www.humanisti.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Kochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @218
Počítadlo


Spam poison

Samaritáni z Markowej

Skutočný príbeh poľskej rodiny Ulmovcov z čias 2. svetovej vojny

Poľský inštitút v Bratislave a Univerzitná knižnica v Bratislave si vás dovoľujú srdečne pozvať na diskusiu pri príležitosti otvorenia výstavy

Samaritáni z Markowej


Kedy: utorok 5. 6. 2018 o 17.00 h
Kde: Prednášková sála Univerzitnej knižnice v Bratislave (Ventúrska 11)

Výstava Múzea Poliakov zachraňujúcich Židov – Múzea rodiny Ulmovcov v Markowej pripravená v spolupráci s Univerzitnou knižnicou v Bratislave predstavuje dokumenty a fotografie zachytávajúce príbeh rodiny Ulmovcov a ďalších rodín z poľskej obce Markowa, v ktorej v roku 1944 nemeckí vojaci zavraždili poľské rodiny spolu so Židmi, ktorých rodiny skrývali. V Markowej sa napokon podarilo zachrániť 21 Židov.

Pri príležitosti slávnostného otvorenia tejto expozície sa uskutoční aj diskusia o záchrane Židov počas holokaustu. Poľským hosťom bude Dr. Anna Stróż, riaditeľka Múzea Poliakov zachraňujúcich Židov v Markowej, a slovenským diskutujúcim bude Dr. Matej Beránek, vedúci vzdelávacieho oddelenia Múzea holokaustu v Seredi. Diskusiu bude moderovať Ivan Kozák.

Po diskusii vás pozývame na malé občerstvenie.

Výstava bude prístupná na Barokovom nádvorí (o vstupe na nádvorie je potrebné informovať na vrátnici), a potrvá do 16. júna 2018.

Samaritáni z Markowej

Po kliknutí na fotografiu sa v novom okne zobrazí v lepšom rozlíšení o rozmeroch 4 134 × 5 906 bodov.

Samaritáni z Markowej

Hrôzy fašizmu by sa nemali stať len slovami v učebniciach alebo minulosťou, ktorú si nebudeme chcieť pripomínať. Aj preto sa snažíme odkrývať príbehy ľudí, ktorým vojna zasiahla do životov. Autentické svedectvo rodiny Ulmovcov premietnuté do výstavy a diskusie s odborníkmi na tému holokaustu pripravil Poľský inštitút.

Výstava nesie názov Samaritáni z Markowej a poskytuje náhľad do života rodiny, ktorú za pomoc Židom zabili Nemci. V roku 1942, keď Nemecko realizujúc „Endlősung der Jugendfrage“, vyhladilo väčšinu markowských Židov. 13. decembra 1942 pod hrozbou smrti prinútili niektorých obyvateľov Markowej, aby hľadali skrývajúcich sa Židov. Na druhý deň 25 z nich zavraždili príslušníci nemeckého žandárstva. Napriek týmto tragickým udalostiam – plne si uvedomujúc, že za to hrozí smrť – deväť poľských rodín aj naďalej ukrývalo u seba Židov. Jednou z nich boli aj Ulmovci. Na jar 1944 boli udaní (predpokladá sa, že to urobil príslušník tzv. Modrej polície z Łańcuta) a krátko na to všetkých Poliakov spolu so skrývajúcimi sa Židmi zavraždili na mieste. Medzi obeťami bolo aj šesť malých detí a tehotná Wiktoria, ako aj všetci Židia – Saul Goldman a jeho štyria synovia, ktorí boli v Markowej známi ako Szallovci.

Samaritáni z Markowej

Po kliknutí na fotografiu sa v novom okne zobrazí v lepšom rozlíšení o rozmeroch 827 × 583 bodov.

Tlačová konferencia, ktorá sa uskutoční 5. júna 2018 o 16.30 v priestoroch Univerzitnej knižnice, je spojená s výstavou Samaritáni z Markowej a diskusiou. Účasť prisľúbili poľskí i slovenskí odborníci – Dr. Anna Stróż, riaditeľka Múzea Poliakov zachraňujúcich Židov v Markowej a Dr. Matej Beránek, vedúci vzdelávacieho oddelenia Múzea Holokaustu v Seredi.

Vložila: Daniela Slávik (Stauder holding).

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Poľský inštitútPoľský inštitút
Poľské inštitúty, kultúrne inštitúcie spadajúce pod poľské Ministerstvo zahraničných vecí, sa nachádzajú v 25 mestách na svete, vrátane Bratislavy
– úlohou inštitútu je šírenie informácií o Poľsku, popularizácia výsledkov poľskej kultúry, umenia a vedy, podporovanie spolupráce medzi Poľskom a Slovenskom v oblasti kultúry, vedy a školstva, prehlbovanie priateľských poľsko-slovenských vzťahov
Čerpané z: www.polinst.sk

Poľský inštitút, 05. 06. 2018 | Prečítané: 126 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Zbierka na ochranu humanistov
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasle­dovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Nová zbierka na ochranu humanistov vo svete.
HELP US PROTECT HUMANISTS AT RISK
Anketa
Súhlasíte so zrušením koncesionárskych poplatkov?

Áno (39 hl.)
 
Nie (21 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 60
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
Brajti
The Brights
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore