www.humanisti.sk
Súťaž o knihu
Webhouse.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Slovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.skdTest
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @567
Počítadlo


Spam poison

Priezračný smäd

Verejná knižnica Jána Bocatia v Košiciach

Priezračný smädČi už slávite Sviatok svetiel alebo ste v očakávaní Vianoc, spríjemnite si podvečer 9. decembra 2014 (16.00) veršami židovskej poézie. Verejná knižnica Jána Bocatia v Košiciach (Hviezdoslavova 5) uvedie pásmo slova a hudby Priezračný smäd, kde v podaní Petra Vilhana a Adriany Ballovej zaznejú básne autorov, ktorých rodiskom je Slovensko, no žijú alebo žili v zahraničí – Erika Blumgrundová, Janko Karšai, Pavel Schwarz, Rachel Ošerov… Hudobne ich ich budú sprevádzať Nataša Kötelesová (flauta) a Mária Šabaková (akordeón) zo skupiny Kaschauer Klezmer Band. K dokonalému emocionálnemu a umeleckému zážitku prispeje videoprojekcia obrazov Tibora Spitza.

Podujatie je realizované v spolupráci so Združením Ester.

Vstup voľný.

Erika Blumgrundová, rodená Friedliebová, sa narodila v Bratislave. Dnes žije v Argentíne, kde pôsobí ako novinárka, poetka, prekladateľka, výtvarníčka a profesorka gymnastiky. Jej zbierka básni Prúd života k ústiu nezadržateľne plynie vyšla na Slovensku v roku 1997. Autorka ju pôvodne napísala v nemčine a neskôr ju sama preložila do slovenčiny.

Vera Meiselsová sa narodila v roku 1930 v Prešove. Žije v Izraeli, kde sa venuje poézii a výtvarnému umeniu. Jej socha Muzelman je súčasťou zbierok jeruzalemského múzea Jad Vašem.

Janko Karšai sa narodil v roku 1942 v Tisovci. Detstvo prežil v Trenčíne. Vyštudoval na Slovenskej vysokej škole technickej v Bratislave smer inžinierske stavby. V roku 1968 emigroval do Kanady. Od roku 1980 žije vo Vancouveri. Básne píše v angličtine a v slovenčine.

Rachel Ošerovová, pôvodným menom Edita Lebovičová, sa narodila v Mukačeve. Detstvo strávila v Žiline. Žije v Izraeli, kde roky pôsobila ako redaktorka literárneho časopisu Galim a viedla Spolok milovníkov literatúry. Teraz sa venuje literárnej tvorbe a projektu Poézia školám, ktorý usporadúva literárne súťaže v písaní poézie.

Milan Richter sa narodil v roku 1948 v Bratislave, kde pôsobí ako spisovateľ, básnik, prekladateľ a vydavateľ. Je držiteľom mnohých domácich a zahraničných literárnych a akademických ocenení, ako Goethe Scholar vo Weimare a Fullbright Research Scholar na UCLA v Los Angeles.

Tuvia Rübner sa narodil v Bratislave v roku 1924. V roku 1941 sa mu podarilo odísť do vtedajšej Palestíny, kde doteraz žije v kibuci Merchavia. Mnohé roky pôsobil ako vysokoškolský profesor na univerzite v Haife. V Izraeli sa považuje za jedného z najvýznamnejších básnikov. V hebrejčine mu vyšlo deväť básnických zbierok a v nemčine tri. Na Slovensku mu vyšla zbierka básní Pamäť popola. Je známy aj ako prekladateľ.

Pavel Schwarz sa narodil v roku 1921 v Ivanke pri Dunaji. Žil v Izraeli, kde roky pracoval ako dentista. Venoval sa poézii a výtvarnému umeniu.

Valéria Tóthová sa narodila v roku 1943 v Bratislave. Od roku 1971 žije v Kanade, kde pôsobila v školstve a v Kanadskom utečeneckom tribunáli. Už niekoľko rokov píše scenáre a vedie Divadlo poézie v Toronte. Popri literárnej tvorbe sa spolu s manželom venuje divadelnej réžii.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Verejná knižnica Jána Bocatia
– kultúrna inštitúcia Košického samosprávneho kraja
Hlavná 48
042 61 Košice
Čerpané z: www.vkjb.sk

VKJB, 01. 12. 2014 | Prečítané: 741 | Rubrika: Rubrika pána Rubika

Webhouse.sk

Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Anketa Strom roka
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore