www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @036
Počítadlo


Spam poison

Slováci si na fair trade zvykajú pomaly

CEEV Živica ukončuje svoju kampaň Za férové ovocie! a za viac férových produktov v supermarketoch. Aký mala za rok a pol úspech medzi Slovákmi?

Bratislava 28. novembra 2017 – Férový obchod to na Slovensku nemá ľahké. CEEV Živica vychováva Slovákov v tejto téme už od roku 2003, stále však naráža na rovnaký problém – neochotu priplatiť a pocit, že Slováci sú stále tí chudobní.

Za férové ovocie!

Po kliknutí na obrázok sa v novom okne zobrazí v lepšom rozlíšení o rozmeroch 1 200 × 627 bodov.

Za férové ovocie!Úspešná kampaň Za férové ovocie! spája 20 mimovládnych organizácií z krajín v Európe i mimo nej. Jej hlavným cieľom je ukázať neľahkú situáciu tých, ktorí pestujú tropické ovocie na náš stôl – a to najmä banány a ananásy – a ponúknuť nástroje, ako sa dá táto situácia zmeniť. Projekt preto lobuje v Európskom parlamente za prísnejšie pravidlá v dodávateľskom reťazci známe ako „neférové obchodné praktiky“, investigatívne navštevuje plantáže tropického ovocia v južnej Amerike a v Afrike, a presadzuje viac výrobkov s označením Fairtrade v našich supermarketoch.

„S témou férového obchodu sme začínali už v roku 2003, kedy sme v rámci interaktívnej výstavy ‚Klíma nás spája‘ ukazovali kávu s logom Fairtrade. Keď sa nás ľudia pýtali, kde si ju môžu kúpiť, museli sme im po pravde odpovedať, že najbližšie v Rakúsku. Veľmi nás to hnevalo a tak sme v roku 2005 otvorili vlastný Ekoobchod, kde sme ponúkali kávu, čokoládu a čaj vo fairtradovej kvalite,“ hovorí Juraj Hipš, riaditeľ CEEV Živica.

FairtradeHoci je už dnes férové výrobky dostať na viacerých miestach a férovú kávu či čokoládu môžete kúpiť online či ochutnať vo vybraných kaviarňach a čokoládovniach, a to najmä v Bratislave, stále je tovar s logom Fairtrade pre bežných ľudí nedostupný. Preto spustila CEEV Živica spolu s ďalšími organizáciami z krajín Vyšehradskej štvorky petíciu za viac férových výrobkov v ponuke supermarketov. Petíciu podpísalo 1 516 ľudí online, v Poľsku poslalo 1 500 ľudí listy priamo do supermarketov a počas rôznych akcií sa podarilo vyzbierať v Česku a na Slovensku ďalších 1 288 podpisov.

„Po 15 rokov vzdelávania v tejto téme by som očakávala väčšiu podporu,“ konštatuje koordinátorka kampane na Slovensku Petra Ježeková. „Prekvapilo ma aj to, že sa táto téma neučí na vysokých školách ekonomických. Ako najsilnejšia alternatíva k svetovému obchodu by podľa mňa mala byť súčasťou prednášok,“ hovorí Ježeková.

Prvé lastovičky sa už ale vďaka projektu objavili – v apríli toho roku sa na Fakulte manažmentu UK zrealizovala konferencia pre študentov, ktorej súčasťou bola aj debata o Fairtrade. V októbri sa podobná akcia konala na Ekonomickej univerzite v Bratislave.

„Projektové aktivity nám ukázali, ako je dôležité ľuďom neustále približovať podmienky, v akých sa pestuje naše jedlo. V projekte sme počas sobotného trhu postavili stánok s vymyslenou firmou s podozrivo lacnými potravinami – štyri banány za 0,40 €, čokoládu za 0,50 €, kávu za 2 €, kakao za 0,60 €, či šesť vajec za 0,40 €. Hoci sme zákazníkov pravdivo informovali, že cena je taká nízka vďaka detskej práci, vykorisťovaniu robotníkov či ničeniu dažďového pralesa, 53 zákazníkov si spokojne nakúpilo. Len 1 rodina tovar vrátila. 4 ľudia nakúpiť odmietli,“ hovorí Zuzana Dovalová, ktorá vo falošnom stánku predávala.

Pokus ukázal, že pre Slovákov je ešte stále najrozhodujúcejšia cena. Sú ochotní venovať peniaze na charitu, zaplatiť viac za férový produkt sa ale učia iba pomaly. Pokus ukázal, že rozhodujúca nie je ani výška platu – stánok stál v Bratislave a nakúpili i lepšie situovaní zákazníci.

Dobrou cestou, ako férový obchod verejnosti priblížiť, bolo pozvanie dvoch pestovateliek férových banánov z Ekvádora na Slovensko. Ich prítomnosť mala ohromný úspech u masmédií, a téma sa tak dostala k širšej verejnosti, pri debatách ľudia oceňovali, že môžu stretnúť niekoho, kto z férového obchodu reálne profituje a skonštatovali, že po tejto skúsenosti si férový výrobok kúpia.

Kampaň Make fruit fair!

Medzi hlavných predajcov fairtradových výrobkov patrí TCHIBO Slovensko, TESCO STORES, Kaufland Slovenská republika, spoločnosť OMV Slovensko v rámci konceptu VIVA Café a spoločnosť Unilever Slovenská republika (zmrzliny Ben&Jerry's). K dlhodobým predajcom patrí spoločnosť Miko Káva, dm drogerie markt Slovensko, a od roku 2016 aj nemecká spoločnosť Hans Riegelein. V predajniach BILLA je možné kúpiť férové banány. Na Slovensku je zatiaľ jediný certifikovaný spracovateľ – pražiareň kávy Ten Senses, ktorá zároveň predáva svoje výrobky pod značkou Samay Coffee.

„Spoločnosti predávajúce fairtradové výrobky na Slovensku reagujú skôr na požiadavky svojich materských spoločností, ktoré tieto produkty ponúkajú ako súčasť sociálnej korporačnej zodpovednosti, ako na tlak zákazníkov. Je preto dôležité naďalej vychovávať slovenských spotrebiteľov a hľadať spôsoby, ako im čo najlepšie priblížiť nástroje, vďaka ktorým môžu pomôcť tým, ktorí pestujú jedlo, ktoré denne jeme – nie ako charitu, ale ako spravodlivý obchod,“ uzatvára Kristína Hudeková z portálu Čierna labuť.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

ŽivicaCentrum environmentálnej a etickej výchovy Živica
Živica je mimovládna nezisková organizácia, ktorá inšpiruje k zmene. Venujeme sa vzdelávaniu, ekoporadenstvu a ponúkame priestor na hľadanie seba samého. Nájdete nás v Bratislave, Zvolene a vo Vzdelávacom centre Zaježová.
Chceme pomáhať tvoriť svet, v ktorom je každý človek inšpirovaný k hľadaniu vlastnej prirodzenosti. Veríme, že príroda vie ľudí mnohému naučiť. Problémy životného prostredia sú výzvou k tomu, aby sme svoju pozornosť obrátili dovnútra nás samých.
Čerpané z: www.zivica.sk

Súvisiace články:
Mestské včely letia do Zvolena 23. 11. 2017 (23.11.2017)
50 slovenských škôl si vyučovanie spestrí dobrodružnými hľadačkami alebo questingom (03.11.2017)
Titulom Zelená škola sa na Slovensku pýši 110 škôl (07.10.2017)
Prvý prírodný cintorín na Slovensku (06.10.2017)
Na brány slovenských škôl zvoní Eko Alarm (29.08.2017)
Kráčate lesom a netušíte ako sa volá kvet, ktorý tam práve kvitne? (01.08.2017)
Príďte otestovať jedinečnú aplikáciu na rozpoznávanie rastlín! (26.07.2017)
Školáci vytáčali mestský med bicyklovým medometom (01.07.2017)
Školákov prekvapila bohatá biodiverzita mesta skrývajúca rašeliniská, mokrade ale aj nebezpečné invázne rastliny (29.06.2017)
Živica osvieži Pohodu najaktuálnejšími témami (28.06.2017)
Žiaci na škole vybicyklujú mestský med (23.06.2017)
Pozrite sa ako chráni živá pôda opeľovače (20.06.2017)
Učitelia z prvého ročníka Komenského inštitútu ukázali, že aj na našich školách sa dá učiť výnimočne (04.06.2017)
Hlasujte a pomôžte školám vyrásť (15.05.2017)
Najväčší vzdelávací ekoprogram sveta hľadá školy, ktoré sa chcú zmeniť (07.05.2017)
Zelené školy budú na Deň Zeme akčné (15.04.2017)
Ďalších 20 mladých ľudí získa šancu stať sa hrdinom na Sokratovom inštitúte (10.04.2017)
Pôrod v 21. storočí (05.04.2017)
O našej smrteľnosti (27.03.2017)
Festival Showcrates prinesie do Bratislavy neurovedca z Yale aj držiteľku Goldmanovej ceny (28.02.2017)
Živica spúšťa petíciu za viac Fairtrade v obchodoch (24.02.2017)
Výzva „Hej, Lidl, hraj fér!“ uspela (30.01.2017)

CEEV Živica, 28. 11. 2017 | Prečítané: 883 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 12:17
 Re: Moje poznámky
08-08-20 * 09:55
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 09:39
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore