www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republikyVoľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @374
Počítadlo


Spam poison

SaS predstavila reformu sociálne vylúčených spoločenstiev

Autorkou je L. Ď. Nicholsonová

Lucia Ďuriš NicholsonováStrana Sloboda a Solidarita (SaS) predstavila ďalšie zo svojich reformných diel. Autorkou reformy sociálne vylúčených spoločenstiev (rómskej reformy) je Lucia Ďuriš Nicholsonová.„Keď sme písali víziu o tom, ako by dobre spravované a úspešné Slovensko malo vyzerať, stanovili sme si 8 priorít, ktoré považujeme za dôležité riešiť. Reformné diela ku každej našej priorite sú dôležitou súčasťou našich príprav, aby sme po najbližších parlamentných voľbách mohli prevziať zodpovednosť za Slovensko,“ povedal na tlačovej besede predseda SaS Richard Sulík, a na margo autorky reformy podotkol: „Lucia Nicholsonová sa už roky tejto problematike venuje, videla na vlastné oči množstvo rómskych osád, stretávala sa s ľuďmi, terén má osobne pochodený. Je to dôležité, pretože takáto reforma sa nedá robiť od zeleného stola.“

Reforma je založená na troch základných princípoch: maximálna zásluhovosť, práca dospelým a vzdelanie deťom. Jej súčasťou je aj zriadenie samostatného ministerstva pre sociálne vylúčené spoločenstvá, ktoré bude garantom zákona o sociálne vylúčených spoločenstvách. Zároveň by došlo k zrušeniu úradu vládneho rómskeho splnomocnenca.

„Princíp zásluhovosti v systéme pomoci v hmotnej núdzi spočíva v tom, že ten, kto sa snaží, má podstatne viac ako ten, kto je pasívny. Nastavíme motivátory tak, aby sa ľuďom zo sociálne vylúčených spoločenstiev oplatilo pracovať a byť aktívni,“ vysvetlila podpredsedníčka NR SR a tímlíderka SaS pre sociálne vylúčené spoločenstvá Lucia Ďuriš Nicholsonová.

Reforma bude založená na hesle: „Snažíš sa – máš, nesnažíš – nemáš!

„Štát bude základnou dávkou v hmotnej núdzi garantovať úplné minimum, ale zároveň vytvorí možnosti, ako aktívni ľudia môžu zlepšiť svoju situáciu cez motivačné príspevky od štátu. Vytvoríme tri stupne aktivačného príspevku v závislosti od náročnosti aktivácie s tým, že nositeľmi aktivačného príspevku budú aj deti. Ak bude rodina aktívna, dostane rádovo viac ako teraz. Aktivácia sa oplatí,“ uviedla Nicholsonová.

Podľa SaS cez zmysluplnú prácu a cez vytváranie hodnôt sa bude meniť a upevňovať postavenie ľudí zo sociálne vylúčených spoločenstiev (SVS) v spoločnosti.

„Cesta von zo začarovaného kruhu SVS je jednoznačne cez prácu. Z praxe a skúseností ľudí z terénu vyplýva, že ak dospelí pracujú, kopírujú život majoritného ‚kolegu‘, majú snahu zveľaďovať si svoje obydlie, posielať deti do školy čisté a podobne. Preto štát musí otvoriť cestu von zo SVS, a to štyrmi spôsobmi: cez medzitrh práce, cez otvorený trh práce, cez bývanie, cez vzdelávanie,“ povedala L. Ď. Nicholsonová.

Cez kvalitné a dostupné vzdelávanie chcú liberáli umožniť deťom zo SVS vyrovnať ich šance vo vzdelávacom systéme a uplatniť sa na trhu práce.

„Nechceme, aby deti zo SVS končili v špeciálnych školách, lebo pre štát je to drahé a v mnohých oblastiach Slovenska sa z umiestňovania detí do špeciálnych škôl stal čistý biznis. Zatiaľ čo pre štát je to neefektívne, deťom zo SVS tak vopred kradneme budúcnosť. Vyrába armádu ľudí, ktorí sa nikdy neuplatnia v živote a budú celoživotne závislí od pomoci štátu. Vo vzťahu k deťom zo SVS je ich masové zaraďovanie do špeciálnych škôl na základe etnickej príslušnosti protiústavné,“ poznamenala Lucia Ďuriš Nicholsonová a doplnila: „Navrhujeme, aby boli deti narodené do SVS automaticky od narodenia podchytené odborníkmi z centra včasnej intervencie (CVI), aby včas rozpoznali fyzickú, či psychickú predispozíciu a nasadili liečbu. Matky zo SVS budú lekármi novorodeneckého oddelenia informované o spolupráci s CVI. Nárok na rodičovský príspevok bude podmienený spoluprácou a pravidelnými návštevami CVI. A bude to práve CVI, ktoré bude vydávať potvrdenie o školskej pripravenosti dieťaťa na vzdelávanie na základnú školu.“

Súčasťou reformy je aj zavedenie povinnej predškolskej výchovy detí zo SVS od 3 rokov. Takisto sa v reforme spomínajú e-pay karty, mikropôžičky, bývanie, sterilizácie žien aj mužov, vnútromaternicové telieska.

Zdroj video záznamu: Rómska reforma.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Sloboda a SolidaritaSloboda a Solidarita
– politická strana
Ctíme si slobodu, kladieme prekážky jej nepriateľom, bojujeme za vyššiu životnú úroveň ľudí v dobre spravovanej krajine. Toto je naše poslanie v strane Sloboda a Solidarita. Našou úlohou je vytvárať podmienky pre zvyšovanie príjmov tých, ktorí pracujú, zabezpečiť základnú mieru solidarity s tými, ktorí nepracujú, zvyšovať mieru osobnej slobody ruka v ruke so zodpovednosťou a usilovať sa o štíhly štát, hospodáriaci efektívne a vyrovnane. Štát je v našom ponímaní garantom včasnej spravodlivosti.
Čerpané z: www.sas.sk

SaS, 13. 11. 2017 | Prečítané: 457 | Rubrika: Polemika o…

Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s trvalým zatvorením obchodov v nedeľu?

Áno (9 hl.)
 
Nie (7 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 16
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Pokrytectvo
21-05-20 * 20:41
 Re: Confirmation bias
21-05-20 * 16:10
 Stretne Mars planétu Zem
21-05-20 * 00:01
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore