www.humanisti.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistov Ateisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Kochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republiky
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Kultúrny program (Staré Mesto)
Bratislava-Staré Mesto
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @520
Počítadlo


Spam poison

Škola a nemocnica vyhrali súťaž o Fairtradový počin roku

Súčasťou súťaže bola i cena verejnosti

Litoměřice/Hodonín (Česko) – Fairtradový olovrant v Nemocnici TGM Hodonín a Fairtradová večera na Masarykovej základnej škole Litoměřice. To sú dve akcie, prepojené lokálnymi a fairtradovými dobrotami, ktoré s rovnakým počtom bodov získali ocenenie Fairtradový počin roku 2016. Ide o najinšpiratívnejšie podujatia na podporu fair trade, ktoré sa v minulom roku v Českej republike udiali. Odbornú porotu tvorili členovia kampane Fairtradové mestá a školy. Cenu verejnosti vyhralo Gymnázium Mimoň.

„K hnutiu fair trade sme sa pripojili v roku 2013 a od tej doby organizujeme Fairtradový olovrant pre našich zamestnancov. Akcia je medzi nimi čím ďalej obľúbenejšia, minulý rok sa jej zúčastnila viac než stovka zamestnancov a zamestnankýň,“ uviedla k oceneniu riaditeľka Nemocnice TGM Hodonín Věra Dostálová.

„Pridali sme sa k mestu, ktoré má titul Fairtradové mesto. Základnou motiváciou nemocnice bolo podporiť kúpou fairtradových výrobkov ľudí v tzv. rozvojových krajinách, a tým im v konečnom dôsledku umožniť lepšiu dostupnosť zdravotnej starostlivosti. Chceli sme byť rovnako vzorom i pre ostatné nemocnice a sme radi, že toto ocenenie k tomu môže ešte viac prispieť,“ doplnil iniciátor víťaznej akcie Zdeněk Grombiřík.

Mesto Hodonín sa popri Fairtradovom olovrante v nemocnici zapája tiež do Férových raňajok NaZemi, organizuje výstavy s témou zodpovednej spotreby či propaguje fair trade na rôznych verejných akciách.

S rovnakým počtom bodov ako nemocnica sa na prvom mieste umiestnila ZŠ Masarykova Litoměřice s akciou 1. Fairtradová večera v Českej republike. Riaditeľ školy Karel Kynzl pri preberaní ceny 24. apríla 2017 tento úspech okomentoval slovami:

„Víťazstvo v súťaži Fairtradový počin roku nás veľmi potešilo a povzbudilo.“

„Sami na náš počin radi spomíname, bol to deň, ktorý sa naozaj vydaril. K víťazstvu mohol prispieť i fakt, že výťažok z akcie sme sprostredkovane poslali do školy v Keni,“ doplnila pani učiteľka Iveta Dragoňová.

Ocenená Fairtradová večera sa konala minulý rok v máji. Dorazil na ňu historický dvojposchodový londýnsky autobus, ktorý slúžil ako kaviareň. Po záhrade vyrástli stánky s fairtradovým čajom, vínom, sladkosťami a výrobky jednotlivých tried, ktoré si žiaci a žiačky sami predávali. Dôležitou zložkou akcie potom bola propagácia, vďaka nej na akciu prišlo rekordných 500 návštevníkov (rodičov, žiakov i litoměřickej verejnosti). Vyvrcholením celého popoludnia potom bola večera – guláš vyrobený z dostupných fairtradových ingrediencií. Podpore fairtradových pestovateľov sa škola venuje po celý rok. Medzi ďalšie podujatia patrí napríklad vianočný predaj fairtradových mafinov či novembrový týždeň globálneho vzdelávania, ktorý ponúkol mnoho prednášok a výstupov žiakov a žiačok. Škola sa taktiež pripojila ku kampani Za férové banány a vo februári oslávila už piate výročie obhájenia titulu Fairtradová škola.

Pri hodnotení Fairtradového počinu roku sa zvažovalo, do akej miery je počin inovatívny v českom prostredí, aký má dopad na zvýšenie povedomia o fair trade či na zvýšenie predaja fairtradových výrobkov. Hlasovať mohla každá fairtradová riadiaca skupina a ďalej koordinujúce organizácie Ekumenická akademie, Fairtrade Česko a Slovensko a NaZemi, ktoré súťaž vyhlasovali.

Súčasťou súťaže bola i cena verejnosti. Verejnosť udelila najviac hlasov Gymnáziu v Mimoni za mimoriadne úsilie v podpore fair trade, vrátane zapájania miestnych médií. Vysoko hodnotenou akciou bol tiež dotačný program mesta Litoměřice na podporu fairtradových aktivít alebo Kroměřížsky fairtradový deň.

Masarykova ZŠ Litoměřice sa stala v roku 2012 vôbec prvou Fairtradovou školou v Českej republike. Gymnázium v Mimoni je prvou Fairtradovou školou v Libereckom kraji. Mestá Litoměřice a Hodonín patria medzi 11 Fairtradových miest v ČR, a zaradili sa tak po boku viac než 1 700 miest po celom svete, ktoré systematicky podporujú fair trade.

Fotografie z Masarykovej základnej školy v Litoměřiciach:

Nominácia Masarykovej základnej školy v LitoměřiciachMasarykova základná škola v LitoměřiciachMasarykova základná škola v LitoměřiciachMasarykova základná škola v Litoměřiciach
Masarykova základná škola v LitoměřiciachMasarykova základná škola v LitoměřiciachMasarykova základná škola v LitoměřiciachMasarykova základná škola v Litoměřiciach
Masarykova základná škola v Litoměřiciach

Fotografie z Nemocnice TGM v Hodoníne:

Nominácia Nemocnice TGM v HodoníneNemocnica TGM v HodoníneNemocnica TGM v Hodoníne

Ďalšie informácie:

FairtradeFair trade je spôsob obchodu, ktorý zaručuje pracovníkom z tzv. rozvojových krajín spravodlivú odmenu za ich prácu. Pestovatelia a remeselníci v rámci fair trade dostávajú za svoju prácu takú výkupnú cenu, ktorá zodpovedá nákladom na výrobu a zaručuje im dôstojný život. Medzi základné princípy fair trade patria férové obchodné podmienky, dodržiavanie ľudských a pracovných práv, šetrnosť k životnému prostrediu alebo vyplácanie fairtradového príplatku, ktorý je investovaný do projektov miestneho rozvoja. Fairtradový výrobok možno rozpoznať napríklad podľa označenia ochrannou známkou FAIRTRADE® na obale.

Fairtradové mestáFairtradové školyFairtradové mestá je medzinárodná iniciatíva, ktorej cieľom je osveta v oblasti fair trade a podpora predaja fairtradových tovarov v danom mieste. Vo svete beží už viac ako desať rokov a v súčasnosti sa k nej hlási viac než 1 700 miest v 24 krajinách vrátane metropol ako je Paríž, Londýn, Brusel, Rím či Madrid. V Českej republike odštartovala v roku 2011. Koordinujú ju organizácie Fairtrade Česko a Slovensko, Ekumenická akademie a NaZemi.

Fairtrade Česko a SlovenskoFairtrade Česko a Slovensko zastupuje Fairtrade International v Česku a na Slovensku, zaoberá sa marketingovou podporou certifikačnej známky FAIRTRADE®, podporou predaja fairtradových výrobkov a monitoruje český a slovenský trh s fairtradovými tovarmi.

NaZemiNaZemi je mimovládna nezisková organizácia, ktorá presadzuje globálne vzdelávanie, usiluje sa o zodpovednosť firiem za vlastné dodávateľské reťazce a propaguje fair trade ako účinnú podporu pestovateľov a pestovateliek zo štátov Afriky, Ázie a Latinskej Ameriky.

Ekumenická akademie PrahaEkumenická akadémia je mimovládna organizácia, ktorá presadzuje alternatívne prístupy pri riešení súčasných ekonomických, sociálnych a ekologických problémov a prenáša ich do praxe v podobe konkrétnych projektov. Témou fair trade sa zaoberá od roku 2003.

Projekt je realizovaný s finančnou podporou Európskej únie. Projekt bol podporený z prostriedkov Ministerstva zahraničných vecí ČR v rámci Programu zahraničnej rozvojovej spolupráce ČR.


Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

NaZemiNaZemi, z. s.
– z. s. znamená „zapsaný spolek“, čiže ide o registrovanú organizáciu, podobne ako na Slovensku sú občianske združenia a spolky
– česká mimovládna organizácia, ktorá usiluje o to, aby sa ľudia v rozvojových krajinách mohli vlastnými silami vymaniť z chudoby
– zameriava sa na prepojenosť nášho spotrebného správania s problémami v rozvojových krajinách a motivuje jednotlivcov, firmy i štáty prijať za tieto problémy zodpovednosť
Čerpané z: www.nazemi.cz

NaZemi, 29. 04. 2017 | Prečítané: 220 | Rubrika: Súťaže

Zbierka na ochranu humanistov
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasle­dovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Globálna kampaň na ochranu humanistov.
HELP US PROTECT HUMANISTS AT RISK
Anketa
Podpísali by ste sa ako občan pod petíciu, aby mohol kandidovať na prezidenta SR Martin Daňo?

Áno (19 hl.)
 
Asi áno (2 hl.)
 
Asi nie (1 hl.)
 
Nie (20 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 42
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Ty si…
18-02-18 * 16:47
 Re: Ty si…
18-02-18 * 10:55
 Re: Ty si poriadne
18-02-18 * 10:54
Brajti
The Brights
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore