Slovenské členstvo v Európskej organizácii jadrového výskumu (CERN) posúva dopredu náš výskum a vývoj. Aj o slovenských vedcoch, inžinieroch a špecialistoch, ktorí sa podieľajú na vývoji a výrobe komponentov pre náročné experimenty v časticovej fyzike, bolo dnešné pracovné stretnutie vicepremiéra Richarda Rašiho s generálnou riaditeľkou CERN-u Fabiolou Gianotti.
Slovenská republika je členom CERN-u od svojho vzniku a prispieva doň približne 5 miliónov švajčiarskych frankov ročne, čo predstavuje približne 4-milióny a 226-tisíc eur (z rozpočtovej kapitoly MŠVVaŠ SR). Podpredseda vlády SR Richard Raši uvádza, že návratnosť nášho vkladu je veľmi vysoká, až 2 : 1.
„Protihodnotou sú napríklad zákazky, ktoré slovenské firmy od CERN-u získavajú na dodávku komponentov pri budovaní technickej infraštruktúry nevyhnutnej pre experimentálny výskum, ako sú manipulátory na supravodivé magnety, ktoré dodali Závody ťažkého strojárstva v Košiciach. Oceľové platne pre obrovský kalorimeter experimentu ATLAS vyrobili v Novej Dubnici, zdvíhacie zariadenia v Prešove a elektroniku v Košiciach,“ povedal Richard Raši s tým, že členstvo v CERN-e je dôležité aj pre rozvoj našich vedeckých kapacít.
V CERN-e v súčasnosti pracuje viacero významných slovenských vedcov. Organizácia tiež poskytuje príležitosti na profesný rozvoj mladých výskumníkov, napríklad letné stáže pre vysokoškolských študentov.
Poznámky:
CERN (Európska organizácia jadrového výskumu) je európska organizácia pre základný a aplikovaný výskum najmä v oblasti časticovej fyziky so sídlom v Meyrin neďaleko Ženevy vo Švajčiarsku. CERN má v súčasnosti 22 členských štátov vrátane Slovenska.
Ich najznámejšie laboratórium je Veľký hadrónový urýchľovač (LHC). Synchrotrón LHC je najväčší urýchľovač častíc na svete, vďaka ktorému bola v roku 2012 potvrdená častica Higgsov bozón (Nobelova cenu za fyziku, 2013). Okrem LHC je v prevádzke šesť ďalších urýchľovačov.
Okrem časticového výskumu vznikli v laboratóriách CERN-u aj ďalšie objavy a inovácie, napríklad koncepcia webových stránok (World Wide Web, WWW) a internetového prehliadača v roku 1990.
Účasť Slovenska v CERN-e
Oficiálne sa SR podieľa na aktivitách CERN-u prostredníctvom MŠVVŠ SR, ktoré zriadilo svoj poradný orgán – Výbor pre spoluprácu SR s CERN-om pod vedením Branislava Sitára, bývalého viceprezidenta CERN-u. Tento výbor koordinuje odbornú stránku účasti našich odborníkov, ktorých SR vysiela do CERN-u.
Slovensko v týchto dňoch po siedmich rokoch opäť hostí zasadnutie RECFA (Európskeho výboru pre budúce urýchľovače). Generálna riaditeľka CERN-u Fabiola Gianotti naň pricestovala v spoločnosti riaditeľa pre výskum a výpočtovú techniku Eckharda Elsena.
Zvukový záznam:
Foto:

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.
Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu
– úrad sa podieľa na tvorbe a uskutočňovaní jednotnej štátnej politiky v oblasti využívania finančných prostriedkov z fondov Európskej únie, ako aj v oblasti informatizácie spoločnosti a investícií
Čerpané z:
www.vicepremier.gov.sk