www.humanisti.sk
www.billa.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @809
Počítadlo


Spam poison

Slovník súčasného slovenského jazyka

Druhý zväzok slovníka skutočnosťou

V utorok 10. mája v Kongresovom centre Vydavateľstva SAV VEDA v Bratislave bola slávnostná prezentácia druhého zväzku Slovníka súčasného slovenského jazyka (h – l).

Slovník súčasného slovenského jazyka (h – l)Prezentácii predchádzala tlačová konferencia, na ktorej tvorcovia slovníka predstavili jeho druhý zväzok a proces jeho tvorby zástupcom médií. Treba dodať, že ide o náročnú prácu, pri ktorej sa jeho autori opierajú aj o poznatky získané v rámci budovania Slovenského národného korpusu, aby slovník skutočne odzrkadľoval súčasný stav slovenského jazyka a bol výdatnou pomôckou nielen pre novinárov, spisovateľov, prekladateľov či hercov, ale pre celú širokú verejnosť, ktorá slovenský jazyk používa a záleží jej na jeho kvalite. Aj preto sme na druhý zväzok, ktorý obsahuje slová na písmená h – l, čakali dlhé 4 roky…

Slovník vychádza vo Vydavateľstve SAV VEDA – v priebehu asi pätnástich rokov by malo vyjsť dohromady 7 – 8 zväzkov.

Moderátorka prezentácie, vedecká tajomníčka Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra SAV Sibila Mislovičová na podujatí privítala člena Predsedníctva SAV, predsedu Edičnej rady SAV prof. Jána Bakoša, bývalého dlhoročného predsedu SAV prof. Štefana Lubyho, zástupcov Ministerstva kultúry SAV a ďalšie osobnosti. Osobitne srdečne editorky druhého zväzku PhDr. Kláru Buzássyovú, CSc. a Mgr. Alexandru Jarošovú, CSc. z Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra SAV, ako aj ďalších jeho autorov.

Riaditeľ JÚĽŠ SAV prof. Pavol Žigo otvára prezentáciu

Riaditeľ JÚĽŠ SAV prof. Pavol Žigo otvára prezentáciu. Vedľa neho Sibila Mislovičová, Klára Buzássyová a Alexandra Jarošová.

Ako vo svojom príhovore zdôraznil riaditeľ Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra SAV prof. Pavol Žigo, slovník predstavuje pracovisko, ktoré má za sebou rozsiahlu lexikografickú tradíciu, jeho dielom je napríklad viaczväzkový Historický slovník slovenského jazyka, pripravuje Slovník slovenských nárečí, Etymologický slovník a ďalšie slovníkové diela. Pripomenul, že Slovensko má dlhodobú tradíciu vydávania lexikografických diel ešte od 17. – 18. storočia. Tento slovník sa od predchádzajúcich líši svojim rozsahom aj hĺbkou, a je obrazom súčasného slovenského jazyka, pričom v niektorých aspektoch predbieha súčasný stav slovenčiny.

Spolueditorka Slovníka súčasného slovenského jazyka (h – l) Klára Buzássyová vo svojom vystúpení uviedla, že tento slovník nadväzuje na Slovník slovenského jazyka z rokov 1959 – 68, ktorý vyšiel pod vedením Štefana Peciara, avšak zohľadňuje všetky súčasné výsledky výskumov v oblasti jazykovedy. Pokiaľ spomenutý slovník obsahoval približne 120 tisíc hesiel, tento slovník by mal mať takmer dvojnásobný rozsah a berie do úvahy aj cudzie vplyvy na vývoj nášho jazyka.

Vedúca projektu Alexandra Jarošová s úsmevom poznamenala, že slovníky sú zvláštnym produktom, pretože verejnosť ich veľmi prísne posudzuje… Dodala však, že prvý zväzok tohto slovníka bol na Slovensku prijatý vcelku pozitívne. Poďakovala sa za podporu vedeniu SAV, ale aj ministerstvu kultúry a ministerstvu školstva, bez ktorej by dielo nemohlo vychádzať. Vyslovila presvedčenie, že s takouto podporou budú môcť tvorcovia rátať aj v budúcnosti.

V ďalšej časti podujatia vystúpili viaceré zúčastnené osobnosti – v týchto vystúpeniach rezonovali slová uznania tvorcom tohto diela, ktorí bezpochyby vykonávajú mimoriadne záslužnú prácu.

Na záver podujatia symbolickým pozdvihnutím pohára vína slovník medzi čitateľov vyprevadili obe editorky, spoločne s riaditeľom Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra SAV a šéfredaktorkou Vydavateľstva VEDA SAV Ľubicou Suballyovou.

Okamih vyprevádzania diela medzi čitateľov

Okamih vyprevádzania diela medzi čitateľov – zľava Klára Buzássyová, Alexandra Jarošová, prof. Pavol Žigo a Ľubica Suballyová…

Text: Vladimír Šmihula
tlačový tajomník Úradu SAV

Viac fotografií zo slávnostnej prezentácie nájdete na stránke Slovenskej akadémie vied.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Úrad Slovenskej akadémie vied
– vykonáva úlohy spojené s odborným, organizačným a technickým zabezpečením činnosti akadémie ako vedeckej inštitúcie a úlohy spojené s povinnosťami akadémie ako správcu rozpočtovej kapitoly a zriaďovateľa organizácií
Čerpané z: Slovenská akadémia vied

Súvisiace články:
Nadávka ako uznanie (13.04.2017)
Veda založená na pociťovaní? (12.05.2016)
Mäso píšeme so širokým e (16.08.2012)
Slovník slovenského jazyka je tu! (29.01.2007)

SAV, 11. 05. 2011 | Prečítané: 5668 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (717 hl.)
 
Viac áno, ako nie (184 hl.)
 
Viac nie, ako áno (173 hl.)
 
Rozhodne nie (183 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1257
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Čítam
29-09-20 * 15:22
 Re: Pokrytectvo
27-09-20 * 11:12
 Re: "Sväté" médiá.
24-09-20 * 17:07
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore