www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republikyVoľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @768
Počítadlo


Spam poison

Škola a nemocnica vyhrali súťaž o Fairtradový počin roku

Súčasťou súťaže bola i cena verejnosti

Litoměřice/Hodonín (Česko) – Fairtradový olovrant v Nemocnici TGM Hodonín a Fairtradová večera na Masarykovej základnej škole Litoměřice. To sú dve akcie, prepojené lokálnymi a fairtradovými dobrotami, ktoré s rovnakým počtom bodov získali ocenenie Fairtradový počin roku 2016. Ide o najinšpiratívnejšie podujatia na podporu fair trade, ktoré sa v minulom roku v Českej republike udiali. Odbornú porotu tvorili členovia kampane Fairtradové mestá a školy. Cenu verejnosti vyhralo Gymnázium Mimoň.

„K hnutiu fair trade sme sa pripojili v roku 2013 a od tej doby organizujeme Fairtradový olovrant pre našich zamestnancov. Akcia je medzi nimi čím ďalej obľúbenejšia, minulý rok sa jej zúčastnila viac než stovka zamestnancov a zamestnankýň,“ uviedla k oceneniu riaditeľka Nemocnice TGM Hodonín Věra Dostálová.

„Pridali sme sa k mestu, ktoré má titul Fairtradové mesto. Základnou motiváciou nemocnice bolo podporiť kúpou fairtradových výrobkov ľudí v tzv. rozvojových krajinách, a tým im v konečnom dôsledku umožniť lepšiu dostupnosť zdravotnej starostlivosti. Chceli sme byť rovnako vzorom i pre ostatné nemocnice a sme radi, že toto ocenenie k tomu môže ešte viac prispieť,“ doplnil iniciátor víťaznej akcie Zdeněk Grombiřík.

Mesto Hodonín sa popri Fairtradovom olovrante v nemocnici zapája tiež do Férových raňajok NaZemi, organizuje výstavy s témou zodpovednej spotreby či propaguje fair trade na rôznych verejných akciách.

S rovnakým počtom bodov ako nemocnica sa na prvom mieste umiestnila ZŠ Masarykova Litoměřice s akciou 1. Fairtradová večera v Českej republike. Riaditeľ školy Karel Kynzl pri preberaní ceny 24. apríla 2017 tento úspech okomentoval slovami:

„Víťazstvo v súťaži Fairtradový počin roku nás veľmi potešilo a povzbudilo.“

„Sami na náš počin radi spomíname, bol to deň, ktorý sa naozaj vydaril. K víťazstvu mohol prispieť i fakt, že výťažok z akcie sme sprostredkovane poslali do školy v Keni,“ doplnila pani učiteľka Iveta Dragoňová.

Ocenená Fairtradová večera sa konala minulý rok v máji. Dorazil na ňu historický dvojposchodový londýnsky autobus, ktorý slúžil ako kaviareň. Po záhrade vyrástli stánky s fairtradovým čajom, vínom, sladkosťami a výrobky jednotlivých tried, ktoré si žiaci a žiačky sami predávali. Dôležitou zložkou akcie potom bola propagácia, vďaka nej na akciu prišlo rekordných 500 návštevníkov (rodičov, žiakov i litoměřickej verejnosti). Vyvrcholením celého popoludnia potom bola večera – guláš vyrobený z dostupných fairtradových ingrediencií. Podpore fairtradových pestovateľov sa škola venuje po celý rok. Medzi ďalšie podujatia patrí napríklad vianočný predaj fairtradových mafinov či novembrový týždeň globálneho vzdelávania, ktorý ponúkol mnoho prednášok a výstupov žiakov a žiačok. Škola sa taktiež pripojila ku kampani Za férové banány a vo februári oslávila už piate výročie obhájenia titulu Fairtradová škola.

Pri hodnotení Fairtradového počinu roku sa zvažovalo, do akej miery je počin inovatívny v českom prostredí, aký má dopad na zvýšenie povedomia o fair trade či na zvýšenie predaja fairtradových výrobkov. Hlasovať mohla každá fairtradová riadiaca skupina a ďalej koordinujúce organizácie Ekumenická akademie, Fairtrade Česko a Slovensko a NaZemi, ktoré súťaž vyhlasovali.

Súčasťou súťaže bola i cena verejnosti. Verejnosť udelila najviac hlasov Gymnáziu v Mimoni za mimoriadne úsilie v podpore fair trade, vrátane zapájania miestnych médií. Vysoko hodnotenou akciou bol tiež dotačný program mesta Litoměřice na podporu fairtradových aktivít alebo Kroměřížsky fairtradový deň.

Masarykova ZŠ Litoměřice sa stala v roku 2012 vôbec prvou Fairtradovou školou v Českej republike. Gymnázium v Mimoni je prvou Fairtradovou školou v Libereckom kraji. Mestá Litoměřice a Hodonín patria medzi 11 Fairtradových miest v ČR, a zaradili sa tak po boku viac než 1 700 miest po celom svete, ktoré systematicky podporujú fair trade.

Fotografie z Masarykovej základnej školy v Litoměřiciach:

Nominácia Masarykovej základnej školy v LitoměřiciachMasarykova základná škola v LitoměřiciachMasarykova základná škola v LitoměřiciachMasarykova základná škola v Litoměřiciach
Masarykova základná škola v LitoměřiciachMasarykova základná škola v LitoměřiciachMasarykova základná škola v LitoměřiciachMasarykova základná škola v Litoměřiciach
Masarykova základná škola v Litoměřiciach

Fotografie z Nemocnice TGM v Hodoníne:

Nominácia Nemocnice TGM v HodoníneNemocnica TGM v HodoníneNemocnica TGM v Hodoníne

Ďalšie informácie:

FairtradeFair trade je spôsob obchodu, ktorý zaručuje pracovníkom z tzv. rozvojových krajín spravodlivú odmenu za ich prácu. Pestovatelia a remeselníci v rámci fair trade dostávajú za svoju prácu takú výkupnú cenu, ktorá zodpovedá nákladom na výrobu a zaručuje im dôstojný život. Medzi základné princípy fair trade patria férové obchodné podmienky, dodržiavanie ľudských a pracovných práv, šetrnosť k životnému prostrediu alebo vyplácanie fairtradového príplatku, ktorý je investovaný do projektov miestneho rozvoja. Fairtradový výrobok možno rozpoznať napríklad podľa označenia ochrannou známkou FAIRTRADE® na obale.

Fairtradové mestáFairtradové školyFairtradové mestá je medzinárodná iniciatíva, ktorej cieľom je osveta v oblasti fair trade a podpora predaja fairtradových tovarov v danom mieste. Vo svete beží už viac ako desať rokov a v súčasnosti sa k nej hlási viac než 1 700 miest v 24 krajinách vrátane metropol ako je Paríž, Londýn, Brusel, Rím či Madrid. V Českej republike odštartovala v roku 2011. Koordinujú ju organizácie Fairtrade Česko a Slovensko, Ekumenická akademie a NaZemi.

Fairtrade Česko a SlovenskoFairtrade Česko a Slovensko zastupuje Fairtrade International v Česku a na Slovensku, zaoberá sa marketingovou podporou certifikačnej známky FAIRTRADE®, podporou predaja fairtradových výrobkov a monitoruje český a slovenský trh s fairtradovými tovarmi.

NaZemiNaZemi je mimovládna nezisková organizácia, ktorá presadzuje globálne vzdelávanie, usiluje sa o zodpovednosť firiem za vlastné dodávateľské reťazce a propaguje fair trade ako účinnú podporu pestovateľov a pestovateliek zo štátov Afriky, Ázie a Latinskej Ameriky.

Ekumenická akademie PrahaEkumenická akadémia je mimovládna organizácia, ktorá presadzuje alternatívne prístupy pri riešení súčasných ekonomických, sociálnych a ekologických problémov a prenáša ich do praxe v podobe konkrétnych projektov. Témou fair trade sa zaoberá od roku 2003.

Projekt je realizovaný s finančnou podporou Európskej únie. Projekt bol podporený z prostriedkov Ministerstva zahraničných vecí ČR v rámci Programu zahraničnej rozvojovej spolupráce ČR.


Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

NaZemiNaZemi, z. s.
– z. s. znamená „zapsaný spolek“, čiže ide o registrovanú organizáciu, podobne ako na Slovensku sú občianske združenia a spolky
– česká mimovládna organizácia, ktorá usiluje o to, aby sa ľudia v rozvojových krajinách mohli vlastnými silami vymaniť z chudoby
– zameriava sa na prepojenosť nášho spotrebného správania s problémami v rozvojových krajinách a motivuje jednotlivcov, firmy i štáty prijať za tieto problémy zodpovednosť
Čerpané z: www.nazemi.cz

NaZemi, 29. 04. 2017 | Prečítané: 550 | Rubrika: Súťaže

Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s trvalým zatvorením obchodov v nedeľu?

Áno (13 hl.)
 
Nie (15 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 28
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Pokrytectvo
21-05-20 * 20:41
 Re: Confirmation bias
21-05-20 * 16:10
 Stretne Mars planétu Zem
21-05-20 * 00:01
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore