www.humanisti.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Kochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Kultúrny program (Staré Mesto)
Bratislava-Staré Mesto
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @588
Počítadlo


Spam poison

Školy sa pustili do záchrany starých odrôd jabloní a hrušiek

Projekt školských ovocných sadov – SadOVO

Z krajiny a záhrad už niekoľko desaťročí mizne vzácny genofond starých a krajových odrôd ovocných drevín. Zvrátiť tento trend môžu aj školy, ktoré si odrody budú sadiť a pestovať na svojich dvoroch. Zapojené pilotné školy sa už zúčastnili júnovej exkurzie v ovocinárskom kraji Bielych Karpát.

Združenie Živica v spolupráci s Nadáciou TESCO odštartovalo projekt školských ovocných sadov – SadOVO. Ten je zameraný na ochranu starých a krajových odrôd ovocných drevín základnými a strednými školami. V pilotnom ročníku budú v areáloch 11 škôl vysadené jabloňovo – hruškové sady, ktoré prispejú k ochrane vzácneho genofondu a tiež k výučbe. Ešte v tomto roku tak pribudne na školách po celom Slovensku viac ako 100 stromov s naštepenými cennými odrodami.

Tento ročník odštartovala exkurzia, v rámci ktorej učiteľ a dvaja žiaci z každej školy navštívili sady v Hostětíne a Novej Bošáci. Chutnali tu sušené ovocie a mušt, učili sa o užitočných organizmoch v sade, zistili, ako sa dajú vypestovať vysokokmenné stromy a ako sa staré odrody dajú chrániť.

Projekt reaguje aj na trend pestovania moderných odrôd a ochudobňovania sortimentu v obchodoch.

„Prichádzame nielen o samotné odrody, ale najmä o pestrosť ich chutí, využitia a tradícií. Šancu zmeniť to má súčasná mladá generácia, ktorej ukážeme význam ich ochrany a následne bude vidieť zmysel v ich vysádzaní a využívaní,“ hovorí koordinátorka projektu Andrea Uherková z CEEV Živica, ktorá sa problematike ohrozených odrôd venovala už počas štúdií na univerzite.

Projekt sa zameriava na jablone a hrušky ako dreviny s najpestrejšími odrodami, po ktorých príbehoch budú žiaci pátrať a vnímať tak potrebu ich zachovania. Okrem exkurzie, ktorú už zapojené školy absolvovali, je pre nich pripravený tiež trojdňový ovocinársky kurz. Aby vedeli, aké vzácne odrody sa nachádzajú v ich obciach, budú ich mapovať a pátrať po ich príbehoch najmä od starších obyvateľov.

„V súčasnosti nájdeme na pultoch obchodov 6 – 7 moderných odrôd jabloní, ktoré chutia veľmi podobne. V krajine sa však nachádzajú stovky odrôd s rôznymi chuťami – sladké, kyslé či korenisté, dokonca vieme nájsť jablká, ktoré chutia ako ananás či banán,“ hovorí Bruno Jakubec z Fakulty ekológie a environmentalistiky vo Zvolene, ktorá je zároveň odborným garantom projektu.

Cieľom projektu je zachovanie starých a krajových odrôd v regiónoch a zároveň vzdelávanie v témach priamo súvisiacich so starostlivosťou o tieto ovocné dreviny. Školy chcú motivovať tiež pri využívaní ovocných sadov vo výučbe.

„Sme radi, že Nadácia Tesco podporuje celonárodný projekt SadOVO, ktorý vnímame ako ďalšiu príležitosť pomáhať našim komunitám. Naša spoločnosť si uvedomuje dôležitosť edukácie mládeže aj v oblasti výsadby stromov pre zachovanie udržateľného rozvoja a ochrany životného prostredia na Slovensku,“ hovorí Eva Martiníková, koordinátorka spoločenskej zodpovednosti, TESCO STORES SR, a.s.


Generálny partner


Nadácia TESCO

Odborný garant


Fakulta ekológie a environmentalistiky TU vo Zvolene

Foto:

SadOVOSadOVO

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

ŽivicaCentrum environmentálnej a etickej výchovy Živica
Živica je mimovládna nezisková organizácia, ktorá inšpiruje k zmene. Venujeme sa vzdelávaniu, ekoporadenstvu a ponúkame priestor na hľadanie seba samého. Nájdete nás v Bratislave, Zvolene a vo Vzdelávacom centre Zaježová.
Chceme pomáhať tvoriť svet, v ktorom je každý človek inšpirovaný k hľadaniu vlastnej prirodzenosti. Veríme, že príroda vie ľudí mnohému naučiť. Problémy životného prostredia sú výzvou k tomu, aby sme svoju pozornosť obrátili dovnútra nás samých.
Čerpané z: www.zivica.sk

CEEV Živica, 26. 06. 2018 | Prečítané: 241 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Zbierka na ochranu humanistov
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasle­dovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Nová zbierka na ochranu humanistov vo svete.
HELP US PROTECT HUMANISTS AT RISK
Anketa
Myslíte si, že predseda NR SR JUDr. Andrej Danko odtajní svoju rigoróznu prácu?


Celkom hlasovalo: 69
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Kapitalistická šľachta
17-11-18 * 19:35
 1 %
17-11-18 * 19:29
 Re: ŠtB – strach revolúcie
17-11-18 * 18:12
Brajti
The Brights
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Biela pastelka 2018
Biela pastelka 2018
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore