www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @525
Počítadlo


Spam poison

Ruská kultúra v hudbe, obraze a literatúre

K13 – Košické kultúrne centrá

V rámci projektu Komorná hudba v Košiciach sa uskutoční 17. marca o 19. hodine ďalší koncert rezidenčného súboru Kasární/Kulturparku Quasars Ensemble.

K13 – Košické kultúrne centráV roku 2013 Košice navštívilo mnoho významných a medzinárodne uznávaných skladateľských osobností. Dobrou správou je, že ani počas tohto roka tomu nebude inak, pričom špecifickou črtou viacerých pozvaných hostí bude skutočnosť, že sa popri kompozícii venujú aj výtvarnému umeniu.

Koncert je venovaný výlučne ruskej kultúre – hudbe a výtvarným dielam z čias Košickej moderny II. Prvou osobnosťou, ktorá ho svojou prítomnosťou poctí, bude jeden z najplodnejších ruských skladateľov, klavirista, výtvarník, hudobný mysliteľ a profesor kompozície na VŠMU a Konzervatóriu v Bratislave Jevgenij Iršai, pôsobiaci od roku 1991 na Slovensku. V podaní Quasars Ensemble zaznie jedna z jeho najnovších komorných skladieb s názvom Before Leaving. Popritom však bude možné zoznámiť sa s jeho výtvarnými prácami, dozvedieť sa viac o jeho rozsiahlej kompozičnej tvorbe, bližšie spoznať ruské umenie, ako aj samotného umelca.

Súčasťou koncertu bude aj čítanie úryvkov z prózy autorov z obdobia ruskej avantgardy. Druhým hosťom večera bude jedna z výrazných postáv najmladšej generácie slovenskej prózy Michal Hvorecký. Spisovateľ, hudobný znalec a nadšený propagátor umenia predstaví esenciu toho najlepšieho z ruskej literárnej avantgardy. Jej hudobným pendantom bude gigantická Komorná symfónia Šostakovičovho súkmeňovca, dnes neprávom zabudnutého ruského skladateľa Gavriila Popova.

„Hovorí sa, že pojem ruská duša vymysleli Nemci, aby sa nemuseli trápiť chápaním zložitých slovanských charakterov. Počas tohto večera predstavíme ruskú hudbu a literatúru, ktorá je všetko len nie klasická a konvenčná. Zaznejú strhujúce, málo známe kusy od Schnittkeho či Popova. Budem čítať silné ruské príbehy, ktorými sa autori vyrovnávali s najťažším obdobím dejín svojej krajiny. Diváci si vypočujú viaceré zakázané a škandalózne úryvky z prózy Viktora aj Venedikta, Jerofejeva či od Varlama Šalamova. Priestor dostane aj najväčší ruský démon – alkohol. Bude to večer umenia, ktoré vznikalo v extrémnych podmienkach sovietskej diktatúry, pomáhalo poraziť totalitný režim a oslavovalo ľudskú slobodu a tvorivosť,“ povedal Michal Hvorecký.

JEVGENIJ IRŠAI (1951, Leningrad) pochádza z hudobníckej rodiny. V roku 1969 skončil strednú Špeciálnu hudobnú školu pri Leningradskom konzervatóriu v roku 1975 štúdium kompozície v triede profesora V. Uspenského a v roku 1978 štúdium hry na klavíri v triede profesora P. Serebriakova na konzervatóriu vo svojom rodnom meste. Ako klavirista koncertoval v Španielsku, USA, Bulharsku, Maďarsku, Poľsku atď. Do roku 1991 pôsobil ako pedagóg na Špeciálnej hudobnej škole pri Leningradskom/Petrohradskom konzervatóriu.

V rokoch 1991 – 93 bol korepetítorom Štátnej opery v Banskej Bystrici a pôsobil na Konzervatóriu Jána Levoslava Bellu ako profesor kompozície a klavíru. Od roku 1996 vyučuje na Katedre hudby Fakulty humanitných vied UMB v Banskej Bystrici a od roku 2001 pôsobí aj na katedre kompozície a dirigovania VŠMU v Bratislave. Je členom Zväzu skladateľov Ruska, členom Spolku slovenských skladateľov pri SHÚ v Bratislave a čestným členom Zväzu skladateľov Ukrajiny. Autora, ktorého diela odzneli o. i. na javisku akademického Malého divadla opery a baletu v Leningrade (teraz Divadlo Modesta Musorgského), v rámci medzinárodných festivalov v Petrohrade, Krakove, Kyjeve, Prahe, Taliansku, Bulharsku, na Melos-Étos v Bratislave a v iných európskych krajinách, v Japonsku a USA, zaradil S. Vasenko do skupiny neskorého postkonzervativizmu (Sovietskaja muzyka 1990, č.2). V roku 2004 boli vydané dve autorské CD: Omni tempore, HF, Bratislava (www.hfv.sk) a Hard-Shabes, Kassák Centre for intermedia Creativity (www.k2ic.sk).

V roku 2011 Vo vydavateľstve Pavlík records vyšlo CD Schoenberg Variations a v roku 2013 CD Odnikiaľ s láskou (Pavlik records) a In the Space of Love (HF Bratislava). V roku 1997 prvýkrát organizoval medzinárodný festival súčasného umenia Hudobné salóny v Banskej Bystrici, ktorý existuje ako bienále ešte aj dnes. Od roku 1999 sa aktívne venuje výtvarnému umeniu. Používa rôzne techniky a štýly. Zúčastnil sa na 14 výstavách, medzi ktorými sú aj 4 medzinárodné a 2 samostatné.

Posledné roky stále viac a viac komponuje na objednávky popredných slovenských a zahraničných sólistov. V roku 2007 mal úspešný autorský koncert vo Viedni v RadioKulturHaus a v roku 2008 v Brahmsovej sále Wiener Musikverein. v rámci festivalu Sonic Evocation v Brne, s veľkým úspechom premiéroval svoje Shoenberg Variations pre klavír sólo a vzápätí v rámci festivalu Space v Bratislave.

Je držiteľom ocenení: Jána Levoslava Bellu za dielo Hard-Šabes, pre husle, violončelo a klavír 2000 a Dezideria Zadora (UA) za dielo Sonata del grato, pre klarinet a klavír. Je laureátom medzinárodnej zborovej súťaže Zborové laboratórium XXI. storočia za diela Kyrie a Gloria, v kategórii Zbor na latinské texty (1. cena), Sankt-Peterburg, Rusko, 2013.

MICHAL HVORECKÝ (1976) je slovenský spisovateľ a publicista. Vyštudoval estetiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. Píše poviedky, romány a blogy. Jeho knihy vyšli v šiestich jazykoch. Z nemčiny prekladá prózu a divadelné hry. Preklady jeho kníh vyšli v Nemecku, Taliansku, Poľsku a Česku. Pravidelne píše publicistiku pre rôzne denníky a časopisy a internetový portál. Za svoje texty získal viacero literárnych ocenení a autorských štipendií (Museums Quartier vo Viedni, Literarisches Colloquim v Berlíne, Goetheho Inštitút v Mníchove, International Writing v USA). Žije v Bratislave.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013, n. o.
Mesto Košice založilo neziskovú organizáciu predovšetkým za účelom prípravy, realizácie, monitoringu a hodnotenia projektu Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013 a súvisiacich činností a projektov podľa projektu Košice Interface 2013 schváleného medzinárodnou výberovou komisiou dňa 9. septembra 2008 v Bratislave.
Čerpané z: www.kosice2013.sk

Košice – EHMK 2013, 14. 03. 2014 | Prečítané: 1302 | Rubrika: Rubrika pána Rubika

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 12:17
 Re: Moje poznámky
08-08-20 * 09:55
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 09:39
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore