www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Quasars Ensemble
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @748
Počítadlo


Spam poison

Sakíne Aštíaníovej stále hrozí trest smrti

Podpora pre Sakínu Aštíaníovú

Sakína Aštíaníová (Sakineh Mohammadi Ashtiani), 43-ročná matka dvoch detí, je zadržiavaná v cele smrti vo väznici v Tabríze na severozápade Iránu. Iránske veľvyslanectvo v Londýne 8. júla oznámilo, že by nemala byť ukameňovaná, avšak poprava jej stále hrozí, nech už ukameňovaním alebo iným spôsobom.

Sakína Aštíaníová bola v máji 2006 uznaná vinnou z toho, že mala „nedovolený vzťah“ s dvoma mužmi, a potrestaná bola 99 ranami bičom. I napriek tomu bola odsúdená takisto za „cudzoložstvo pri manželstve“, ktoré poprela, a bol nad ňou vynesený trest smrti ukameňovaním.

Po medzinárodnej vlne protestov, ktoré sa v posledných týždňoch zdvihli kvôli jej hroziacej poprave, vydalo Iránske veľvyslanectvo v Londýne dňa 8. júla 2010 prehlásenie, z ktorého vyplýva, že žena nemusí byť ukameňovaná, nezmieňuje sa však nič o tom, či jej hrozí poprava iným spôsobom. Jej právne postavenie nie je jasné, nakoľko jej advokát neobdržal žiadne oficiálne oznámenie o zmene rozsudku smrti. V následujúcich dňoch 10. a 11. júla sa naviac iránske úrady opäť vyslovili v zmysle, že k ukameňovaniu môže dôjsť.

Prosíme, píšte najvyššiemu vodcovi Iránu a pomôžte Sakíne Aštíaníovej.

Odporúčaný text, ktorý môžete skopírovať do svojho emailu alebo listu:

Your Excellency,

I urge the Iranian authorities not to execute Sakineh Mohammadi Ashtiani by stoning or any other means.

I call on the authorities to clarify her current legal status to her, her lawyer and her son.

I demand that the authorities enact legislation that bans stoning as a legal punishment and does not permit the use of other forms of the death penalty or flogging or imprisonment for those convicted of “adultery” or other crimes.

I call on the authorities to ensure that Sajjad Qaderzadeh will not be harassed in connection with expressions of concern he has made regarding the life of his mother.

Yours sincerely,

E-mailové správy posielajte na adresu info_leader@leader.ir, prípadne cez internetový formulár na stránke www.leader.ir (anglicky).

Listy posielajte na adresu:

1. Leader of the Islamic Republic, Ayatollah Sayed ‘Ali Khamenei, The Office of the Supreme Leader, Islamic Republic Street – End of Shahid Keshvar Doust Street, Tehran, Islamic Republic of Iran.

Text odporúčaného listu v slovenskom jazyku:

Vaša Excelencia,

naliehavo žiadam príslušných iránskych činiteľov, aby pani Sakína Aštíaníová nebola popravená ani ukameňovaním, ani žiadnym iným spôsobom.

Vyzývam úrady, aby pani Sakíne Aštíaníovej, jej právnemu zástupcovi i jej synovi objasnili jej súčasné právne postavenie.

Požadujem, aby úrady uviedli v účinnosť legislatívu, ktorá zakazuje trest kameňovaním a ktorá ďalej neumožňuje žiadny spôsob trestu smrti, bičovanie ani väznenie pre „neveru“ a podobné.

Vyzývam úrady, aby zabezpečili, že Sadždžád Káderzádeh (Sajjad Qaderzadeh) nebude prenasledovaný v súvislosti s tým, že vyjadruje svoje obavy o život matky.

S úctou

Ďalšie informácie:

Svoje „priznanie“ učinené behom predošlého vyšetrovania Sakína Aštíaníová odvolala pri súdnom procese s tým, že k nemu bola donútená, a poprela, že by sa dopustila cudzoložstva. Dvaja z piatich sudcov ju uznali nevinnou a podotkli, že už bola zbičovaná. Dodali, že nenašli nevyhnutné dôkazy cudzoložstva, ktoré by proti obvinenej v tejto veci svedčili.

Zostávajúci traja sudcovia vrátane predsedu senátu ju však uznali vinnou na základe „úsudku sudcu“, čo je ustanovenie iránskych zákonov, ktoré umožňuje sudcom učiniť si vlastný subjektívny a prípadne i svojvoľný úsudok o tom, či je obžalovaná osoba vinná, a to i v prípade nedostatku jasných a nezvratných dôkazov. Uznaná vinnou väčšinou z piatich sudcov, Sakína bola odsúdená k trestu smrti ukameňovaním.

Iránske úrady taktiež 11. júla uviedli, že Sakína Aštíaníová bola odsúdená k trestu smrti v súvislosti s vraždou jej manžela. Jej právnik však namietol, že Sakíne Aštíaníovej bolo odpustené rodinou mŕtveho a bola odsúdená na 10 rokov väzenia „za spoluvinu“.

Iránska televízia odvysielala záznam, na ktorom sa Sakína Aštíaníová priznáva k podielu na vražde (záznam je možné vidieť na www.amnesty.org). Podľa Amnesty International je tento krok ukážkou toho, že Iránu chýbajú dôkazy o vine a snažia sa ich získať za každú cenu. Toto priznanie teda nie je možné brať vážne, a nemal by ho brať do úvahy ani súd.

Ukameňovanie je v Iráne uložené ako spôsob popravy za trestný čin „cudzoložstva pri manželstve“. Najvyšší predstaviteľ iránskeho súdnictva dal v roku 2002 sudcom pokyn, aby zaviedli moratórium na kameňovanie. Od roku 2002 však bolo i napriek tomu ukameňovaných najmenej päť mužov a jedna žena. Hovorca ministerstva spravodlivosti Alí Rezá Džamšídí (Ali Reza Jamshidi) v januári 2009 potvrdil, že v decembri 2008 došlo k dvom popravám ukameňovaním. Pritom uviedol, že inštrukcia o moratóriu nemá žiadnu právnu váhu, a že sudcovia sa ňou teda nemusia riadiť.

Teraz je ukameňovaním v Iráne zrejme ohrozených najmenej sedem ďalších žien a traja muži. Rozsudky smrti ukameňovaním nad dvomi osobami, ktorými sú Džanfašání (Buali Janfashani) a Sadždžádí (Sarimeh Sajjadi), boli údajne potvrdené odvolacím súdom v januári 2010.

V júni 2009 doporučil Výbor iránskeho parlamentu (Majles) pre právne a súdne záležitosti odstrániť z novej verzie trestného zákonníka, o ktorej sa v súčasnosti v parlamente diskutuje, ustanovenie umožňujúce kameňovanie. Tento návrh teraz posudzuje Rada dozorcov (The Guardian Council), ktorá sleduje právne predpisy z hľadiska ich súladu s Ústavou a islamským právom, a zdá sa, že trest smrti ukameňovaním v ňom zrejme nie je uvedený. Rada dozorcov však ustanovenie o kameňovaní môže do návrhu znovu vrátiť.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Amnesty International
– je najväčšia ľudsko-právna mimovládna organizácia na svete – celosvetové hnutie takmer 2,5 miliónov ľudí z viac než 150 krajín a regiónov sveta, ktorí sa usilujú o dodržiavanie ľudských práv na celom svete
Čerpané z: Práva žien | Urgentné akcie | Amnesty International Česká republika

Súvisiace články:
Somálsko: Svet je s vami (23.03.2016)
Osloboďte Raifa! (16.01.2015)
Ľudské práva v Rakúsku (03.08.2010)

AI Česká republika, 06. 09. 2010 | Prečítané: 2030 | Rubrika: Polemika o…

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Ktorý vtáčik z týchto fotografií sa vám najviac páči?

Kolibkárik čipčavý (12 hl.)
 
Sýkorka belasá (15 hl.)
 
Stehlík obyčajný (6 hl.)
 
Sokol myšiar (5 hl.)
 
Drozd plavý (2 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 40
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Čítam
13-07-20 * 17:12
 RE: Zdravá výživa
12-07-20 * 16:56
 Re: Ženy neplačú
12-07-20 * 09:12
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore