www.humanisti.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistov Ateisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Kochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republiky
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Kultúrny program (Staré Mesto)
Bratislava-Staré Mesto
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @002
Počítadlo


Spam poison

SaS chce zlepšiť informovanie ľudí o cenotvorbe energií

Ušetriť by sa mohli desiatky miliónov eur

Občania by mali byť lepšie informovaní o hospodárení a cenotvorbe monopolov v oblasti energetiky. Myslí si to strana Sloboda a Solidarita, jej poslanci Karol Galek a Jana Kiššová preto predložili do parlamentu návrh novely zákona, ktorá zavedie povinnosť Úradu pre reguláciu sieťových odvetví zverejňovať na svojom webe všetky cenové návrhy monopolných spoločností pôsobiacich v energetike, tepelnej energetike a vodnom hospodárstve.

„Princíp nášho zákona je veľmi jednoduchý – chceme cenotvorbu otvoriť verejnej kontrole pre všetkých spotrebiteľov energií. Zverejňované by boli všetky ekonomicky oprávnené náklady, čiže náklady na energie, mzdové náklady, odmeny, odpisy, nájomné, opravy, údržby, úvery a iné režijné náklady vstupujúce do regulovanej ceny,“ poznamenal poslanec Galek a doplnil:

„Túto otvorenú cenotvorbu by som prirovnal k povinnému zverejňovaniu zmlúv. Základom je predovšetkým verejný tlak a prevencia. V prípade nezrovnalostí v cenovom návrhu a rozhodnutí sa bude môcť každý občan obrátiť na regulačnú radu, a ak bude rozpor vážny, pokojne aj na generálnu prokuratúru.“

Podľa SaS by sa týmto opatrením dalo ušetriť až 60 miliónov eur – toľko priemerne ročne stojí všetkých spotrebiteľov osobitný odvod.

„Ešte v roku 2012 zaviedla Ficova vláda tzv. osobitný odvod z podnikania v regulovaných odvetviach. Bol zavedený na 4 roky a od vlaňajšieho roka na neurčito, pričom na dva roky sa jeho výška dokonca zdvojnásobila. Len tak, lebo máme nedokonalú reguláciu, tak sa vláda rozhodla zaviesť takúto nepriamu daň a zvýšiť si tak ‚malú domov‘ z prehnaného príjmu, ktorý si distribučné spoločnosti od ľudí nechávajú platiť. Aj toto je jeden z dôvodov, pre ktoré máme na Slovensku jedny z najvyšších cien energií EÚ,“ poukázala podpredsedníčka SaS Jana Kiššová.

Liberáli upozornili, že napríklad poplatky za distribúciu v prípade elektriny tvoria viac ako tretinu z jej koncovej ceny, čo je neprimerane vysoké číslo. Spôsob regulácie je zahalený rúškom tajomstva, a toto chce strana SaS týmto zákonom zmeniť.

Foto:

Jana KiššováKarol Galek

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Sloboda a SolidaritaSloboda a Solidarita
– politická strana
Ctíme si slobodu, kladieme prekážky jej nepriateľom, bojujeme za vyššiu životnú úroveň ľudí v dobre spravovanej krajine. Toto je naše poslanie v strane Sloboda a Solidarita. Našou úlohou je vytvárať podmienky pre zvyšovanie príjmov tých, ktorí pracujú, zabezpečiť základnú mieru solidarity s tými, ktorí nepracujú, zvyšovať mieru osobnej slobody ruka v ruke so zodpovednosťou a usilovať sa o štíhly štát, hospodáriaci efektívne a vyrovnane. Štát je v našom ponímaní garantom včasnej spravodlivosti.
Čerpané z: www.sas.sk

SaS, 07. 02. 2018 | Prečítané: 85 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Zbierka na ochranu humanistov
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasle­dovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Globálna kampaň na ochranu humanistov.
HELP US PROTECT HUMANISTS AT RISK
Anketa
Podpísali by ste sa ako občan pod petíciu, aby mohol kandidovať na prezidenta SR Martin Daňo?

Áno (30 hl.)
 
Asi áno (6 hl.)
 
Asi nie (3 hl.)
 
Nie (26 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 65
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Boh zomrel na syfilis
21-02-18 * 21:08
 RE: Projekt cesty na Mars
21-02-18 * 17:49
 RE: Projekt cesty na Mars
20-02-18 * 21:39
Brajti
The Brights
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore