývam antiteistom. Ani antikresťanom! K životu nepotrebujem náboženskú ideológiu. Život je nádherný aj s čistou mysľou. Vystačím si s humanistickou ideológiou, tak ako je opísaná napríklad v knihe Zakázané ovocie – Etika humanizmu, ktorú napísal Paul Kurtz. O tom humanisti nehovoria, nediskutujú. Zameriavajú sa na anticirkevnícku propagandu.

Ale opäť zdôrazňujem, ak sa niekto odkloní od kresťanstva, nemusí sa stať humanistom, pretože o humanizme nič nevie. Môže sa z neho stať nebezpečný ateistický extrémista. Čo budú hovoriť tí mlčiaci humanisti, až nejakému anticirkevníkovi rupne v debni, a vystrieľa nejaký kostol?

Humanisti by nemali byť anticirkevníci, ale mali byť sa snažiť o osvetu, o šírení humanizmu. Neustála kritika cirkvi nevedie k ničomu, ak sa zároveň neponúka alternatíva, teda nejaká lepšia možnosť. Podľa mňa je to práve humanizmus. Dnes sú humanistické myšlienky už celkom dobre zdôvodnené. Dá sa s nimi vo veľkom pracovať. Avšak aká je situácia? Napríklad na diskusnom fóre humanistov členovia humanistických organizácií na Slovensku o humanizme nediskutujú. Ale nediskutujú ani inde. Aj nečlenovia. Len sa šprtajú v cirkevných problémoch.

Prejdem konkrétne ku téme, ktorú vytvorila Spoločnosť Prometheus. Teda ide o oficiálny názor združenia:

„Informácia pre návštevníkov nášho FB:
Nevšímajte si prosím hejterov, ktorí na túto stránke prichádzajú vybíjať svoje frustrácie. Vzhľadom na to, že mnohí z nich nič nevedia o Spoločnosti Prometheus ani nevedia oceniť žiadny z príspevkov, ktorý uverejníme, nevenujeme im pozornosť. Nemažeme však ich ‚veľdiela‘ ak nie sú vyslovene vulgárne. Ďakujeme za pochopenie.“

A člen Spoločnosti Prometheus napísal:

„Poznáš nejakú inú anticirkevnícku spoločnosť na Slovensku?“

Tento člen je hejter!

Je trápne, že tento hejter nepozná ďalšie humanistické organizácie. Len by som nemal tú drzosť ich nazývať anticirkevnými.

Napríklad združenie ETHOS, ktoré má webovú adresu Sekularisti.sk, a názov spočíva vo vymenovaní: Etika, tolerancia, humanizmus, občianstvo a sekularizmus. Majú napríklad uverejnené články: Tradícia, koreň všetkého zla, Mimovládne organizácie v Rumunsku žiadajú ukončiť financovanie cirkví štátom alebo Zrušte zákony o „rúhaní“ a „urážke náboženstva“. To je len krátky výber.

Potom je občianske združenie Národný Inštitút Francois Marie Voltaire (NIFMV). Uvádzajú: „Sme humanistická spoločnosť Slovenskej republiky. Sme slovenský národný hlas pre svetský humanizmus.“

Humanisti, je čas na zmenu! Mali by ste prehodnotiť svoje postoje. Nestačí mlčať. Je potrebné byť aktívnymi humanistami, ktorí budú šíriť humanistické názory. Humanistické, nie anticirkevné!!! Ten, kto šíri anticirkevné názory, je hejter.

Súhlasím s kritikou zlých javov v spoločnosti, vrátane tých, ktoré konajú cirkevníci. Len sa nemá z kritiky stať neblahý stan anticirkevníctva. Humanisti, dávajte si na seba pozor, aby ste si nevypestovali z kritiky nenávistnú ideológiu.

Ja síce nepotrebujem k životu náboženstvo, ale komu to vyhovuje, nech si ho užíva. Kritizujem až stav, keď nejaký nábožný prekračuje bežné normy. Najmä, ak s takým presadzovaním náboženskej ideológie nesúhlasím.

Ale to zo mňa nerobí anticirkevníka.

Na anticirkevníkov si treba dávať veľký pozor! Dnešní mladí ľudia nevedia, aké zverstvá páchali komunisti po roku 1948, keď vraždili vlastných komunistov vo falošných vykonštruovaných súdnych procesoch. Tí komunisti boli určite anticirkevníci.

Nechcem sa dožiť situácie, že nejaký humanista bude vrahom, že bude útočiť zbraňou na židov, kresťanov, moslimov a ďalších nábožných, prípadne na ľudí s iným svetonázorom.

Anticirkevníctvo nestačí. Je potrebné ľudí učiť kritickému mysleniu, racionálnemu mysleniu, aby ovládali logiku.

Samozrejme, aj nejaký hejter kresťan útočí, je potrebné sa brániť. Ale slovom, dobrými argumentmi. Nie mlčaním. Mlčiaci humanisti sú nanič. Akoby ani neexistovali.

Do celosvetového sčítania ateistov sa zo Slovenska prihlásilo len 53 humanistov z celkového počtu 533 zaregistrovaných. Z tzv. ateistického Česka ešte menej. Len 25 humanistov z celkového počtu 502 zaregistrovaných.

Nerobím si ilúzie o humanistoch na Slovensku. Ak sú väčšinou anticirkevníci, tak je to na zaplakanie.

Ešte poznámka:

Toto je mi nepríjemné, lebo to vyznieva ako chválenkárstvo, ale v skutočnosti je to môj nárek, že som sa jediný zo Slovenska a Česka zapojil do kampane Medzinárodnej humanistickej a etickej únie (IHEU): Nová zbierka na ochranu humanistov vo svete. Je mi tak ťažko, že nikto okrem mňa finančne neprispel na pomoc humanistom vo svete. A to už sa uskutočnili 2 kolá. Obe výzvy, kampane, boli úspešné v dosiahnutí stanoveného cieľa.

Archív:

Spoločnosť Prometheus – združenie svetských humanistov

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Ján ParadaJán Parada
laik s celoživotným vzdelávaním
Čerpané z:
vlastný zdroj

Čítate časopis Prometheus?

Áno (Počet hlasov: 244)
(51.91 %)

Nie (Počet hlasov: 115)
(24.47 %)

Tento časopis zatiaľ nepoznám (Počet hlasov: 111)
(23.62 %)Celkom hlasovalo: 470

Ján Parada, 15. 01. 2019 | Prečítané: 663 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Ktorý vtáčik z týchto fotografií sa vám najviac páči?

Kolibkárik čipčavý (12 hl.)
 
Sýkorka belasá (14 hl.)
 
Stehlík obyčajný (6 hl.)
 
Sokol myšiar (5 hl.)
 
Drozd plavý (1 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 38
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 RE: Zdravá výživa
12-07-20 * 16:56
 Re: Ženy neplačú
12-07-20 * 09:12
 RE: Zbohom sloboda.
11-07-20 * 08:23
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore