www.humanisti.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Kochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Kultúrny program (Staré Mesto)
Bratislava-Staré Mesto
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @247
Počítadlo


Spam poison

Slovenskú republiku založili gangstri?

Seriál RTVS modeluje predstavu, že mafia si na našom území vytvorila svoj vlastný štát

Profesionálne nekvalitnému a politicky tendenčnému televíznemu seriálu o mafii som už venoval pozornosť, ale stupňovanie čoraz priehľadnejších metód manipulácie verejnej mienky si vyžaduje ešte niekoľko vecných poznámok.

Spomínaná cyklická relácia očividne poukazuje na možnosti vyvolávania masovej psychózy propagandistickými kampaňami. Napríklad pravicové kruhy a s nimi spriaznení žurnalisti po roku 1989 dlhší čas ovplyvňovali verejnosť tvrdeniami o príprave a realizácii ľavicového puču. Dozaista nie je náhoda, že sa práve spomedzi nich zjavili odborníci v popredí a v pozadí kostrbatej koláže pozostávajúcej z citovania najrozmanitejších zdrojov veľmi rozdielnej spoľahlivosti a dôveryhodnosti.

Už v predchádzajúcom článku o tomto projekte som konštatoval, že pointa celého cyklu relácií bola zrejmá hneď od jeho spustenia a spočíva v kriminalizovaní nielen konkrétnych vysokopostavených predstaviteľov spravodajskej komunity a politickej scény z obdobia vlád Vladimíra Mečiara.

Seriál RTVS totiž čoraz zreteľnejšie začal spieť k vymodelovaniu predstavy, že vznikom medzinárodnej subjektivity, teda formálnej nezávislosti Slovenskej republiky, si mafia vytvorila na našom území svoj vlastný štát, čo v podstate zodpovedá imidžu Kosova.

Ešte jasnejšie povedané, autori relácie priamo i nepriamo tvrdia, že mafia vo všetkých jej zoskupeniach bola riadená predsedom Hnutia za demokratické Slovensko (HZDS) a predsedom vlády Slovenskej republiky Vladimírom Mečiarom prostredníctvom Slovenskej informačnej služby, ktorej riaditeľom bol v príslušnom období Vladimír Lexa. Odborný garant televízneho programu garnitúru zakladateľov Slovenskej republiky bez okolkov označil za politických gangstrov.

Mimoriadne nebezpečným vedľajším produktom kampane RTVS, za ktorú by sa iste nemuseli hanbiť ani propagandisti z 50. rokov, je presviedčanie ľudí, že po nástupe prvej Dzurinovej vlády prestal pôsobiť organizovaný zločin prinajmenšom v jeho najprimitívnejších a najnásilnejších prejavoch – výber výpalného (racketing) a podobne, čo – samozrejme – vôbec nezodpovedá skutočnosti.

Jediný spôsob, ako čeliť apriórnej démonizácií spravodajských služieb vo všeobecnosti, je oboznamovať percipientov médií aspoň v základných črtách s existenciou, poslaním, štruktúrou a postupmi výzvedných inštitúcií. A to je téma, ktorej by sa mohol a mal ujať talentovanejší televízny tvorivý tím. Špionážne ustanovizne publicitu síce nemajú radi, ale objektívne informácie môžu mnohým občanom pootvoriť oči a pomôcť im vyhnúť sa nástrahám cudzích rozviedok. Zároveň ďalších obyvateľov môžu odradiť od pokusov koketovať so zahraničnými záujemcami, ktorí by radi získali utajované a citlivé údaje.

Pod čiarou

Mgr. art. Pavol Janík, PhD. (magister artis et philosophiae doctor)
predseda Spolku slovenských spisovateľov (2003 – 2007)
tajomník Spolku slovenských spisovateľov (1998 – 2003, 2007 – 2013)
šéfredaktor časopisu Spolku slovenských spisovateľov Literárny týždenník (2010 – 2013)

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Pavol JaníkMgr. art. Pavol Janík, PhD.
– básnik, dramatik, publicista, prekladateľ
Čerpané z:
vlastný zdroj, osobná stránka, YouTube, pozri aj prehľad uverejnených článkov v e-zine Humanisti.sk

Súvisiace články:
Ideológ strany Smer miláčikom novín Sme (08.06.2016)
Koniec na začiatku (10.04.2016)

Pavol Janík, 05. 06. 2016 | Prečítané: 9781 | Rubrika: Polemika o…

Zbierka na ochranu humanistov
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasle­dovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Nová zbierka na ochranu humanistov vo svete.
HELP US PROTECT HUMANISTS AT RISK
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Lieky
09-12-18 * 13:15
 Len na okraj
09-12-18 * 13:12
 Nevzdelanci v Denníku N
09-12-18 * 13:09
Brajti
The Brights
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biela pastelka 2018
Biela pastelka 2018
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore