www.humanisti.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistov Ateisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Kochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republiky
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Kultúrny program (Staré Mesto)
Bratislava-Staré Mesto
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @005
Počítadlo


Spam poison

Sme za slobodný výber poskytovateľa sociálnych služieb pre klienta

Napriek niekoľkoročným sľubom ministra Richtera ani posledná novela zákona o sociálnych službách nepriniesla reformu financovania sociálnych služieb

Lucia Ďuriš NicholsonováStrana Sloboda a Solidarita sa dlhodobo zasadzuje o zvýšenie platov opatrovateliek. Vyhlásila to podpredsedníčka NR SR a tímlíderka strany SaS pre sociálne veci a sociálne vylúčené spoločenstvá Lucia Ďuriš Nicholsonová, ktorá zdôraznila, že liberáli podporujú požiadavky združenia opatrovateliek.„Platy opatrovateliek sú výsledkom zlého nastavenia financovania segmentu sociálnych služieb, na čo upozorňujeme už niekoľko rokov. Celá oblasť sociálnych služieb pod vedením strany SMER – SD kolabuje a pri súčasnom nastavení financovania je dlhodobo neudržateľná,“ uviedla Lucia Ďuriš Nicholsonová.

Podľa Nicholsonovej je financovanie sociálnych služieb nejednoznačné, často zachraňované len dotáciami pre vyvolené, najmä verejné subjekty pod správou VÚC alebo miest a obcí, poprípade z rozpočtu ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny.

„Napriek niekoľkoročným sľubom ministra Richtera ani posledná novela zákona o sociálnych službách nepriniesla reformu financovania sociálnych služieb. Dôsledkom toho je, že väčšina obcí neposkytuje opatrovateľskú službu, na ktorú však občania odkázaní na sociálne služby majú nárok zo zákona. Posledná novela priniesla aj likvidáciu niektorých ďalších vybraných druhov sociálnych služieb, ktoré sú tiež garantované zákonom, napríklad denných stacionárov.“

Strana SaS od roku 2010 presadzuje komplexnú zmenu financovania sociálnych služieb – tak, aby financovanie nebolo diskriminačné voči občanom odkázaným na sociálne služby, ktorí sú v súkromných zariadeniach, ani voči občanom, ktorí chcú zostať v domácom prostredí a najať si opatrovateľku tak, ako je bežné v ostatných krajinách EÚ.

„Podporovať terénnu opatrovateľskú službu oproti kamenným zariadeniam je dlhodobým trendom v krajinách EÚ, napríklad aj u našich susedov v Českej republike,“ uviedla podpredsedníčka NR SR Lucia Ďuriš Nicholsonová a doplnila:

Za každým posúdeným občanom odkázaným na sociálnu službu by mal ísť príspevok na odkázanosť zo štátneho rozpočtu, o ktorého použití rozhodne výlučne on sám na základe slobodného výberu sociálnej služby. Bude na ňom, či príspevok zoberie so sebou do zariadenia alebo či ho odovzdá opatrovateľskej službe. Tento príspevok by okrem iného slúžil aj ako súčasť mzdových nákladov poskytovateľov sociálnych služieb. Takýmto spôsobom bude možné bez zbytočných regulácií a bez nesystémových dotácií ozdraviť trh s poskytovateľmi sociálnych služieb a prirodzeným spôsobom jednak posilniť dopyt po vybraných druhoch sociálnych služieb a zároveň posilniť kvalitu poskytovaných sociálnych služieb.

Podľa SaS sa tým umožní skutočný slobodný výber poskytovateľa sociálnych služby pre klienta a ocenia sa kvalitní poskytovatelia, a to najmä opatrovateľky.

„Pre úplne komplexnú zmenu v odmeňovaní zamestnancov v sociálnej oblasti, teda aj opatrovateliek, je nutné prijať zákon o odmeňovaní zamestnancov v sociálnej sfére – takéto zákony už máme pri pedagogických zamestnancoch a pri zdravotníckych zamestnancoch – a zároveň je nevyhnutné prijať zákon o dlhodobej starostlivosti. Na potrebu prijatia týchto dvoch legislatívnych noriem upozorňuje SaS dlhodobo,“ dodala Lucia Ďuriš Nicholsonová.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Sloboda a SolidaritaSloboda a Solidarita
– politická strana
Ctíme si slobodu, kladieme prekážky jej nepriateľom, bojujeme za vyššiu životnú úroveň ľudí v dobre spravovanej krajine. Toto je naše poslanie v strane Sloboda a Solidarita. Našou úlohou je vytvárať podmienky pre zvyšovanie príjmov tých, ktorí pracujú, zabezpečiť základnú mieru solidarity s tými, ktorí nepracujú, zvyšovať mieru osobnej slobody ruka v ruke so zodpovednosťou a usilovať sa o štíhly štát, hospodáriaci efektívne a vyrovnane. Štát je v našom ponímaní garantom včasnej spravodlivosti.
Čerpané z: www.sas.sk

SaS, 14. 01. 2018 | Prečítané: 93 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Zbierka na ochranu humanistov
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasle­dovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Globálna kampaň na ochranu humanistov.
HELP US PROTECT HUMANISTS AT RISK
Anketa
Podpísali by ste sa ako občan pod petíciu, aby mohol kandidovať na prezidenta SR Martin Daňo?

Áno (30 hl.)
 
Asi áno (6 hl.)
 
Asi nie (3 hl.)
 
Nie (26 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 65
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Boh zomrel na syfilis
21-02-18 * 21:08
 RE: Projekt cesty na Mars
21-02-18 * 17:49
 RE: Projekt cesty na Mars
20-02-18 * 21:39
Brajti
The Brights
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore