www.humanisti.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Kochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @306
Počítadlo


Spam poison

Príroda v meste púta stále väčšiu pozornosť verejnosti aj samospráv

Nový pohľad na tvorbu a údržbu zelene a záhrad

Prírode blízka údržba zelene v mestách získala pozornosť verejnosti aj miest a obcí už v roku 2016. Odvtedy sa vďaka projektu Mestské včely – mestá pre opeľovače šíri do ďalších miest a mestských častí. Popularita prírode blízkych riešení stále stúpa, dostupných informácií však stále nie je dostatok. Preto vydalo občianske združenie Živica novú príručku „Príroda v meste – nový pohľad na tvorbu a údržbu zelene a záhrad“, ktorú 8. októbra večer predstavili verejnosti na workshope v Novej Cvernovke a pokrstili semienkami nektárodajných rastlín.

Pod prírodou v mestách si často predstavíme parky a prímestské lesy, ktorých funkcia spočíva hlavne v krátkodobej rekreácii pre obyvateľov. Mestskú zeleň ale tvoria aj záhrady a ovocné sady či cintoríny a ihriská, stále väčšiu popularitu získavajú plochy pre komunitné záhrady, rozširuje sa počet vegetačných striech a stien. Mestská krajina v niektorých prípadoch svojím druhovým bohatstvom predčí aj okolitú monotónnu poľnohospodársku krajinu či hospodárske lesy.

Stále nám však veľmi chýbajú „osvietení“ architekti, záhradníci a pracovníci mestských a obecných úradov, ktorí by navrhovali, realizovali či udržiavali a starali sa o tieto priestory viac „ekologicky“ a s ohľadom na životné prostredie a biodiverzitu. V súčasnosti správcovia zelene často uprednostňujú čo najjednoduchší spôsob údržby zelene, ktorý ale nepodporuje pestrejšie a zdravšie prostredie.

„Pri prírode blízkej údržbe zelene ide o samotný výber druhov drevín, trvaliek, rozmanitosť mobilnej a vertikálnej zelene, manažment trávnych porastov, údržbu živých plotov či sprievodnej zelene okolo ciest či vodných tokov. Zároveň nejde len o environmentálne hľadisko, často sa šetrí aj rozpočet. Napríklad nevhodne zvolená výsadba vyžadujúca intenzívne zavlažovanie je finančne náročná, neodborne ošetrené dreviny sa poškodzujú a znižuje sa ich vitalita a životnosť, čo sa tiež odrazí v rozpočte,“ hovorí autorka príručky Ing. Zuzana Hudeková, PhD.

Projekt Mestské včely – mestá pre opeľovače v novej príručke dokazuje, že je možné spojiť rozličné požiadavky na prírodnejšie prostredie so zachovaním pobytovej funkcie zelene, a zároveň priniesť novú estetickú hodnotu a vnemy z kontaktu s prírodou v meste. Zavedením postupov priateľských k životnému prostrediu i obyvateľom reagujú samosprávy na riziká a nebezpečenstvá súvisiace s používaním pesticídov, stratu biodiverzity, sociálne zmeny, ale aj zároveň na zníženie výdavkov v rozpočte na údržbu zelene.

„Novou motiváciou pre samosprávy je aj zmena klímy, ktorá sa v mestách prejavuje letnými horúčavami, dlhými obdobiami sucha a následne intenzívnymi nárazovými prívalovými dažďami. Pestrá a zdravá zeleň pomáha tieto dôsledky zmierňovať a vytvára vyšší komfort života pre obyvateľov. Chýbajú však dostupné informácie, preto sme vydali v poradí už druhú príručku na túto tému, ktorá sa venuje aj téme trávnikov a mestských lúk, ktoré sú v súčasnosti čoraz populárnejšie,“ hovorí Petra Ježeková, manažérka projektu Mestské včely.

Do projektu je v tomto roku zapojené mesto Zvolen, ktoré v spolupráci so Živicou a Technickou univerzitou vo Zvolene vytvorilo štyri plochy so zmeneným režimom kosenia a takmer 10 plôch s nektárodajnou výsadbou pre opeľovače. Na popularizáciu témy pre širokú verejnosť bol na sídlisku Zlatý potok vytvorený zábavný quest či pátračka, ktorá sprevádza rodiny plochami, na ktorých sa prírode blízka údržba zelene realizuje.

„Sme radi, že sa našim príkladom inšpirovali aj iné mestá ako Prievidza, Levoča či Trnava. Veríme, že sa táto forma údržby zelene ujme aj v ďalších mestách, aby obyvatelia miest nemuseli chodiť za prírodou cestovať, ale mali ju priamo pod oknami. Mnohé mestá v zahraničí, ktoré sa o svoju zeleň starajú v súlade s prírodou, sú domovom väčšieho počtu druhov rastlín a živočíchov, ako okolitá poľnohospodárska krajina,“ hovorí na záver Peter Svitek, manažér projektu vo Zvolene.

Príručku 8. októbra večer na workshope pre odbornú aj laickú verejnosť pokrstili kvetmi levandule, ktorá je obľúbenou kvetinou pre opeľovače aj vo výsadbách v mestských záhonoch.

Príručka je dostupná online na webovej stránke Mestske-vcely.sk.

Stiahni súborPríručka „Príroda v meste“ (súbor je vo formáte PDF a má 2,6 MB).

Pod čiarou

Projekt Mestské včely podporuje fond dm drogerie markt v Nadácii Pontis a nadácia Green Foundation. Projektový zámer je realizovaný s finančnou podporou Zeleného vzdelávacieho fondu.

Nadácia PontisSpoločnosť dm drogerie markt, s.r.o.Green Foundation
Partneri (Živica)

Po kliknutí na logá sa v novom okne zobrazia v lepšom rozlíšení.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

ŽivicaCentrum environmentálnej a etickej výchovy Živica
Živica je mimovládna nezisková organizácia, ktorá inšpiruje k zmene. Venujeme sa vzdelávaniu, ekoporadenstvu a ponúkame priestor na hľadanie seba samého. Nájdete nás v Bratislave, Zvolene a vo Vzdelávacom centre Zaježová.
Chceme pomáhať tvoriť svet, v ktorom je každý človek inšpirovaný k hľadaniu vlastnej prirodzenosti. Veríme, že príroda vie ľudí mnohému naučiť. Problémy životného prostredia sú výzvou k tomu, aby sme svoju pozornosť obrátili dovnútra nás samých.
Čerpané z: www.zivica.sk

CEEV Živica, 09. 10. 2018 | Prečítané: 171 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Zbierka na ochranu humanistov
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasle­dovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Nová zbierka na ochranu humanistov vo svete.
HELP US PROTECT HUMANISTS AT RISK
Anketa
Súhlasíte so zrušením koncesionárskych poplatkov?

Áno (41 hl.)
 
Nie (21 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 62
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
Brajti
The Brights
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore