www.humanisti.sk
Súťaž o knihu
Webhouse.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Slovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.skdTest
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @567
Počítadlo


Spam poison

Relax v umeleckej podobe

Vystavené diela sa nesú v dvoch umeleckých líniách

Uvoľnenie môže mať viaceré podoby. Dôkazom toho je aktuálna výstava diel Márie Bidelnicovej alias MURO s názvom Relax. Ide o autorkin pomyselný únik od jej reštaurátorskej činnosti. Zachytáva silnú túžbu maľovať, uvoľnenú mieru fantázie, originálny maliarsky rukopis a slobodný prejav bez limitov.

Mária Bidelnicová: Relax v umeleckej podobe

Po kliknutí na obrázok sa v novom okne zobrazí v lepšom rozlíšení o rozmeroch 1 201 × 840 bodov.

Vystavené diela sa nesú v dvoch umeleckých líniách. Prvá vzácne spája postmodernistické tendencie a zároveň sa navracia k jednotlivým obdobiam dejín umenia. Umelkyňa zachytáva širokú škálu podnetov súčasnej doby s množstvom informácií. Pretavuje ich do sugestívneho farebného výrazu, metaforickej reči a imaginatívnej hry symbolov a znakov. Nechýbajú silné emocionálne zážitky zhmotnené v rôznych štrukturálnych vrstvách. Odvážna gestická maľba je plná farebných tónov, kontrastom sú čierno-biele variácie s neobyčajnou silou výpovede. Druhá autorkina línia je upokojujúca, charakteristická čistým priestorom obrazovej plochy s meniacimi sa kontúrami hrubých a štrukturálne navrstvených farieb. Dynamický farebný rukopis je neraz kombinovaný čistým pásom alebo jednoduchou štruktúrou.

Maľby sú často doplnené kolážami prípadne autorskými fotografickými zábermi a pozoruhodná je aj inšpirácia z reštaurovaných diel dobových autorov. Stáva sa, že tak ako pri mnohých iných, aj svoj výtvarný prejav „reštauruje“. A to aj vtedy, ak na vyjadrenie motívu použila aj iné prostriedky ako maliarsky štetec. Relax vás vtiahne do „organického“ abstraktného expresionizmu, živej maľby, sugestívnych a mnohovýznamových diel. Preskúmajte labyrinty farieb, ktoré sú synonymom pre energiu a pohyb s vlastným rytmom a systémom. Nenechajte si ujsť reliéfne plochy obrazu tvorené veľkými nánosmi farieb na umocnenie plastickosti obrazového priestoru. Objavte emocionalitu a symboliku maliarskeho procesu a zistite aké gesta, farby, formy a štruktúry sú neodmysliteľné pri relaxe.

Slávnostná vernisáž Márie Bidelnicovej sa uskutoční vo štvrtok 5. októbra 2017 o 18.00 h v Galérii SPP na ulici Mlynské nivy 44/c v Bratislave. Výstava diel potrvá do 31. 10. 2017.

Kurátorka výstavy: PhDr. Dagmar Kudoláni Srnenská, Ph.D.
Moderátor: Miloš Bubán
Hudobná hostka: Katarína Lekýrová

O autorke:

Mária Bidelnicová (* 1954 Bratislava) – V rokoch 1969 – 1973 študovala na Strednej škole umeleckého priemyslu u prof. Rudolfa Filu. V rozpätí rokov 1973 – 1977 pracovala ako asistentka na Oddelení grafiky a kresby v Slovenskej národnej galérii v Bratislave. V rokoch 1977 – 1983 študovala na Katedre reštaurovania na VŠVU. V roku 1982 absolvovala štúdium na Instituto Centrale del Restauro v Ríme u profesorov G. Serangeli a S. Lancioni. Následne v rokoch 1983 – 1990 pôsobila na katedre reštaurovania na VŠVU, kde končila doktorandskou prácou v oblasti výtvarného umenia. Mária Bidelnicová (s umeleckým menom MURO) pracovala ako reštaurátorka v reštaurátorských ateliéroch Slovenskej národnej galérie, kde reštaurovala množstvo diel z oblasti starého aj súčasného umenia. Čoskoro začala vystavovať na dôležitých kolektívnych prehliadkach a samostatných výstavách spolu so svojím manželom, akademickým maliarom Danielom Bidelnicom doma a v zahraničí. Venuje sa reštaurovaniu diel, maľovaniu kópií, vlastnej maliarskej tvorbe a fotografovaniu.

Galéria SPP bola otvorená na začiatku nového milénia a za uplynulú dekádu sa v nej uskutočnilo viac ako 150 výstav popredných domácich a zahraničných umelcov vo výtvarnom umení, sochárstve, skle, keramike, či textile. Medzi najúspešnejšie patrili výstavy Andyho Warhola, Rudolfa Filu, Albína Brunovského či Jozefa Jankoviča. Galéria SPP sídli na ulici Mlynské nivy 44/c a je otvorená denne od pondelka do piatka od 11.00 do 18.00 h. Vstup je voľný.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

SPPSlovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP)
– je najväčším dodávateľom energií na Slovensku, ktorý v oblasti dodávky plynu priamo nadväzuje na viac ako 160-ročnú tradíciu slovenského plynárenstva a od roku 2012 úspešne pôsobí aj na trhu dodávky elektriny. Celkovo využíva spoľahlivé dodávky energií a ďalšie energetické služby SPP viac ako 1,3 milióna zákazníkov. Prostredníctvom svojej dcérskej spoločnosti SPP CNG, s.r.o., ktorá na Slovensku v súčasnosti prevádzkuje 9 verejných plniacich staníc, podporuje rozvoj využívania stlačeného zemného plynu (CNG) v doprave ako ekologickej alternatívy k tradičným palivám. Aktivity v oblasti spoločenskej zodpovednosti realizuje prostredníctvom korporátneho programu SPPoločne, EkoFondu, n.f. a Nadácie SPP. Od roku 2014 je vlastníkom 100 % akcií spoločnosti Slovenská republika, ktorá svoje akcionárske práva vykonáva prostredníctvom Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky.
Čerpané z: www.spp.sk

SPP, 29. 09. 2017 | Prečítané: 310 | Rubrika: Rubrika pána Rubika

Webhouse.sk

Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Anketa Strom roka
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore