www.humanisti.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistov Ateisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Kochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republiky
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Kultúrny program (Staré Mesto)
Bratislava-Staré Mesto
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @003
Počítadlo


Spam poison

SaS predstavila reformu bezpečnosti a spravodlivosti

Bezpečnejšie a spravodlivejšie Slovensko

Tak znie názov ďalšieho z reformných diel, ktoré prezentovala strana Sloboda a Solidarita. Na tlačovej besede o tom hovorili predseda SaS Richard Sulík a podpredseda strany a zároveň tímlíder pre vnútornú a vonkajšiu bezpečnosť Ľubomír Galko.

„Ako sme už viackrát oznámili, len boj proti korupcii nestačí. Krajina je po 10 rokoch prešľapovania na mieste v úpadku. SaS už predstavila reformy v 5 z 8 kľúčových oblastí, ktoré si stanovila. Týmto potvrdzujeme, že sme najlepšie pripravenou stranou na vládnutie. Chcem ubezpečiť všetkých našich voličov, že sa nám nestane to, čo napríklad ministrovi školstva za SNS, ktorý sa po nástupe do funkcie jeden celý rok zamýšľal nad tým, čo v školstve urobiť a nakoniec bol materiál Učiace sa Slovensko hodený do koša,“ povedal líder liberálov Richard Sulík.

Materiál Bezpečnejšie a spravodlivejšie Slovensko sa skladá z troch častí – sú to riešenia v oblasti vnútornej bezpečnosti (polícia), vonkajšej bezpečnosti (obrany) a spravodlivosti.

„Viac ako 100 riešení je naším príspevkom pre Bezpečnejšie a spravodlivejšie Slovensko. Vznikli na základe početných diskusií s ľuďmi z praxe – policajtmi, vojakmi, prokurátormi, sudcami, štátnymi úradníkmi a odborníkmi z mimovládnej bezpečnostnej a právnej komunity,“ uviedol Ľubomír Galko.

Policajný zbor v súčasnosti čelí klesajúcej dôvere Slovákov. Podľa Ľubomíra Galka nebude stačiť len výmena ministra vnútra Roberta Kaliňáka a policajného prezidenta Tibora Gašpara.

„Polícia musí byť kontrolovateľná a na základe tejto kontroly očistená od príslušníkov náchylných ku korupčnému správaniu či svedomitému neplneniu si povinností. Ako základ správnej kontroly vidíme zabezpečenie nezávislosti – model nezávislého a samostatného úradu, ktorý nebude nijako prepojený s ministerstvom vnútra a policajným zborom SR. Takýto úrad chceme spraviť z inšpekcie PZ.“

Ozbrojené sily musia byť podľa SaS základným nástrojom zabezpečovania obrany Slovenskej republiky.

„Dôležitou časťou je financovanie. Slovensko zatiaľ nikdy nenaplnilo úroveň 2 % HDP rozpočtu na obranu, dochádza však k tlaku jasne stanoviť plán postupného zvyšovania až na požadovanú úroveň. Toto považujem za jasný záväzok a náš pohľad na ozbrojené sily to veľmi ovplyvňuje,“ uviedol Ľubomír Galko.

Konkrétne návrhy si môžete prečítať v brožúrke Bezpečnejšie a spravodlivejšie Slovensko.

Tretia časť materiálu – viac spravodlivosti – sa venuje témam, ktoré trápia mnohých občanov. Ak sa má krajina rozvíjať, musia sa jej občania domôcť svojich práv, riadna vymožiteľnosť práva je nevyhnutnou podmienkou ekonomického a hodnotového rozvoja Slovenska.

„Tak ako sa naše opatrenia budú páčiť všetkým slušným a čestným policajtom, v prípade spravodlivosti platí mierna analógia. Naše návrhy sa určite nebudú páčiť tým sudcom, ktorí si zvykli, že môžu takpovediac všetko a nevykonávajú si riadne svoje poslanie. Ale pre tých sme naše návrhy nespracovávali, práve naopak – my potrebujeme oddeliť zrno od pliev. Tým čestným sudcom prekážať nebudú, proti nečestným sú zamerané,“ poznamenal Ľubomír Galko.

Materiál Bezpečnejšie a spravodlivejšie Slovensko je otvorený a určite neobsahuje „všetko“.

„Akýkoľvek postreh, nápad, hodnotenie, spätná väzba zo strany odbornej aj laickej verejnosti budú pre nás cenné a v budúcnosti si určite niektoré pripomienky pri spracovaní ďalšej verzie osvojíme,“ dodal Ľubomír Galko.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Sloboda a SolidaritaSloboda a Solidarita
– politická strana
Ctíme si slobodu, kladieme prekážky jej nepriateľom, bojujeme za vyššiu životnú úroveň ľudí v dobre spravovanej krajine. Toto je naše poslanie v strane Sloboda a Solidarita. Našou úlohou je vytvárať podmienky pre zvyšovanie príjmov tých, ktorí pracujú, zabezpečiť základnú mieru solidarity s tými, ktorí nepracujú, zvyšovať mieru osobnej slobody ruka v ruke so zodpovednosťou a usilovať sa o štíhly štát, hospodáriaci efektívne a vyrovnane. Štát je v našom ponímaní garantom včasnej spravodlivosti.
Čerpané z: www.sas.sk

SaS, 29. 01. 2018 | Prečítané: 90 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Zbierka na ochranu humanistov
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasle­dovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Globálna kampaň na ochranu humanistov.
HELP US PROTECT HUMANISTS AT RISK
Anketa
Podpísali by ste sa ako občan pod petíciu, aby mohol kandidovať na prezidenta SR Martin Daňo?

Áno (30 hl.)
 
Asi áno (6 hl.)
 
Asi nie (3 hl.)
 
Nie (26 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 65
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Boh zomrel na syfilis
21-02-18 * 21:08
 RE: Projekt cesty na Mars
21-02-18 * 17:49
 RE: Projekt cesty na Mars
20-02-18 * 21:39
Brajti
The Brights
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore