www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @459
Počítadlo


Spam poison

Príroda v Európe bude dobre chránená vďaka obrovskej podpore verejnosti

Hlas občanov bolo počuť jasne a silno

Bociany na stĺpe v obci Nižné Čabiny

Príroda v Európe bude mať vhodné pravidlá ochrany aj v budúcnosti. Európska komisia 7. decembra 2016 potvrdila, že smernice o vtákoch a biotopoch, ktoré sú základom ochrany prírody v EÚ zostanú zachované. Toto rozhodnutie ukončilo dva roky neistoty ohľadom budúcnosti ochrany prírody v EÚ. Komisia tiež odsúhlasila prípravu plánu, ktorého cieľom bude lepšia reálna ochrana prírody [1].

Environmentálne mimovládne organizácie na Slovensku toto rozhodnutie privítali, keďže Slovensko patrí medzi krajiny s najvyššou biodiverzitou v EÚ a akékoľvek oslabenie úrovne ochrany prírody by ohrozilo prírodné dedičstvo Slovenska, ktoré je v mnohých regiónoch jedným z kľúčových základov pre rozvoj turistiky.

Toto rozhodnutie je víťazstvom viac ako pol milióna ľudí zapojených do celoeurópskej kampane #NatureAlert [2], ktorí požadovali od Komisie, aby túto legislatívu zachovala a zamerala sa na hľadanie riešení ako ich lepšie zaviesť do praxe.

Smernice o vtákoch a biotopoch sú základom ochrany prírody v Európe [3]. Vďaka nim je chránených 1 400 ohrozených druhov rastlín a živočíchov a 1 milión km² prírodných biotopov v Európe. Smernice sa tešia obrovskej podpore: za ich zachovanie sa vyslovili vedci, verejnosť, Európsky parlament, predstavitelia členských štátov EÚ [4].

Environmentálne mimovládne organizácie vítajú toto rozhodnutie no zdôrazňujú, že na to, aby toto rozhodnutie bolo skutočnou dobrou správou pre prírodu je potrebné vykonať ešte veľa práce. Očakávajú návrh súboru účinných opatrení smerujúcich k lepšej ochrany prírody v praxi a kroky, ktoré obmedzia tlak na prírodu zo strany niektorej politiky (napríklad poľnohospodárskej politiky) [5].

Jozef Ridzoň zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko komentuje:

„Rozhodnutie Komisie dokazuje, že hlas viac ako pol milióna občanov, ktorí požadovali zachovanie súčasnej legislatívnej úrovne ochrany prírody v Európe a jej lepšiu implementáciu bolo počuť jasne a silno. Príroda je kľúčovou hodnotou našej spoločnosti a je nevyhnutná pre naše prežitie a aj pre rozvoj menej rozvinutých oblastí Slovenska. Keďže príroda nepozná hranice, je včerajšie rozhodnutie víťazstvom európskej spolupráce.“

Miroslava Plassmannová z WWF Slovensko hovorí:

„Dnes bolo jednohlasne potvrdené, že existujúce smernice EÚ o vtákoch a biotopoch sú efektívnym nástrojom pre ochranu prírody. Brusel musí teraz predstaviť dobrý akčný plán, ktorý zabezpečí lepšie vynucovanie zákonov a prinesie vhodné riešenia pre prírodu i v rámci ostatných politík a investícií. Ani ten najlepší zákon nestojí za nič, ak nie je vykonávaný!“

Mimovládne organizácie upozorňujú, že okrem nedostatočného financovania ochrany prírody, veľký problém predstavuje súčasné nastavenie Spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP) EÚ, ktorá vedie k ničeniu prírodných zdrojov tým, že väčšina zdrojov smeruje najväčším farmám, ktoré sú najväčšími znečisťovateľmi. Komisia musí čo najskôr predstaviť ambicióznu reformu, ktorá zabezpečí súlad SPP s environmentálnymi cieľmi EÚ a presmeruje podporu na farmárov, ktorí prispievajú k ochrane biodiverzity a prírodných zdrojov. V opačnom prípade, bude ochrana ekosystémov čoraz problematickejšia a bude si vyžadovať čoraz viac zdrojov.

Pod čiarou

Doplňujúce informácie:

[1] Investing in Europe's youth: Commission presents measures to improve opportunities for young people and launches European Solidarity Corps.

[2] Európska kampaň #NatureAlert bola spustená ako reakcia na proces hodnotenia vhodnosti Smernice o vtákoch a Smernice o biotopoch tzv. „Fitness check“, ktorý začala realizovať Európska komisia. Vyplývalo to z požiadavky predsedu Európskej komisie pána Junckera v roku 2014 smerovanej na komisára pre životné prostredie pána Vellu, aby „sa vykonalo dôkladné prehodnotenie smerníc o vtákoch a biotopoch a posúdil sa potenciál pre ich modernizáciu“ ako súčasť iniciatívy lepšej regulácie.

Následne sa sformovala koalícia pozostávajúca z viac ako 200 mimovládnych organizácií so zastúpením v každom členskom štáte EÚ. Koalícia vyzývala k zachovaniu smerníc a zabráneniu ich „modernizácii“ a nevyhnutnosť zlepšenia ich implementácie a zavádzania do praxe.

V najväčšej verejnej konzultácii v histórii EÚ sa viac ako 520 000 občanov vyjadrilo za zachovanie smerníc a zlepšenie ich zavádzania do praxe – viac ako 94 % z celkového počtu respondentov.

V roku 2015 sa do verejnej konzultácie celkovo zapojilo 520 325 ľudí z celej Európy. Išlo o rekordnú účasť verejnosti v celej histórii konzultácií Európskej komisie.

[3] Smernice o vtákoch a biotopoch prispievajú k dosiahnutiu cieľov Stratégie EÚ na ochranu biodiverzity do roku 2020. Sú základom pre vytvorenie najväčšej sústavy chránených území na svete (Natura 2000), ktorá pokrýva 18 % povrchu Európskej únie (viac ako 1 milión km²) a približne 6 % územia morí. Zabezpečujú ochranu ohrozených biotopov a viac ako 1 000 druhov ako napríklad orol kráľovský, rys a pelikán kučeravý. Ročne navštívi lokality Natura 2000 vrátane oblasti Karpát, delty Dunaja, Picos de Europa Waddenzee viac ako miliarda návštevníkov a podporí sa 4,5 až 8 miliónov pracovných miest. Pozri: Estimating the economic value of the benefits provided by the tourism/recreation and Employment supported by Natura 2000 (december 2011).

[4] V decembri 2015 Rada pre životné prostredie uznala význam plnohodnotnej implementácie týchto „kľúčových“ zákonov, ktoré dokážu „zabezpečiť právnu istotu pre všetky zúčastnené strany“. Pozri: EU ministers conclude on nature: will action finally follows promises? (16. december 2015).

Vo februári 2016 Európsky parlament drvivou väčšinou vyjadriť nesúhlas s „potenciálnou revíziou smerníc“ na ochranu prírody. Pozri: European Parliament shows real ambition on nature protection (2. február 2016).

312 malých a stredne veľkých podnikateľských spoločností vyzvalo Európsku komisiu, aby zachovala stabilné, efektívne a predvídateľné zákony v ochrane prírody. Pozri: Declaration of SME's (Small and Medium-sized Enterprises) on nature in the European Union.

[5] Mimovládne organizácie očakávajú, že komisár Vella navrhne na jar 2017 ďalší postup a akčný plán na dosiahnutie cieľa EÚ zastaviť stratu biodiverzity do roku 2020.

Autori: Tatiana Nemcova, BirdLife Europe, WWF, FoE, EEB.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

SOSSOS/BirdLife Slovensko
– Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko
– je mimovládna nezisková organizácia, ktorej hlavným poslaním je ochrana a výskum prírody, najmä voľne žijúceho vtáctva a jeho biotopov
– nadväzuje na tradície ČSO založenej v r. 1926
Čerpané z: www.vtaky.sk

SOS/BirdLife, 10. 12. 2016 | Prečítané: 435 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (709 hl.)
 
Viac áno, ako nie (182 hl.)
 
Viac nie, ako áno (166 hl.)
 
Rozhodne nie (178 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1235
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Pokrytectvo
18-09-20 * 15:59
 Re: Trump sa správa ako Hitler
15-09-20 * 10:00
 Ktorí?
15-09-20 * 09:33
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore