www.humanisti.sk
Súťaž o knihu
Webhouse.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Slovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.skdTest
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @274
Počítadlo


Spam poison

Špičkový vzdelanec a teológ v očiach historika z Ústavu pamäti národa

Keď zlyhá pamäť u historika

Martin Lacko, historik z Ústavu pamäti národa, predniesol referát Zápas o pamäť slovenského národa na konferencii Spoločnosti slovenskej inteligencie Korene dňa 15. 12. 2012 v Bratislave. V ňom spomenul ThDr. Jána Ferenčíka, poslanca Snemu Slovenskej republiky. Opisuje ho ako špičkového vzdelanca a teológa:

Nenávistné kampane stíhajú aj osobnosti či udalosti spojené s obdobím prvej Slovenskej republiky či predchádzajúcim národnoemancipačným hnutím. Z Andreja Hlinku, vo svojej dobe označovaného ako Otec národa, spravila v roku 2007 hlučná skupinka tzv. aktivistov za výdatnej pomoci médií obdivovateľa Hitlera, osobu, za ktorú by sa mali Slováci hanbiť. O štyri roky nato jeho nástupcu na ružomberskej fare, špičkového vzdelanca a teológa Jána Ferenčíka, nazýva liberalistický denník, spolu so zástupcom mesta Ružomberok, termínom, aký si nedovolil ani boľševický prokurátor Josef Urválek v monsterprocesoch v 50. rokoch – „fašistická sviňa“.

Toľko z referátu.

Spoločnosť slovenskej inteligencie KORENE (SSI KORENE) je dobrovoľným združením tvorivých ľudí, ktorí na území Slovenska alebo v zahraničí pôsobia aktívne v rôznych sférach národného života Slovákov, najmä vo vede, umení, kultúre, publicistike a osvete. Hlavným cieľom činnosti je rozvíjať duchovnú podstatu slovenského národa, a to na báze demokratického myslenia a konania.

Občianske združenie SSI KORENE sa snaží vo verejnosti prezentovať ako združenie tvorivých ľudí s demokratickým zmýšľaním. Nuž, neviem, či to s demokraciou myslia vážne, keď dávajú priestor človeku, ktorý považuje obdivovateľa Hitlera za špičkového vzdelanca.

Teológ Ján Ferenčík mohol byť vzdelaný vo svojom odbore, ale kvôli tomu sa mu nemusí dnes dávať toľká aureola. Najmä nie v prednáške historika z Ústavu pamäti národa. Stačí, že takých ľudí ako je Ferenčík „očisťujú“ rôzni náckovia – karikatúry obrancov nacistickej politiky založenej na šovinizme, xenofóbii až opovrhovaniu voči iným národom a etnickým skupinám.

Za nebezpečné z pohľadu humanistov považujem i to, že priestor tejto prednáške dáva občianske združenie NIFMV, ktoré sa hlási k „svetskému humanizmu“.

Alebo ide o zámer. Jednu časť pamäti národa vymazať. Účelovo manipulovať s verejnou mienkou.

Poslanec Ján Ferenčík totiž v roku 1940 „špičkovo“ vychválil Adolfa Hitlera. Ako „špičkový“ teológ sa samozrejme na sneme stihol poďakovať kresťanskému bohu za „dobrodinca“ Hitlera.

Je naším šťastím, slávny snem, naším šťastím, že na pôde Nemecka usadila sa nacionálnou myšlienkou oduševnená garda Adolfa Hitlera, vodcu nemeckého národa. (Potlesk.) Naňho sa dívame ako na mimoriadny prostriedok Prozreteľnosti Božej. Boh vie biť, trestať i oslobodiť svojimi prostriedkami. Nás oslobodil dňa 14. marca 1939 mocou vodcu Adolfa Hitlera. (Potlesk.) Bez vodcu Adolfa Hitlera ťažko by sme si mohli predstaviť samostatné Slovensko. Hoci i dnes hlásame, že nie štátna forma, ale národ je hlavnou vecou, národ slovenský, jednako úctivé a povedome ďakujeme nielen garde Hlinkovej, ale i garde vodcu Adolfa Hitlera.

Ako zvyknú vravieť kresťania: Pán Boh nás ochraňuj pred takými historikmi.

Archív:

Zápas o pamäť slovenského národaZápas o pamäť slovenského národaSpoločnosť slovenskej inteligencie KORENE
Občianske združenie Národný Inštitút Francois Marie VoltaireNárodný Inštitút Francois Marie VoltaireLiberalistický denník
Ružomberok má čestný flek pre fanúšika Hitlera

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Ján Parada
laik s celoživotným vzdelávaním
Čerpané z:
vlastný zdroj

Ján Parada, 21. 12. 2012 | Prečítané: 2611 | Rubrika: Polemika o…

Webhouse.sk

Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Ťažko
03-12-19 * 17:00
 Re: Ťažko
27-11-19 * 19:58
 Re: Je to tak
23-11-19 * 09:44
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore