www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republikyVoľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @178
Počítadlo


Spam poison

Skutočne, po hudbe vôbec netúžim

Rozhovor s Ladislavom Kratochvílom (2. časť)

Aké máte dnes pocity z toho, že ste nepočujúci, alebo že patríte do takej skupiny občanov? Zvykli ste si?

Nemyslím si, že patrím do nejakej skupiny. Keď niekto príde dajme tomu o nohu následkom úrazu, tiež nepatrí do skupiny beznohých, a práve tak je to so mnou a so všetkými ďalšími, ktorí stratia sluch po osvojení reči a hovoreného národného jazyka. Žijem v rodine počujúcich, stretávam sa predovšetkým s počujúcimi, komunikujem česky a nemám odrazu nejakú odlišnú kultúru či jazyk.

Nepočujúci – posunkujúci (pred osvojením si reči – materský jazyk posunkový) sa však často ženia a vydávajú medzi sebou, stretávajú sa predovšetkým s ďalšími posunkujúcimi, sú členmi organizácií atď., a pretože nepočutie je často dedičné, tvoria akúsi komunitu s iným jazykom (posunkovým jazykom) a kultúrou, než je národný hovorený.

Podľa mňa za omyly vo vnímaní ľudí, ktorí nepočujú, počujúcimi je to, že nepočujúci – posunkujúci si „privlastnili“ slovo „nepočuť“ a tí, ktorým nie je materským jazykom posunkový jazyk, pre nich nie sú nepočujúci, aj keď nepočujú.

Už dlho sa snažím presadzovať, aby sa uvádzalo aspoň akí nepočujúci. Buď všetci, ktorí nepočujú, alebo len nepočujúci – posunkujúci, či nepočujúci – ohluchnutí. Vypracoval som k tomu i rozdelenie podľa stavu sluchu a „materskej“ komunikácie.

Počujúci

Tí, čo rozumejú reči bez akýchkoľvek pomôcok (slúchadiel atď.).

S poškodením sluchu

Nedoslýchaví

• nedoslýchaví ľahko
• nedoslýchaví ťažko

Nepočujúci (tí, ktorí nepočujú)

• materský jazyk posunkový (dalo by sa teda povedať, že posunkujúci majú vlastný jazyk a kultúru). A tiež by sa dalo povedať, že medzi posunkujúcich patria i nedoslýchaví, pre ktorých je materským jazykom posunkový jazyk (napr. deti posunkujúcich rodičov)
• materský jazyk národný, napr. český (prevážne ohluchnutí – po osvojení si češtiny)

Implantovaní

Celkovo (zatiaľ) špecifická skupina ľudí so sluchovým postihnutím.

Pokiaľ sa stanú užívateľmi sluchového implantátu v detskom veku, býva im materským jazykom čeština (pokiaľ nežijú v rodine posunkujúcich).

Niektorí užívatelia sluchového implantátu (kochleárny implantát) môžu i telefonovať, avšak bez zapnutého procesoru nepočujú vôbec nič. Kochleárny implantát nie je liečenie hluchoty, ale pomôcka, ako je napríklad srdcový stimulátor.

Z lingvistického pohľadu sú teda niečo ako ohluchlí (pretože komunikujú v národnom hovorenom jazyku – nie v posunkovom jazyku). A z pohľadu audio vyšetrení sú nepočujúci, pretože bez procesoru nepočujú nič.


Uvádzať niekde, že pre nepočujúcich je primárnym jazykom jazyk posunkový mi príde celkom zákerné, keď je povedzme deväťdesiatim percentám nepočujúcich (tých, ktorí nepočujú) materským jazykom národný hovorený jazyk. Počujúci totiž vnímajú pod slovom „nepočujúci“ tých, ktorí nepočujú, čiže všetkých ktorí nepočujú.

Niečo iné a presnejšie by však bolo uvádzanie „nepočujúcim-posunkujúcim je primárnym jazykom jazyk posunkový“, potom by možno nedochádzalo k toľkým omylom.

Často mi príde, že je to úmyselné mätenie (najmä počujúcich). Ministerstvo napríklad poskytne finančné prostriedky nepočujúcim. Na ministerstve majú za to, že financie poskytujú všetkým, ktorí nepočujú, ale dopadne to tak, že sú tie prostriedky len pre nejakých 5 %. Keď potom potrebuje Centrum sprostredkovania simultánneho prepisu prostriedky na to, aby mohlo byť prepisované napríklad konanie s políciou (a množstvo ďalšieho), pomyslia si na ministerstve: „Čo stále chcú? Dostali predsa dosť.“ A dopadne to tak, že na tlmočenie sú takmer 4 milióny Kč a na prepis, ktorý potrebuje 95 % nepočujúcich, je nula (nebál by som sa to nazvať diskrimináciou). Tlmočníci (či skôr ich šéfovia) potom poletia na 14 dní na Nový Zéland „zbierať skúsenosti“. Viď (oplatí sa to prečítať): Diskusné fórum nepočujúcich.

Čomu sa venujete vo svojom voľnom čase? A koľko máte voľného času?

Voľný čas nemám takmer žiadny. Veľa času venujem svojmu webu, ktorý prevádzkujem vo voľnom čase a na vlastné náklady Kochlear.cz, kde sa snažím robiť osvetu a taktiež je to web úplne nezávislý, čo je vidieť najmä na fóre.

Veľmi ma teší, že si tento web vybrala Národná knižnica ČR k archivácii ako kvalitný zdroj, ktorý by mal byť uchovaný do budúcna a stať sa súčasťou českého kultúrneho dedičstva. Stránky sú archivované niekoľkokrát ročne a ich záznam je súčasťou Českej národnej bibliografie a katalógu NK ČR.

Národná knižnica ČR totiž nearchivuje desiatky tisíc stránok, ale len asi 1 700 od roku 2002, odkedy projekt s archiváciou beží. Neviem o inom webe zaoberajúcim sa sluchovým postihnutím, ktorý je archivovaný Národnou knižnicou (teší ma to viac než keby poslali milión).

Ale dosť chválenia. Hudbu (vyštudoval som konzervatórium) prevádzkovať nemôžem, divadlo a historický šerm, ktoré som prevádzkoval pred operáciami, tiež nie. Zaoberám sa teda prevážne výrobou/prevádzkovaním webových stránok a počítačovým poradenstvom. Sú to veci, ktoré sa dajú robiť cez internet, bez komunikácie „tvárou v tvár“.

Počujúcej kamarátke, ktorá sa opýtala, ako mi hudba chýba, som odpísal: „Od doby, od kedy nepočujem, je mi akákoľvek hudba úplne ľahostajná.“

Raz som žartoval, že hudba je akýsi upokojujúci prostriedok pre počujúcich kvôli „zvukovému smogu“, čo musia celý deň počúvať. Keď človek onen „zvukový smog“ nepočuje, nepotrebuje upokojujúci prostriedok. Skutočne, po hudbe vôbec netúžim. Po hudbe však podľa mňa často túžia nepočujúci, ktorí ju vlastne nikdy poriadne nepočuli (nepočujú od narodenia, alebo od útleho veku). Tí, ktorí ju nemôžu počuť ani s veľmi výkonnými slúchadlami, musia mať pocit, že sú ochudobnení o niečo úžasné.

Bolo to žartovanie, ale možno na tom naozaj niečo bude.

V čom vidíte zmysel života?

Aby som pravdu povedal, neviem, čo si pod „zmyslom života“ predstaviť. Vravieva sa: „Postav dom, zasaď strom a sploď syna.“ Z toho sa mi podarilo len jedno, keď som kedysi zasadil niekoľko stromov na akcii s Brontosaurom v Krušných horách.

Na rôznych výstavbách domov som síce mnohokrát pracoval, ale svoj som nikdy nepostavil (a bývam v paneláku).

Čo sa týka syna, mám ako typický sladovník dcéry (fakt na tom niečo je, že pivovarníci majú dievčatá – poznám ich viacerých a syna majú výnimočne). Staršia dcéra mi robí obrovskú radosť. Veľmi dobre sa učí, študuje s vyznamenaniami, a teraz dokonca vysokú školu. Mladšia je zatiaľ na strednej a myslím si, že i pre ňu VŠ nebude žiadny problém (pokiaľ nepôjde na VŠ materskú).emotikona

Na Slovensku sa v týchto dňoch veľa hovorí o návrhoch v zákonoch pre nepočujúcich, a prebieha Petícia občanov so sluchovým postihnutím. V Hlohovci sa 16. 10. 2010 konal Tichý pochod, aby sa verejnosti pripomenulo, že nepočujúci žijú v tichu. Som zvedavý na váš názor. Ako hodnotíte takéto aktivity zo strany nepočujúcich? (Otázka priamo nadväzuje na súvisiace články, pozri nižšie.)

Aktivity a osveta sú veľmi potrebné a nikdy ich nie je dosť. Avšak by sa to nemalo schovávať za to, že ide o všetkých, ktorí nepočujú. Malo by byť upresnené pre koho to je.

Áno, tvári sa to ako niečo solídne, sú za tým ľudia s titulmi, ale hneď prvý bod:
Osobný asistent…
Títo aktivisti považujú za jedinú možnú komunikáciu tlmočenie do posunkového jazyka. Pritom keď niekto oznámenie napíše, nie je to tlmočenie – prekladá sa z jazyka do jazyka (CZ<>AJ, SK<>NJ, SK<>posunkový jazyk), ale je to sprostredkovanie oznámenia písomnou formou.

A prečo by si mala napríklad manželka robiť akýsi certifikát, že vie posunkový jazyk, keď mi píše?

Samozrejme môžu byť profesionálni osobní asistenti, ovládajúci viacero spôsobov komunikácie, tí by ho mať mali. Ale napríklad taká manželka, ktorá robí asistenciu celý deň (napríklad keď sa niekam ide) a už si na to niekoľkokrát brala v práci voľno (a robí pri tom i také maličkosti, ako je kúpa lístkov na vlak, sledovanie staničného rozhlasu atď.), má predsa tiež nárok na odmenu a nepotrebuje certifikát, že vie písať a kupovať lístky.emotikona

Alebo požiadavka, aby bol na stanici umiestnený informačný kiosk, ktorý bude poskytovať informácie v posunkovej reči. Podľa mňa by bolo omnoho lepšie, keby tam bola tabuľa s textom, ktorý sa hlási staničným rozhlasom, aby tomu rozumela väčšina osôb so sluchovým postihnutím.

Ešte lepšie by však podľa mňa bolo, keby sa prostriedky venované na „tlmočenie cestovného poriadku“ investovali do lepšieho jazykového vzdelávania tých, ktorí nerozumejú národnému hovorenému jazyku (väčšinou štátnemu). Napríklad Vietnamci (a ďalší cudzinci) žijúci u nás (u vás taktiež) nemajú „za zadkom“ stále tlmočníka do vietnamčiny.

Možno to vyznieva, že mám snáď výhrady k tlmočeniu. Zdôrazňujem teda opäť, že nemám ani najmenšie výhrady proti tlmočeniu, ani proti posunkovému jazyku – naopak. Len by sa malo robiť „pre všetkých“.

Ako hodnotíte prístup k nepočujúcim v Českej republike z „opačnej strany“, t. j. zo strany štátnych orgánov, miestnych, či iných organizácií, polície, atď.

Ak predložíte nejaké svoje požiadavky, sú vypočuté? „Počuje“ štátna správa nepočujúcich?

Ako čo. Mnoho vecí sa zlepšilo. Najhoršia je však stále komunikácia a akási neznalosť potrieb ľudí so sluchovým postihnutím, keď jedna časť potrebuje tlmočenie do posunkového jazyka a iná zasa napísanie. Úradníci a ďalší žijú v domnení, že každý kto nepočuje, komunikuje v posunkovom jazyku a oné veľké rozdiely v potrebách osôb so sluchovým postihnutím vôbec nepoznajú. (Viď v odpovedi vyššie „Ministerstvo napríklad poskytne…“)

Čo by si mali vziať na vedomie, brať do úvahy, počujúci voči nepočujúcim, aby sa odbúrali prípadné predsudky voči nepočujúcim?

Niečo, čo nám bežne uniká, neuvedomujeme si, nevnímame to, lebo „my“ počujeme.

Predstavte si, že by na vás niekto hovoril somálsky bez hlasu. S najväčšou pravdepodobnosťou by ste vôbec netušili, čo chce. A práve tak je to s nepočujúcimi.

Tí, ktorí komunikujú v posunkovom jazyku, odzerajú v podstate cudziu reč. A keby ste somálsky vedeli skvelo a odzerali jazyk, ktorému by ste rozumeli, rovnako by ste neodzreli všetko.

Myslím si, že nepočujúci sú počujúcimi často považovaní za hlupákov, pretože nemôžu pochopiť hovorené oznámenie. Lenže nie je to tým, že by boli hlúpi, ale tou komunikačnou bariérou. Nie nadarmo sa u nás hovorí: „Nevidiaceho ľutujú, nepočujúcemu sa posmievajú.“

Čo by ste odkázali na Slovensko?

Na záver prajem všetkým osobám so sluchovým postihnutím na Slovensku, aby sa ich situácia v spoločnosti len zlepšovala. Aby dosiahli svojich potrieb a prianí (napríklad v množstve programov s titulkami).

Ďakujem za rozhovor.

Prvá časť rozhovoru bola uverejnená 19. 1. 2011 pod názvom Počítaj s tým, že stratíš kamarátov.

Po operácii ešte s obväzom na hlaveLadislav Kratochvíl je autor a prevádzkovateľ webu osôb so sluchovým postihnutím Kochlear.cz. Píše na blog iDNES.cz. Je jedným zo zakladateľov internetovej poradne zdarma Poradna.net, kde pôsobí aj ako moderátor. V e-zine má uverejnený fejtón Prekvapenie a príbeh o podomových predajcoch Dílerov vyvediete z miery zdravým rozumom.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Ján Parada
laik s celoživotným vzdelávaním
Čerpané z:
vlastný zdroj

Ján Parada, 09. 02. 2011 | Prečítané: 5660 | Rubrika: Rubrika pána Rubika

Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Strana ZA ĽUDÍ
27-02-20 * 20:44
 SaS
27-02-20 * 19:56
 Kto koľko tipuje?
27-02-20 * 19:56
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore