www.humanisti.sk
Súťaž o knihu
Webhouse.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Slovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.skdTest
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @188
Počítadlo


Spam poison

Raeliáni sú etonisti

Raeliáni na svojej stránke hlásajú posolstvo

Vo svojom posolstve píšu:

Po celé stáročia sa učenci pokúšali vysvetliť odkiaľ sa vzal život na Zemi, pokúšali sa vysloviť prečo sme tu a aký máme cieľ. Niektorí sa to snažili vysvetľovať prostredníctvom teórie evolúcie, zatiaľ čo iní sa pokúšali zahaliť všetko do iracionálnej viery vo všemohúceho Boha.

Ale čo ak máme k dispozícii aj tretiu cestu, tretiu možnosť, teda teóriu, ktorá je nielen racionálna ale má aj veľkú filozofickú váhu?

Toto nám zvestujú Posolstvá od mimozemšťanov: Pred tisícročiami prišli na Zem vedci z iných planét, aby vytvorili život vo všetkých jeho formách, vrátane ľudských bytostí, ktorých stvorili doslova na svoj obraz.

Toto je presne ten etonistický svetonázor, o ktorom som písal už 28. júna 2012.

Ďalej vo svojom posolstve spomínajú i inteligentný dizajn:

Ateistická teória zvaná „Inteligentný dizajn“ ponúka nové a racionálne riešenie oproti protirečivej debate medzi evolucionistami a náboženskými kreacionistami.

Škoda, že povrchne uvažujú, pretože zaradiť teóriu o inteligentnom dizajne medzi ateistické teórie, to chce poriadnu guráž. Inteligentný dizajn je len maskovaný boh bez bližšieho určenia, ale pôvodcov či zástancov tejto teórie nájdeme u kresťanov, ktorí pravdepodobne pochopili, že s kreacionizmom nepochodia.

O inteligentnom dizajne sa píše:

Na rozdiel od kreacionizmu neupresňuje povahu alebo totožnosť inteligentného návrhára. Túto „teóriu“ rozvinula skupina amerických kreacionistov, ktorí preformulovali svoje argumenty v spore „stvorenie alebo evolúcia“, aby tak obišli rozhodnutie súdu (Edwards v. Aguillard, 1987), ktoré zakazuje výuku kreacionizmu ako vedy. Inteligentný dizajn je niektorými veriacimi vnímaný ako moderná forma tradičného teologického argumentu pre existenciu boha. [1]

Posolstvo ukončujú slovami:

V žiadnom prípade nechceme, aby ste slepo uverili našim slovám…

Určite žiaden rozumný človek nebude veriť takému „posolstvu“ (ani naslepo ani naostro), ale mne prišlo vhod, lebo ukážkovo prezentuje etonistický svetonázor.

Rastislav Škoda v článku Náboženstvá a cirkvi na zasmiatie (Zošity humanistov č. 79) píše:

Bol to osobitne pokus kreacionistov a ideistov (od ID, inteligentný dizajn) o zavedenie výučby biblického opisu stvorenia sveta do škôl v štáte Kansas v USA, ktorý v roku 2005 viedol k založeniu Cirkvi lietajúcej špagetovej príšery a neskôr aj Cirkvi neinteligentného dizajnu, a to protestným listom a návrhmi Bobbyho Hendersona Školskej rade štátu Kansas.

Odporúčam prečítať si o inteligentom dizajne články Vesmír podľa dizajnéra? od Stevena Weinberga, Neinteligentný dizajn od Paula Gilesa alebo Mýtus o „vedeckej kontroverzii“ v súvislosti s ID od Stephena Lawa.

Hádam sa rozplynú pochybnosti o tom inteligentnom dizajne ako maskovanom bohu.

Raeliáni

Po kliknutí na obrázok sa v novom okne zobrazí vo vyššom rozlíšení o veľkosti 800 × 553 bodov.

[1] – Inteligentný dizajn

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Ján Parada
laik s celoživotným vzdelávaním
Čerpané z:
vlastný zdroj

Ján Parada, 02. 09. 2012 | Prečítané: 3259 | Rubrika: Polemika o…

Webhouse.sk

Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Ťažko
20-10-19 * 11:22
 Re: Z toho miesta
20-10-19 * 11:03
 Ťažko
17-10-19 * 23:21
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore