www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @730
Počítadlo


Spam poison

Reklama Aliancie za rodinu podráždila Radu pre reklamu

Arbitrážna komisia Rady pre reklamu ju posúdila ako reklamu, ktorá podporuje diskrimináciu z dôvodu pohlavia a porušuje Etický kódex reklamnej praxe

Tlačová správa zo 7. zasadnutia Arbitrážnej komisie Rady pre reklamu v roku 2014

Dňa 11. 9. 2014 sa konalo 7. zasadnutie Arbitrážnej komisie Rady pre reklamu (ďalej len AK RPR). AK RPR ako orgán etickej samoregulácie v oblasti reklamy posúdila sťažnosti na 28 reklám s cieľom zistiť, či došlo k porušeniu Etického kódexu reklamnej praxe platného na území SR (ďalej len Kódex).

AK RPR prijala na svojom zasadnutí nasledujúci nález (toto je jeden nález z viacerých, ktoré sú dostupné na stránke www.rpr.sk):

Billboard: „Toto nie je diskriminácia, toto jednoducho nefunguje“, zadávateľa: Aliancia za rodinu, o. z.

Rada obdržala sťažnosti od viacerých osôb na billboard občianskeho združenia Aliancia za rodinu, ktorý podľa sťažovateľov znevažuje ľudskú dôstojnosť a diskriminuje na základe pohlavia. Jedna zo sťažností poukazuje na to, že vizuál reklamy predpisuje jeden model rodiny, nepriamo naznačujúc, že ostatné formy vzťahov sú nefunkčné, a preto reklama znevažuje nielen homosexuálne páry, ale aj ďalšie skupiny ľudí ako bezdetné páry alebo slobodné matky a otcov.

AK RPR po posúdení všetkých relevantných podkladov hlasovaním dospela k záveru, že sťažnosti sú opodstatnené. Billboard: „Toto nie je diskriminácia, toto jednoducho nefunguje“, zadávateľa: Aliancia za rodinu, o. z. je v rozpore s ustanovením čl. 13 ods. 6 Kódexu.

V danom prípade AK RPR nesúhlasí s tvrdením zadávateľa, že billboard nehovorí o vzťahoch a neposudzuje ich. Spôsob zobrazenia vizuálnych prezentácií v reklame podľa AK RPR implikuje potláčanie určitých skupín ľudí, ktorí nevytvárajú rodinu v tradičnom zmysle slova – žena, muž a dieťa. Vizuál reklamy nie je možné jednoznačne interpretovať v zmysle zadávateľom definovaného cieľa reklamy, a teda, že jedine muž a žena môžu splodiť dieťa. Zobrazenie v kontexte headlinu reklamy „Toto nie je diskriminácia, toto jednoducho nefunguje“ naznačuje, že jediný správny model rodiny, ktorý funguje, je matka, otec a dieťa, čím podľa AK RPR naopak dochádza k diskriminácii ostatných modelov rodín, ako napríklad vychovávanie dieťaťa starými rodičmi, rodina s jedným rodičom, žena a muž prípadne manželia bez detí alebo s ohľadom na použitý vizuál, ktorý zachytáva dvoch mužov, aj vzťahy osôb rovnakého pohlavia, prípadne aj vychovávanie dieťaťa dvoma mužmi, prípadne ženami. Z tohto dôvodu má AK RPR za to, že reklama podporuje diskrimináciu z dôvodu pohlavia a porušuje Kódex.

Etický kódex reklamnej praxe

Čl. 13

Spoločenská zodpovednosť reklamy

(6) Reklama nesmie podporovať žiadnu formu diskriminácie, a to najmä z dôvodu rasy, národnosti, náboženstva, politickej príslušnosti, pohlavia alebo veku.

Aliancia za rodinu na svojej stránke k tomu uvádza:

Billboard Aliancie za rodinu

V auguste sme spustili billboardovú kampaň. Chceli sme ňou povedať, že iba medzi mužom a ženou sa rodia deti a preto sú manželstvo a rodina výnimočné. Náš billboard nehovorí o vzťahoch a neposudzuje ich. Deti potrebujú mamu a otca.

Pozerám sa na tú reklamu Aliancie za rodinu.

Je tam päť fotografií: Mladí ľudia, muž a žena, sa majú radi. Čakajú bábätko. A nakoniec sa tešia z narodenia dieťaťa.

Pod tým sú dvaja muži, homosexuáli. Tiež sa majú radi. A za tou fotografiou nasleduje prázdna fotografia v rámčeku. S vysvetlením:

Toto nie je diskriminácia! To len nefunguje

A majú pravdu!

Veď len hovoria to, čo je pravda. Môže jeden muž oplodniť druhého muža? Nemôže! Môže nejaký muž čakať dieťa? Môže otehotnieť? Nemôže!

Iba ak vo filme, ako to skvelo a zábavne zahral Arnold Schwarzenegger (Dr. Alex Hesse) v sci-fi komédii Junior.

Problém homosexuálov je len v politickej rovine. Chybu robia tí, ktorí sú proti tomu, aby homosexuálne páry mohli uzatvárať registrované partnerstvá.

Muž s mužom, či žena so ženou, môžu spoločne žiť, a vytvárať si tak vlastný model rodiny, ale je pravdou, že muž s mužom, ani žena so ženou nemôžu mať spoločné deti.

Aj homosexuálna žena (lesba), ak chce otehotnieť, tak potrebuje mužskú spermiu. A dvaja homosexuáli, ak chcú mať dieťa, sú zasa odkázaní na nejakú ženu, darkyňu, ktorá sa nechá oplodniť jedným z týchto dvoch homosexuálov, a porodí im dieťa. Je vôbec etické to, čo vykoná taká darkyňa? Nie je! Bude len strojom, továrňou, na množenie detí.

Mužský a ženský princíp, to je jednoducho príroda. Áno, v prírode sa vyskytujú aj odchýlky, anomálie. Ale predsa tá reklama je o tom, že len muž a žena môžu mať dieťa.

Nevidím na reklame žiadnu diskrimináciu z dôvodu pohlavia. Prísne vzaté, homosexuáli sú diskriminovaní samotnou prírodou. Ak sa chcú sťažovať, nech sa sťažujú na prírodu. A pobožní homosexuáli sa môžu sťažovať na boha, v ktorého veria.

Homosexuálom radím, aby sa zmierili so svojou sexuálnou orientáciou, a pochopili, že muž s mužom nemôže mať dieťa. Lebo v prírode to tak nefunguje, presne ako tvrdí Aliancia za rodinu.

Archív:

Aliancia za rodinu

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Ján Parada
laik s celoživotným vzdelávaním
Čerpané z:
vlastný zdroj

Ústavný súd rozhoduje o referende o ochrane rodiny, ktoré organizuje Aliancia za rodinu. Uskutoční sa podľa vás referendum?

Áno (Počet hlasov: 134)
(46.05 %)

Nie (Počet hlasov: 157)
(53.95 %)

Celkom hlasovalo: 291

Ján Parada, 25. 09. 2014 | Prečítané: 4293 | Rubrika: Polemika o…

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (705 hl.)
 
Viac áno, ako nie (182 hl.)
 
Viac nie, ako áno (166 hl.)
 
Rozhodne nie (177 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1230
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Pokrytectvo
18-09-20 * 15:59
 Re: Trump sa správa ako Hitler
15-09-20 * 10:00
 Ktorí?
15-09-20 * 09:33
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore