www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @640
Počítadlo


Spam poison

Príležitosť k zmene?

Československá anarchistická federácia (ČSAF) sa zmenila na Anarchistickú federáciu

Zmenu názvu chápeme aj ako príležitosť k niektorým pozitívnym zmenám v hnutí a novému záujmu o anarchistickú sebaorganizáciu.

Anarchistická federácia

Členovia a členky Československej anarchistickej federácie (ČSAF) sa na riadnom jarnom zjazde v marci 2014 rozhodli pre zmenu názvu svojej organizácie.

Onou zmenou je zbavenie sa národnostného prívlastku v názve organizácie. Ten vnímali niektorí z nás negatívne. Naša organizácia bude naďalej jednou z rodiny anarchistických federácií. Konkrétne federácií, v ktorých sa združujú najmä česky a slovensky hovoriaci anarchisti a anarchistky. Okrem toho nás opustenie národnostného prívlastku zbavuje nepríjemnej pozície, kedy nás pôvodný názov staval do role predpokladaného zastúpenia na Slovensku, kde v praktickej rovine v súčasnosti žiadne nemáme. Napriek tomu nový názov ponecháva možnosť pôsobenia na Slovensku samozrejme naďalej otvorenou.

Zmena názvu so sebou síce priniesla drobné komplikácie, na druhej strane ale dúfame, že je príležitosťou k niektorým pozitívnym zmenám a novému záujmu o anarchistickú sebaorganizáciu. So zmenou názvu na Anarchistickú federáciu (AF) k 1. januáru 2015 mimo iné súvisí spustenie nových webových stránok organizácie s adresou www.afed.cz.

V súvislosti s rozhodnutím ohľadne zmeny názvu sa snažíme iniciovať diskusiu v rámci anarchistického hnutia o jeho potrebách, cieľoch a obmedzeniach. Ako jeden z dokumentov potrebných pre lepšiu orientáciu, na akých pozíciách Anarchistická federácia stojí, sme už v auguste uverejnili text Kým (nie)sme. Na základe ďalších debát, ako v rámci Anarchistickej federácie, tak mimo nej, budeme aktualizovať naše programové materiály a ďalej rozširovať pole spolupráce s jednotlivými segmentmi antiautoritárskeho hnutia.

Nepochybujeme o tom, že pre tunajšie hnutie je veľmi dôležitá organizovanosť, spočívajúca minimálne v prehlbovaní komunikačných a koordinačných platforiem. Jednou z nich je práve anarchistická federácia, ktorá by mala tvoriť zázemie pre svojich členov a členky, nech už sa organizujú v miestnych skupinách, samostatných projektoch či zatiaľ pôsobia osamotene.

Anarchistické hnutie v Česku od roku 1989 prešlo určitým vývojom. V polovici 90. rokov bolo cítiť veľkú naliehavosť po jasne definovanom federatívnom subjekte, o ktorý by sa hnutie mohlo oprieť – vznikla ČAF (neskôr premenovaná na ČSAF) a myšlienka organizovanosti sa v hnutí stala štandardom. Anarchistické hnutie zažilo svoj vzostup na prelome storočia a krízu v polovici prvej dekády. Z krízy sa po čase dokázalo dostať a postúpiť zase o krôčik ďalej. Práve anarchistická federácia sa ukázala byť v tomto procese dlhodobo stabilnou platformou. Je ale potrebné spraviť ďalšie kroky a hľadať cesty, ako anarchistické hnutie posunúť opäť o niečo ďalej.

Budeme veľmi radi, keď sa čo najviac anarchistov a anarchistiek pridá k našej snahe rozpútať v rámci hnutia diskusiu o potrebe federatívneho združovania a hľadania ciest k posilňovaniu hnutia tak, aby malo natoľko zaistené zázemie a upevnené štruktúry, že bude schopné lepšie vykonávať praktické aktivity a odolávať represiám. Či bude mať skutočne zmena názvu našej organizácie nejaký efekt, nevieme, ale skúšame to. Federalizmus je pre nás veľmi dôležitý, nakoľko naši členovia a členky pôsobia v naprostej väčšine mimo hlavné mesto. V Prahe sú podmienky pre aktivizmus veľmi odlišné a potreba nadregionálnej koordinácie pomerne malá – i túto disproporciu by sme chceli konfrontovať a pretaviť takým spôsobom, ktorý by bol prínosný pre hnutie ako celok.

Nebojte sa pridať!

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Anarchistická federácia (AF)
– Staviame sa proti byrokratickému systému s centralizovanou mocou, ktorý je sociálne nespravodlivý a dlhodobo neudržateľný, bez ohľadu na to, či funguje v štátoch kapitalistických alebo tzv. socialistických. Odmietame zastupiteľský systém parlamentnej „demokracie“, lebo ten sa stal, obzvlášť v ére globalizovaného kapitalizmu, len bábkou v rukách politicko-ekonomických záujmov. Nie sme iba negativisti, ktorí všetko bezdôvodne odmietajú. Snažíme sa aktívne propagovať našu alternatívnu víziu usporiadania slobodnej a samosprávnej spoločnosti.
– AF je členskou organizáciou Internacionály Anarchistických Federácií (The International of Anarchist Federations • L'Internationale des Fédérations Anarchistes, IAF-IFA).
Čerpané z: www.afed.cz

AF, 08. 01. 2015 | Prečítané: 1080 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 12:17
 Re: Moje poznámky
08-08-20 * 09:55
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 09:39
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore