www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republikyVoľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @458
Počítadlo


Spam poison

SMER – SD je zlepenec

V strane SMER – sociálna demokracia sú sociálni demokrati, ale aj komunista a fašista

Fašista aspoň podľa názoru Magdalény Vášáryovej. Komunista napríklad podľa názoru Eduarda Chmelára, Ľubomíra Galka, Adama Siposa alebo Petra Zajaca. Samozrejme, je viac podobných názorov.

Ján Podmanický a Ľuboš Blaha sú poslanci NR SR za stranu SMER – sociálna demokracia (SMER – SD). Predsedom strany je Robert Fico.

Magdaléna Vášáryová vo štvrtok 14. apríla 2016 od 8.10 h v relácii Téma dňa vo vysielaní Českého rozhlasu Plus povedala:

„…ale v každom prípade ten zápas o charakter Slovenska je neustále prítomný na Slovensku, a je veľmi intenzívny, čo potvrdili aj tieto parlamentné voľby. Ja možno na rozdiel od iných ľudí nie som nejako vystrašená z toho, že máme nielen komunistov ale aj fašistov v parlamente, pretože si myslím, že tam patria, aby sa tí ľudia, ktorí ich volili, naozaj presvedčili, čo títo ľudia chcú. Na to ten parlament je!“

V HNonline bol 16. apríla 2016 uverejnený článok Vášáryová kritizovala fašistov v parlamente. Zaradila medzi nich aj poslanca Smeru. V článku sa píše:

„Šírenie fašistických myšlienok na Slovensku začalo podľa Vášáryovej už v 90. rokoch. Stoja za tým podľa nej najmä ‚ďuricovci a vnukovci‘ (prívrženci historikov Františka Vnuka a Milana Stanislava Ďuricu, ktorí sú známi obhajobou Slovenskej republiky z rokov 1939 až 1945 – pozn. red.). ‚Tí ľudia by mali sedieť,‘ dodala.

Vášáryová si myslí, že v slovenskom parlamente nie sú fašisti len v strane Mariana Kotlebu Ľudová strana Naše Slovensko. ‚Podľa mojich informácií by medzi fašistov zapadol aj poslanec Podmanický,‘ vyjadrila sa o poslancovi strany SMER – SD Jánovi Podmanickom.“

Neviem, z akých vyjadrení poslanca Jána Podmanického vychádza Magdaléna Vášáryová, keď má informácie, že medzi fašistov by zapadol aj poslanec Ján Podmanický.

Eduard Chmelár sa o Ľubošovi Blahovi 10. marca 2010 vyjadril:

„Čo robil vtedy Ľuboš Blaha? Nebol to ľavicový aktivista, ktorý vyrástol v angažovaných občianskych hnutiach a ľudových zápasoch. Bol to mladík, ktorý vyrástol v Ševcovej KSS. A čo je príznačné – ihneď po jej neúspechu vo voľbách ju opustil a vstúpil do služieb Smeru.

Komunistická interpretácia dejín ľavice

Poďme však k základným východiskám Blahovej kritiky, ktorá je historicky nekompetentná, politologicky nepresná a filozoficky zavádzajúca. To, čo vám musí ako prvé udrieť do očí je, že tento autor neinterpretuje dejiny ľavice zo sociálnodemokratických, ale komunistických pozícií. Niekedy latentne, niekedy úplne otvorene – keď sa priznáva k osobnému presvedčeniu, že komunisti ešte v európskej politike nepovedali posledné slovo.

Po prvé, celá optika je výrazne komunistická, nezohľadňuje ani nezlučiteľnosť a rozdielnu filozofiu komunizmu a sociálnej demokracie, ani historické príčiny, prečo ‚tradičná ľavica‘ zlyhala. Chcieť od (bývalého) presvedčeného komunistu, aby pochopil, že nesmierny teror spájaný s touto ideológiou ju priviedol do slepej uličky, je asi zbytočným mrhaním energie. Od ľudí z jeho materskej strany, ktorí zločiny komunistického režimu nazývajú eufemisticky ‚chybami‘, ťažko možno očakávať nejakú humanistickú empatiu.

Keď komunistický režim zámerne potláčal pamiatku na tieto sociálnodemokratické osobnosti, je to pochopiteľné, ale prečo to robí prepytujem sociálnodemokratický Smer? Vysvetlenie je veľmi prosté: vždy, keď sa Smer rozhoduje medzi nacionalizmom a sociálnou demokraciou, vyberie si nacionalizmus.

Len jeho komunistická optika mu neumožňuje vnímať princípy sociálnej spravodlivosti, environmentálnej udržateľnosti a občianskej otvorenosti ako rovnocenné zložky jedného hodnotového systému.“

Blízkosť komunistov k nacionalizmu chápe aj Blaha. 1. marca 2013 napísal:

Východoeurópsky blázinec

Samozrejme, vo východnej Európe sa do roku 1989 pestoval autoritatívny a konzervatívny socializmus, ktorý robil z Marxa mechanistického idiota a západných marxistov radšej úplne ignoroval, aby náhodou nikto nedošiel na to, že totalita a ľavica nijakovsky, ale nijakovsky nejdú dokopy. Po roku 1989 tento druh konzervatívno-komunistického myslenia do minúty presedlal do toho najreakčnejšieho nacionalizmu, aký si možno predstaviť a dodnes mnohých bývalých členov KSČ nájdete vo všelijakých čudných nacionalistických spolkoch, kde zapáchajú s rovnakou intenzitou, ako zapáchali v KSČ pred rokom 1989. Oni nikdy neboli ani komunisti, ani ľavičiari. Boli to etatistickí totalitári a sú nimi dodnes. Najsmutnejšie svedectvá o takýchto nechutných prerodoch ponúkla bývalá Juhoslávia, v ktorej sa po páde komunizmu z bývalých ľavičiarov stali také šovinistické nacionalistické zvery, že akékoľvek spojenie s hodnotami socializmu je u nich automaticky vylúčené.

Prerody ex-komunistov na nacionalistov sú zároveň najlepším dôkazom toho, že konzervatívna ľavica je slepá ulička, ktorá končí v lepšom prípade u popletených ‚komulíkoch‘ (slávna kombinácia komunista – katolík) a v horšom prípade pri ultra-nacionalistoch a fašistoch (príklad Mussoliniho). Takže ešte raz: ak chce niekto vedieť, čo je to progresívna ľavica, nech poctivo číta Marcusa, Fromma, Cohena, Peffera či Habermasa alebo nech si aspoň prejde programy ľavicových strán na Západe, ktoré sú v otázkach osobnej morálky naskrz liberálne a nepriateľské voči konzervativizmu. A pre tých menej chápavých: nie, Ďurica nie je ľavicový historik.“

Len poznamenám, že 14. apríla 2016 mali v Literárnom salóne (Staromestské centrum kultúry a vzdelávania, Zichyho palác, Ventúrska 9, mestská časť Bratislava-Staré Mesto) prezentáciu knihy Testimonium hoc verum est, Kytica vďaky, obdivu a úcty slovenskému historikovi Milanovi S. Ďuricovi k jeho 90. narodeninám.

Ľubomír Galko sa o Ľubošovi Blahovi 21. marca 2016 vyjadril:

„Chodiť do parlamentu so zbraňou sa rozhodne nemá, neschvaľujem to. Ale to, že je z tej dnešnej senzácie najviac pokakaný drzý mládežnícky boľševik Blaha, ktorý sa bojí, ‚že ho za jeho kritické názory niekto zastreli‘ je symptomatické. Podotýkam, že pod jeho ‚kritickými názormi‘ má na mysli jeho bežné havkanie z horného radu a nazývanie poslancov z iných strán, čo sú od neho aj o generáciu starší, nemorálnymi prasatami, bezcharakternými sviňami a podobne. Bude zaujímavé sledovať, či v tom bude pokračovať. Zatiaľ mu totižto párkrát hrozilo len to, že mu niekto dá dve-tri facky, ale teraz už môže ísť naozaj do tuhého. Tak uvidíme, aký bude tento fcb bojovník smelý voči tým ‚fašistom a náckom‘, ako rád po sociálnej sieti kdekoho tituluje, priamo v rokovacej sále. Niektorí poslanci strany Mariana Kotlebu totiž na prvý pohľad vyzerajú tak, že ak by ho vzali do parády (aj bez pištole), len perie bude z neho lietať. Tak som na kubánskeho červeného hrdinu celkom zvedavý.“

Adam Sipos, podpredseda mládežníckeho združenia Nová Generácia, si myslí, že Ľuboš Blaha je správny komunista. Sipos 8. augusta 2014 napísal:

„Poslanec Ľuboš Blaha je známy tým, že sa netají svojím komunistickým zmýšľaním. Nie je na tom nič zlé. Je sympatické, že s tým nemá problém a nemusí svoje zmýšľanie skrývať tak, ako to robí jeho predseda strany.“

Peter Zajac zasa 2. septembra 2014 spomenul, že Ľuboš Blaha je „bývalý medzinárodný tajomník Komunistickej strany Slovenska“.

Ľuboš Blaha sám seba opisuje takto:

„V ekonomike som presvedčený ľavičiar, v kultúre vyhranený liberál, v politike radikálny demokrat.“

Avšak Blaha sa o sebe jednoznačne vyjadril, že je marxista:

„Som marxista aj liberál. Sociálne spravodlivá spoločnosť, ako si ju predstavujem, rešpektuje všetky liberálne práva a slobody a poskytuje čo najviac ekonomickej demokracie, ktorá funguje aj v súkromných podnikoch.“

O marxizme Blaha 19. októbra 2014 povedal:

„Moderný marxizmus je silne humanistická filozofia, ktorá výrazne obhajuje slobodu, rovnosť a ľudské práva. Ide o základný filozofický smer, s ktorým pracujú na západných univerzitách tí najvýznamnejší filozofi.“

Poslanec NR SR Ján Podmanický hlasoval ZA zákon, ktorý keby bol schválený, tak by bolo možné zatvárať do väzenia až na 12 rokov ľudí (mladé rodiny), ktorí chcú mať deti, ale z nejakých dôvodov sa im nedarí mať potomka, a pristúpia k alternatívnej metóde, a to k umelému oplodneniu. V článku Stop bigotnému fanatizmu na Slovensku! som napísal: „Dúfam, že sa Mikloškovi nepodarí prekrúžkovať do parlamentu. Som zvedavý, že koľko voličov dá hlas KDH, a koľko konkrétne voličov dá hlas Mikloškovi.“ KDH vypadlo z politiky. Aspoň do ďalších volieb bude od nich pokoj. Ale Jánovi Podmanickému a Mariánovi Kérymu zo strany SMER – SD sa podarilo opäť dostať do parlamentu. Niektorí voliči strany SMER – SD sa možno vôbec nezaujímajú o to, ako ktorý poslanec hlasuje v parlamente, a za čo. Vo voľbách do NR SR 5. marca 2016 získal Ján Podmanický 9 126 prednostných hlasov. Marián Kéry získal 2 281 hlasov.

Ešte popracovať, aby podobne ako KDH dosiahlo „úspech“ hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO – NOVA).

Ak má Vášáryová správne informácie, že Ján Podmanický by zapadol medzi fašistov, tak vzniká zaujímavá konštrukcia, že strana SMER – SD je tiež zlepenec. Zlepenec sociálnych demokratov, komunistov, nacionalistov a fašistov.emotikon

Narážam na slová predsedu Roberta Fica, ktorý sa o politickej opozícii viackrát vyjadril, že je to zlepenec rôznych strán a hnutí.

Robert Fico po voľbách do Národnej rady Slovenskej republiky, ktoré sa konali 12. júna 2010, povedal:

„Prešli nám štyri strany z pravice, a to je SaS, KDH, SDKÚ – DS a MOST – HÍD. Dnes vieme, že… a počul som to na vlastné uši, že napríklad predseda SaS povedal pánovi predsedovi KDH, pánovi Figeľovi, že keď budú mať viacej percent, tak presadia napríklad používanie marihuany na Slovensku. Ja sa na to teším. Teším sa na to, že tieto pravicové strany budú medzi sebou komunikovať, teším sa na ten konflikt… Teším sa na to, ako bude viesť pán Figeľ a konzervatívna strana ako je KDH konflikt s SaS na tému marihuany. Rovnako mi pán Sulík na stretnutí v jednej televízii povedal, že u nich je najväčší podiel homosexuálov, a že on bude presadzovať partnerstvá, ktoré budú aj právne upravené k homosexuálom. Tak sa na to teším. Teším sa na to, ako bude KDH súhlasiť s tým, že homosexuáli budú uzatvárať manželstvá na Slovensku. Preto ak pravicová vláda zostaví tento zlepenec, ktorý je hodnotovo úplne, úplne odlišný. Tento zlepenec nemá šancu na prežitie. Tak SMER – SD bude taká dôsledná opozícia, taká dôsledná, že im viac ako rok nedávam.“

Na slávnostnom sneme strany SMER – SD, ktorý sa v sobotu 5. decembra 2015 uskutočnil v Nitre, predseda strany SMER – SD a predseda vlády SR Robert Fico povedal:

„Ak má vzniknúť stabilná dvojkoalícia, tak to môže byť len zo Smeru – SD a niekoho, kto má inú hodnotovú orientáciu. Musíme rešpektovať vôľu voličov, je tu predpoklad koaličnej vlády. Tá buď bude zlepená, alebo zostavená z dvoch subjektov.

Nikdy totiž nebudú schopní vytvoriť väčšinu a budú potrebovať SaS aj OĽANO – NOVA. Budú teda potrebovať nový zlepenec.“

26. februára 2016 sa Robert Fico vo volebnom rozhovore pre TASR vyjadril:

„K voľbám treba pristupovať s rešpektom. My sme nikoho nevylúčili. My sme len povedali: ‚Toto je naša predstava o vládnutí, a budeme o týchto podmienkach rokovať.‘ Viete, koalícia je vždy kompromis. Takže aj my budeme musieť byť pripravení na nejaké kompromisy. Som natoľko realista aj po toľkých rokoch v politike, že viem, že bude možnosť zostaviť vládu aj z dvoch strán. A nie je treba, ak hovoríme o potrebe stability, uvažovať o nejakej širšej koalícii, ale súčasne ja nevylučujem, že my môžeme percentuálne vyhrať voľby, ale päť strán sa dá dohromady. Vytvoria pravicový zlepenec. Ja musím rátať aj s týmto variantom.“

Proti „zlepencom“ rôznych strán a hnutí nemám nič, ak ide o dôsledok volebného výsledku. Lebo ak voliči váhou svojich hlasov rozhodnú, že sa nedá inak, len spolupracovať, ak má vzniknúť vláda, a aby neboli predčasné voľby, tak sa strany a hnutia musia prispôsobiť vôli ľudu. O tom je demokracia. Ale samotná strana, jednotlivé hnutie, si môže vo vnútorných predpisoch upraviť, že kto môže byť členom strany alebo hnutia.

Je to veľmi podobné, ako keď náboženská organizácia (cirkev) vylúči nejakého člena zo svojej organizácie, ak hrubým spôsobom poruší nejaký oficiálny predpis. Cirkvi sa takýmto spôsobom napríklad zbavovali kacírov. Neraz kacír na to doplatil vlastným životom.

Dnes už hádam nehrozí členom politických strán a hnutí ohrozenie na živote za hrubé porušenie straníckych pravidiel, ale bežne majú strany a hnutia vo svojich stanovách článok „Zánik členstva“.

Napríklad strana SMER – SD má v stanovách uvedené:

Článok 7
Zánik členstva


1. Členstvo v strane zaniká:
f) vylúčením zo strany,

2. Dôvodom na vylúčenie zo strany je:
c) konanie člena strany, ktoré poškodzuje dobré meno strany alebo postavenie strany alebo je v príkrom rozpore s programovými cieľmi a stanovami strany…“

Tým, že spomínam zrušenie členstva, neznamená, že naznačujem, aby niekoho vylúčili zo strany, len sa zamýšľam, či by nebolo vhodné zamyslieť sa politickým stranám a hnutiam, či nemajú v strane alebo hnutí „čiernu ovcu“ (cirkevníci majú výraz kacír). Aby uvažovali a posúdili, či to môže mať aj negatívny dopad na volebné výsledky.

Napríklad KDH si držala medzi sebou Mikloška, ktorého vnímam ako takú „čiernu ovcu“ medzi kadehákmi. Ako som vyššie spomenul, KDH vypadlo z parlamentu. Myslím si, že voliči brali pri voľbe, či dať hlas hnutiu KDH aj fakt, akých kandidátov si KDH zvolilo.

Strany by mali byť dôslednejšie pri vytváraní zoznamu kandidátov, aby sa im nestala taká hrubá chyba, aká sa stala strane SaS, keď na svoju kandidátnu listinu zaradili Michala Alberta, a neskôr ho strana SaS odvolala z kandidatúry. Problém takých chybných politických rozhodnutí spočíva v tom, že aj keď je nejaký kandidát odvolaný, meno odvolaného kandidáta ostane uvedené v listinách pre voličov.

Čo je to za politickú stranu, ktorá nič nevie o svojom kandidátovi? Také strany by ani nemali pôsobiť v politike. Hovorkyňa strany SaS Katarína Svrčeková sa vyhovárala (ospravedlňovala?), že kandidát Michal Albert o sebe uviedol, že je spisovateľ. A to im stačilo, aby ho zaradili na kandidátnu listinu?

emotikon

Archív:

Český rozhlas PlusHNonlineEduard Chmelár: Nezradil som ľavicu, ľavica zradila mňaĽuboš Blaha: Zabudnite na Stalina, súdruhovia!
Ľubomír Galko (Facebook)Adam Sipos: Pán Blaha je správny komunista!Peter Zajac: Kto má pravdu
Ľuboš Blaha o sebeĽuboš Blaha: Som marxistaĽuboš Blaha: Vraj som Karl Marx v národnej radeStanovy politickej strany SMER – sociálna demokracia
Hlasovací lístok SaS s kandidátom Michalom Albertom

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Ján ParadaJán Parada
laik s celoživotným vzdelávaním
Čerpané z:
vlastný zdroj

Myslíte si, že sú na Slovensku ľavicové strany?

Áno, a volím ľavicovú stranu (Počet hlasov: 145)
(41.19 %)

Áno, sú, ale nevolím ľavicovú stranu (Počet hlasov: 54)
(15.34 %)

Áno, ale nezúčastňujem sa volieb (Počet hlasov: 35)
(9.94 %)

Nie, a je to veľká škoda (Počet hlasov: 39)
(11.08 %)

Nie, ale mi to ani nechýba, že nie sú (Počet hlasov: 42)
(11.93 %)

Nie, a je to dobre, že nie sú (Počet hlasov: 37)
(10.51 %)Celkom hlasovalo: 352
Súvisiace články:
Komunisti vyšli konečne s pravdou von (16.09.2016)
Z dažďa pod odkvap (29.12.2012)
Šaty človeka nerobia (12.11.2012)

Ján Parada, 18. 04. 2016 | Prečítané: 1642 | Rubrika: Polemika o…

Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Osvietený
28-02-20 * 20:52
 Strana ZA ĽUDÍ
27-02-20 * 20:44
 SaS
27-02-20 * 19:56
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore