www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @768
Počítadlo


Spam poison

Rozhovor s prof. PhDr. Jozefom Leikertom, PhD., Litt.D.

Humanista roka 2019

Rozhovor s profesorom Jozefom Leikertom

Zľava: Jozef Leikert a Ján Parada. Po kliknutí na fotografiu sa v novom okne zobrazí v lepšom rozlíšení o rozmeroch 1 920 × 1 080 bodov.

Vážený profesor,
získali ste od občianskeho združenia Spoločnosť Prometheus – združenie svetských humanistov ocenenie Humanista roka 2019. Ako ste to prijali? Aké sú vaše dojmy, pocity, z ocenenia, z celkovej atmosféry počas slávnostného podujatia, ktoré sa konalo v Banskej Bystrici 22. júna 2019?

Ocenenie som prijal trochu s rozpakmi, pretože som humanista kresťan a členovia združenia sú humanisti ateisti. Nezvyknem robiť rozdiely medzi ľuďmi, navyše mám rád múdrych ateistov, ale nie takých, ktorí útočia na tých, ktorí sú iného zmýšľania. Humanizmus (svetských či nesvetských humanistov) by mal byť o tolerancii, najmä o vzájomnom počúvaní sa a pokojnom spolužití… Z aktu oceňovania mám veľmi dobrý dojem, všetci boli milí a pozorní. V eseji, ktorú som poňal ako poďakovanie, som si položil, ale aj prítomným, niekoľko podstatných otázok: aký som humanista, akí humanisti sú ostatní, aká je spoločnosť a doba, v ktorej žijeme. Je humanistická, alebo sa len tak tvári? … Nepoznám ľudí združených v Spoločnosti Prometheus, neviem či sú dobrí, zlí, čo robia, akými ideálmi žijú. Trochu ma znepokojuje, že laureátka ceny Humanista roka z pred dvoch rokov vrátila cenu po slovnom extempore vlaňajšieho laureáta. Muselo to byť pre ňu veľmi silné, keď urobila takéto gesto… Rovnako ma znepokojujú články, či výber článkov na webovú stránku, ktoré zbytočne útočia proti cirkvi. Ako som povedal vo svojej eseji, nemám rád hlučných humanistov, pritom nezáleží, na ktorej strane barikáde sú. Veru je ich dosť na jednej i druhej strane. Čosi je choré, ak sa jeden humanista nevie dohodnúť s druhým. Potom sa natíska otázka, či sú skutočnými humanistami…

Zaujíma ma, čo by ste odkázali mladým ľuďom, aby boli dobrými ľuďmi? Čo je to dobro podľa vás? Veď neustále sa vedú rôzne vojny. Vari sme zlí? Nie všetci, samozrejme, len pozorujem, že o dobrých ľuďoch sa málo hovorí, považuje sa to za čosi samozrejmé, ale o zlých ľuďoch, ktorí konajú zlé skutky, sa reči šíria príliš rýchlo. To navodzuje dojem, ako keby zlí ľudia boli populárnejší ako dobrí. Čo robiť v rámci osvety, aby sa zviditeľnili aj dobrí ľudia? Myslím predovšetkým na mladšie generácie. Aké im môžeme poskytnúť životné skúsenosti, rady do života?

Vaša otázka je sčasti aj odpoveď, pretože nastolené problémy vnímam rovnako, trápia ma a miestami až bolia. Proti zlu sme bezmocní, dobrý človek sa zvyčajne ťažšie bráni, lebo vo svete je veľa zla, nenávisti, vedú sa neustále vojny, ľudia sa vedome zabíjajú… Ešte šťastie, že napriek všetkému a všetkým je predsa len na svete viac dobra a lásky, veď inak by ľudstvo neprežilo ani do budúceho dňa. Škoda, že dobro a láska sú väčšinou tiché, nenápadne, nekričia, nebúchajú sa do pŕs. Žiaľ, krikľúňov počuť z diaľky. Ako dobre, že aj oni sa časom vysilia, unavia, prídu o hlasivky. Dobro a láska nemusia kričať, a predsa ich počujeme, vidíme, cítime. Zlo by sa nemalo odplácať zlom, nenávisť nenávisťou, intrigy intrigami. Treba rozdávať viac lásky, aby sme jej mohli viac dostávať. Nie je to planý idealizmus, ani chiméra, ale skutočnosť, realita. Jedine láska môže zachrániť svet. Zmeniť svet k lepšiemu, by mala byť najvnútornejšia potreba, poslanie a zmysel života všetkých humanistov. Humanisti by mali v každom prípade ostatných spájať, nie rozdeľovať.

Od 2. svetovej vojny žijeme v Európe v relatívnom pokoji. Máte nejaké náznaky, či sa vyhrocuje situácia na Slovensku podobne ako v bývalej Juhoslávii? Neprajem si občiansku vojnu. Ale keď sledujem diskusné príspevky mnohých ľudí, tak to vyzerá veľmi nebezpečne, ako keby chceli vyvolať občiansku vojnu. Veľmi vysoká negatívna nálada voči našej historicky prvej prezidentke, Jej Excelencii, Zuzane Čaputovej. Veľmi, až vulgárne ju ohovárajú. Nárast popularity strany Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko mi spôsobuje vrásky. Aký je váš názor na nárast extrémizmu na Slovensku? Veľa mladých, prvovoličov volilo práve kotlebistov. Čo sa to deje v myslení mladých ľudí, že sú frustrovaní? Žijeme zlú dobu?

Nerád to hovorím, ale zdá sa, že áno, dnešná doba nie je najlepšia, najpriaznivejšia. Samozrejme, ako pre koho… Niekedy múdro hovoríme, že žijeme takú dobu, ako si zaslúžime. Alebo, ako si ustelieme, tak ideme spať. Platí to o časoch minulých, platí to i o dnešných časoch… Chybou je, a veľkou, že demokraciu si vysvetľujeme po svojom. A ešte radšej prispôsobuje podľa seba. Pritom sme sa odnaučili trpezlivo pracovať a v „tvrdej lopote dorábať chlieb“, ako by povedal básnik… Chceme mať všetko hneď, okamžite, bez práce a čo najviac. Nezáleží na tom, že viac ako jeden rezeň nezjeme, nanajvýš kúsok z druhého. Iné je, že podaktorí sú schopní jesť do nemoty… Je to správne? Máme predsa rozum, cit, takt. Alebo sme zo všetkého otupení, ohlúpnutí? Pýtate sa na mladých, neviem, či je správne, že si môžu robiť vodičské preukazy v šestnástich rokoch a k volebným urnám prichádzať od osemnástky. Sú už dostatočne vyzretí, veď ešte nemajú takmer žiadne životné skúsenosti? A vôbec, čo vedia o živote? … Extrémizmus je vážna vec a netreba ho brať na ľahkú váhu. Verím, že sa nezopakuje rok 1933, keď sa v Nemecku dostal k moci svojrázny pán s krátkymi fúzikmi, ktorý zakrátko sfanatizoval milióny ľudí. Zastaviť ho mali na začiatku, pretože rozbehnutý vlak sa ťažko zabrzdí… Prekvapuje ma a nielen mňa, kto všetko sa hrnie do politiky, kto chce riadiť štát, národ. Pokiaľ si nevyberieme najlepších z najlepších, nepohneme sa z miesta a budeme sa s väčšími či menšími „tančekmi“ krútiť na jednom mieste. Otázne je, ako to dosiahnuť, kde nájsť najlepších a najschopnejších. Pritom stačí nájsť stopäťdesiat prirodzene múdrych ľudí, toľko ich sedí v našom parlamente a ďalších ani nie desať vo vláde. Žiaľ, nie je to len náš problém, aj v iných krajinách nie sú vo vedení štátov najschopnejší politici, a to nechcem nikoho uraziť… Ako to zmeniť? To je najväčšia výzva, ktorá stojí nielen pred nami, a nemám na mysli iba nastávajúce parlamentné voľby na Slovensku. Toto je celoeurópsky a celosvetový problém. Otázne je, či to chceme a či to dokážeme zmeniť.

Možno nevidím poriadne, možno mám klapky na očiach, ale je situácia s dnešnou mládežou tak zložitá, že sa dá povedať, že nedôverujú dnešným politikom? Že chcú inú politiku? Asi akú? Čo robí staršia generácia chybne, že mladšia generácia chce zmeny?

Keby sme len vedeli, kde sa presne stala chyba… Asi sme dnešnej mladej generácii neboli vo všetkom dobrým vzorom. Otázne je, prečo deti odmalička rozmaznáme, veľa od nich nechceme, sme k nim málo kritickí a neobjektívni. A potom, keď vyrastú, čudujeme sa, kto preberá moc a začína nám vládnuť…

Ďakujem za rozhovor.

Zhováral sa Ján Parada,
správca spravodajského portálu Humanisti.sk.

Pod čiarou

Humanista roka – prof. PhDr. Jozef Leikert, PhD., Litt.D.Prof. PhDr. Jozef Leikert, PhD., Litt.D. pôsobí na Katedre výtvarnej výchovy na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Narodil sa 22. októbra 1955 v Zlatých Moravciach. Vyštudoval Filozofickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. Dve funkčné obdobia bol predsedom Asociácie organizácií spisovateľov Slovenska, v súčasnosti je predsedom Klubu spisovateľov literatúry faktu a Spoločnosti Jozefa Kronera. Založil a niekoľko rokov viedol Kulturologickú spoločnosť na Slovensku. Pracoval v niekoľkých redakciách, naposledy bol šéfredaktorom Gama magazínu. Viac rokov pôsobil ako vedecký pracovník Historického ústavu Slovenskej akadémie vied. Potom bol hovorcom prezidenta republiky, riaditeľom tlačového odboru Kancelárie prezidenta SR a neskôr osobným poradcom prezidenta republiky. Na Filozofickej fakulte Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre viedol Katedru kulturológie a bol dekanom Fakulty masmédií Paneurópskej vysokej školy v Bratislave. Obnovil Malú galériu Smeny, Malú galériu Pravdy, založil galériu Sala Terrena, Galériu na schodoch a Galériu Karola Kállaya. Je zakladateľom celoštátnych cien – Ceny Jozefa Kronera, Ceny Vojtecha Zamarovského a Ceny Pavla Straussa. Píše poéziu a literatúru faktu. Získal viacero domácich a zahraničných literárnych cien, napr. Cenu Karla Hynky Máchu, Cenu Egona Erwina Kischa, Cenu Vojtecha Zamarovského, Cenu Roberta Williama Setona-Watsona, Gold medal of Leo Tolstoy, Cenu Pavla Straussa, Golden Europea, Cenu Fra Angelica, Cenu Klubu spisovateľov literatúru faktu, Cenu Asociácie organizácií spisovateľov Slovenska, Cenu Štefana Pelikána.

O živote a tvorbe Jozefa Leikerta vyšiel zborník Časy a čas a monografie Dalimíra Hajka „Básnický svet Jozefa Leikerta“ a „Literatúra faktu Jozefa Leikerta“.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Redakcia e-zinu Humanisti.skredakcia
Portálu mladých humanistov
Čerpané z:
vlastný zdroj

Čítali ste knihu Zakázané ovocie – Etika humanizmu, ktorú napísal Paul Kurtz?

Áno (Počet hlasov: 601)
(56.54 %)

Nie (Počet hlasov: 462)
(43.46 %)Celkom hlasovalo: 1063
Súvisiace články:
Humanista roka 2019 – prof. PhDr. Jozef Leikert, PhD., Litt.D. (14.07.2019)
Ceny humanistov 2019 (07.06.2019)
Posledná rozlúčka s Veľvyslancom humanizmu za rok 2008 (21.09.2018)
Otvorený list spoločenstvu Prometheus: Prečo som vrátila cenu Veľvyslankyňa humanizmu (13.08.2018)
Oceňovanie humanistov 2018 (02.08.2018)
Ján Chudík – Veľvyslanec humanizmu 2018 (19.06.2018)
Gustáv Murín – Humanista roka 2018 (19.06.2018)
Deň humanistov 2018 (19.06.2018)
11. ročník sme oslavovali v Banskej Bystrici (17.06.2018)
Navrhnite nositeľov Cien humanistov 2018! (01.05.2018)
Spomienka za profesorom Jaroslavom Čelkom (21.08.2017)
Zomrel Veľvyslanec humanizmu profesor Jaroslav Čelko (11.08.2017)
Fotografie z Cien humanistov 2017 (03.08.2017)
Ceny humanistov 2017 (20.06.2017)
Ceny humanistov 2017 (02.06.2017)
Fotografie z Dňa humanistov 2016 (02.07.2016)
Deň humanistov 2016 (20.06.2016)
Ceny humanistov 2016 (05.06.2016)
Kto je humanista? (01.07.2015)
Ceny humanistov 2015 – 8. ročník (22.06.2015)
Ceny humanistov 2015 (15.06.2015)
Ceny humanistov 2014 (13.06.2014)
Ceny humanistov 2013 (10.06.2013)
Ceny humanistov pre niektorých neočakávane, no zaslúžene (17.06.2012)
Ceny humanistov 2012 (01.06.2012)
Budeme udržiavať tradíciu Cien a Dní humanistov (21.12.2011)
Humanistka roka 2011 (20.06.2011)
Veľvyslanec humanizmu 2011 (20.06.2011)
Humanizmus a politika (20.06.2011)
Ceny humanistov 2011 (20.06.2011)
Ceny humanistov 2011 (29.05.2011)
Ceny humanistov (19.06.2010)
Ceny humanistov na Slovensku už druhýkrát (21.06.2009)
Cena humanistov – humanistická osobnosť roka (30.04.2007)

redakcia, 11. 07. 2019 | Prečítané: 438 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (715 hl.)
 
Viac áno, ako nie (184 hl.)
 
Viac nie, ako áno (173 hl.)
 
Rozhodne nie (183 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1255
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Čítam
29-09-20 * 15:22
 Re: Pokrytectvo
27-09-20 * 11:12
 Re: "Sväté" médiá.
24-09-20 * 17:07
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore