www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Quasars Ensemble
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @332
Počítadlo


Spam poison

Šanca na úspešný štart do školy vďaka národnému projektu

Inkluzívny model vzdelávania na predprimárnom stupni školskej sústavy

Šanca na úspešný štart do školy vďaka národnému projektuPokroky v adaptácii, samostatnosť i ovládanie základných hygienických návykov už dva roky posúvajú rómske deti k úspešnému začatiu povinnej školskej dochádzky v rámci projektu Inkluzívny model vzdelávania na predprimárnom stupni školskej sústavy (MRK2). Národný projekt Metodicko-pedagogického centra koncom októbra zhodnotil zavedenie inkluzívnych nástrojov v 110 zapojených materských školách na svojej záverečnej konferencii.

„Až 161 asistentov učiteľa, 1 088 stretnutí v rámci osvetového programu za účasti 2 954 rómskych rodičov, 145 zrealizovaných výletov do širšieho okolia materskej školy, 497 vyvzdelaných pedagógov a odborníkov, 209 učebných zdrojov vytvorených priamo pedagógmi a materiálna podpora v maximálnej hodnote 14 400 eur na jednu materskú školu. To sú len niektoré čísla reprezentujúce nosné aktivity projektu určené na pomoc deťom z marginalizovaných rómskych komunít,“ približuje dvojročné fungovanie projektu jeho manažérka Ivana Kirkov.

Pre lepšiu adaptáciu detí národný projekt zabezpečil materským školám rómsky hovoriacich pedagogických asistentov, dopravu a sprievod deťom zo vzdialených rómskych osídlení. Týmito krokmi projekt výrazne pomohol aj v dochádzke detí do materskej školy a zlepšeniu komunikácie detí v slovenskom jazyku. Pre zamedzenie predsudkov sa pracovalo i s rodičmi detí, a to v rámci spoločných školských a mimoškolských aktivít. Prišlo tak aj k zníženiu segregácie rómskych a nerómskych detí, ktoré paradoxne prichádzalo zo strany rómskych rodičov.

Pozitívne reakcie prišli aj zo samotných materských škôl, ktoré boli do projektu zapojené.

„Po projekte MRK2 sú rómske deti samostatnejšie, vedia prezentovať svoj názor, sú adaptované na kolektív, sebavedomejšie, menej utiahnuté a hanblivé, ovládajú kultúrne a hygienické návyky,“ vymenovala pozitíva riaditeľka Janka Martinská z MŠ Martin.

Dodala, že aj vďaka projektu deti úspešne pokračujú so svojimi spolužiakmi zo škôlky aj do základnej školy.

Pre úspešnosť ako aj ďalšie zavádzanie inkluzívneho vzdelávania v materských školách je podľa garantky projektových aktivít Evy Sobinkovičovej nevyhnutná aj ďalšia spolupráca:

„Ani tie najprecíznejšie naplánované inkluzívne nástroje však nebudú fungovať, pokiaľ nebude zabezpečené prepojenie viacerých štátnych a verejných sektorov a pokiaľ nenastanú systémové zmeny, ktoré budú narábať s týmito nástrojmi v zmysle legislatívy.“

Doplnila, že v rámci zachovania kontinuity projektu je potreba pokračovať aj naďalej v jeho aktivitách, najmä v osvete rómskych rodičov o dôležitosti predprimárneho vzdelávania pre ďalší úspešný rast ich detí na základnej škole.

Projekt po dvoch rokoch končí 30. 11. 2015. Metodicko-pedagogické centrum však na otázku inklúzie v rámci marginalizovaných rómskych komunít plánuje nadviazať aj v ďalšom programovom období.

Národný projekt je spolufinancovaný zo zdrojov EÚ vo výške takmer 7,4 milióna eur. Je zameraný na vzdelávanie pedagogických a odborných zamestnancov s cieľom zvýšiť vzdelanostnú úroveň detí z marginalizovaných rómskych komunít (MRK) a tým zlepšiť ich pripravenosť pred vstupom na základnú školu.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

MPCMetodicko-pedagogické centrum
– je priamo riadenou organizáciou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR
– vykonáva metodickú činnosť a kontinuálne vzdelávanie pedagogických a nepedagogických zamestnancov škôl a školských zariadení
– Metodicko-pedagogické centrum má tri regionálne a šesť detašovaných pracovísk, pričom implementuje viaceré Národné projekty v rámci Operačného programu Vzdelávanie, Prioritná os 2 – Ďalšie vzdelávanie ako nástroj rozvoja ľudských zdrojov
Čerpané z: www.mpc-edu.sk

MPC, 28. 10. 2015 | Prečítané: 1255 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Ktorý vtáčik z týchto fotografií sa vám najviac páči?

Kolibkárik čipčavý (9 hl.)
 
Sýkorka belasá (14 hl.)
 
Stehlík obyčajný (6 hl.)
 
Sokol myšiar (4 hl.)
 
Drozd plavý (0 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 33
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Imperializmus
06-07-20 * 20:27
 Re: Ruskí imperialisti
06-07-20 * 16:18
 Ruskí imperialisti
06-07-20 * 14:36
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore