www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @471
Počítadlo


Spam poison

Rozprávkový život nielen s rozprávkami

K jubileu režisérky Mgr. art. Oľgy Janíkovej

Mgr. art. Oľga Janíková (* 4. 9. 1951 Bratislava) je televízna a rozhlasová režisérka, rozhlasová redaktorka, dramatička a autorka textov piesní. V roku 2006 kandidovala na post riaditeľky Slovenského rozhlasu – jej ambíciou bolo oživenie vysielania. Viac priestoru by venovala vzdelávaniu. Bola za zachovanie všetkých rozhlasových okruhov. Bola aj za zavedenie doobedňajšieho vysielania pre deti a mládež na Rádiu_FM. Svoj projekt postavila hlavne na využití bratislavského sídla SRo. Tzv. obrátenú pyramídu by premenila na multifunkčné obchodné centrum so zameraním na kultúru. Príjmy z prenájmu by dala na vyrovnanie dlhu SRo. Úspory by hľadala aj v zmene intervalu platenia koncesionárskych poplatkov z mesačných na ročné platby. Tým by SRo usporil na poštovnom 120 až 150 miliónov Sk ročne.

Z jej rozsiahlej audiovizuálnej tvorby pripomeňme diela: reprezentatívny dokumentárny film pre STV Slovenský folklór (1975); mnohokrát reprízovaná inscenácia pôvodnej rozprávky Tlstibáb (1977); netradičné portréty popredných slovenských básnikov v STV – M. Válek, M. Rúfus, I. Krasko. M. Haľamová, P. Janík a ďalší (1993 – 2002); 24 pokračovaní obľúbenej hudobnej relácie STV zameranej na folklór Naša naj (1995); cyklus invenčných klipov na klasickú hudbu svetových skladateľov – W. A. Mozart, F. Chopin, F. Liszt, G. Gershwin – Hudobný relax (1993 – 2002); prenikavý pohľad do histórie a nových liečebných metód závažného duševného ochorenia Epilepsia (2003); profil legendárneho futbalového reprezentanta, trénera a lekára (otca režisérky) MUDr. Ivana Chodáka Gentleman na trávniku (2004); dabing niekoľkých desiatok pokračovaní viacerých populárnych televíznych seriálov a približne 20 celovečerných primetimových titulov – napríklad Dom za všetky peniaze, Chyť ma, ak to dokážeš, Lara Croft (od roku 1993); dokumentárne filmy ocenené na medzinárodných festivaloch Prežije kamzík (2007) a Zhovorčivý spachtoš (2008); kolekcia originálnych filmových a zvukových snímok pre zrekonštruované Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva, odmenené Cenami ministrov kultúry a životného prostredia (2016).

Zo širokej škály rozhlasových nahrávok uveďme: niekoľko desiatok významných diel domácich i svetových autorov – napríklad Partia biliardu, Chlapci z Brazílie, z ktorých mnohé scenáristicky spracovala (dramatizovala) pre rozhlas podľa literárnych predlôh (1977 – 1991); 12 rokov autorsky a režijne pripravovala jednu z poslucháčsky najúspešnejších hudobno-hádankárskych relácií pre mládež Tri oriešky jednej múzy (1977 – 1991); podieľala sa na vytvorení novej modernej publicistickej relácie venovanej umeleckej tvorbe Pars pro toto (1991); pripravovala ročný cyklus rozhovorov o filozofii životného štýlu s poprednými odborníkmi na hinduizmus, judaizmus, budhizmus, šintoizmus, protestantizmus, rotariánstvo a podobne Všetko je inak (2002).

Realizovala mnoho populárnych rozprávkových titulov na MG a CD nosičoch, za ktoré získala viacero Zlatých platní a z ktorých viaceré majú formu muzikálu. Vymenujme spomedzi nich: Ako išlo vajce na vandrovku (1997); O škaredom káčatku (1998); Perníková chalúpka (1999); Janko Hraško (1999); Mrázik (2000); Tri zakliate kniežatá (2000); Kráľ Drozdia Brada (2000); Zakliata hora (2001); O princeznách (2002); Škriatok sviatok pre chlapcov (2002); Škriatok sviatok pre dievčatá (2002); Trpaslíci z Hawkinsonovho ostrova (2002); Alibaba a štyridsať zbojníkov (2003); Doktor Jajbolí (2003); Svetská krása (2003); Tri múdre kozliatka (2004), O hlúpej žene (2004); Budkáčik a Dubkáčik (2005).

Režírovala propagačné filmy a reklamné spoty pre viacerých renomovaných slovenských. rakúskych aj nadnárodných klientov (od roku 1993).

V oblasti divadla režijne a herecky spolupracovala najmä s legendárnym súborom malých satirických foriem Mandragora (1982); autorka textov piesní k divadelnej hre Nebeská návšteva (1982); autorka textov piesní k scénickým programom Fujarová šou (1981); Rýchlokurz geniality (1982); režijne naštudovala muzikál pre deti Dráčik Háčik (2016), pre ktorý napísala aj texty piesní a podieľala sa na jeho finálnej autorskej podobe.

Je tiež spoluautorkou rozhlasovej a televíznej hry Tuctová komédia – s manželom Pavlom (1986).

Okrem už prezentovaných získaných ocenení, vrátane medzinárodných, dozaista treba osobitne zdôrazniť z veľkého množstva prestížnych tvorivých uznaní aspoň niekoľko ďalších: divadelná cena na podujatí Kremnické gagy (1982); Zlatý klinec za réžiu rozhlasového spotu AUDI A4 – Váš štvrtý rozmer (1995); Telemúza za réžiu unikátneho retroportrétu M. Válka (1997); prémia Literárneho fondu za réžiu dabingu seriálu pre deti Stanley (2007).

Režisérka Mgr. art. Oľga Janíková svojou pestrou a hodnotnou tvorbou rozvíja aj bohaté rodinné tradície v oblasti duchovného dozrievania Slovenska. K jej predkom patria napríklad národný buditeľ a kultúrny dejateľ August Horislav Krčméry (praprastarý otec), organizátorka ženského hnutia Oľga Krčméryová, rod. Petényová (prastará mama), spisovateľ Štefan Krčméry (praujec), vydavateľ Viktor Sekey (starý otec), choreografka a režisérka, zakladateľka Lúčnice Oľga Chodáková (matka). Tvorivú štafetu odovzdala aj ďalšej generácii – jej najstarší syn Paľo Janík moderoval populárne televízne relácie Štúdio Kontakt a Môj najmilší hit, v súčasnosti je režisér, scenárista a kameraman – debutoval autorským celovečerným filmom Tak fajn (2012).

Oľga Janíková na bronzovej medaile

Popis k medaile: Oľga Janíková na bronzovej medaile, ktorej autorom je William Schiffer (Paríž 2005).
Po kliknutí na obrázok sa v novom okne zobrazí v lepšom rozlíšení o rozmeroch 1 552 × 2 592 bodov.

Viac informácií:

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Ján ParadaJán Parada
laik s celoživotným vzdelávaním
Čerpané z:
vlastný zdroj

Ján Parada, 27. 08. 2016 | Prečítané: 10930 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (709 hl.)
 
Viac áno, ako nie (182 hl.)
 
Viac nie, ako áno (166 hl.)
 
Rozhodne nie (178 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1235
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Pokrytectvo
18-09-20 * 15:59
 Re: Trump sa správa ako Hitler
15-09-20 * 10:00
 Ktorí?
15-09-20 * 09:33
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore