www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @681
Počítadlo


Spam poison

Priemyselné odvetvia potrebujú výskum

Slovenské firmy investujú každoročne vlastné prostriedky do výskumu a vývoja, aby zvýšili svoju konkurencieschopnosť v Európe, ale aj vo svete

V dobe rýchlo sa meniacich moderných technológií a inovácií im však vlastné investície nestačia. Predstavitelia priemyslu iniciovali stretnutia s predstaviteľmi Slovenskej akadémie vied, aby sa dohodli na možnostiach využitia výskumného potenciálu akadémie v priemyselnom prostredí. Nastavený legislatívny rámec dnes firmám nedovoľuje naplno využiť výskum SAV.

„Slovenská akadémia vied pracuje v legislatívnom prostredí, kedy sme štátna rozpočtová organizácia. Je to zo svojej podstaty inštitúcia, ktorá nie je určená na podnikanie, nerobí zmluvy o dodaní služieb pre priemysel, resp. hospodársku sféru. Rozpočtová organizácia má žiť zo štátneho rozpočtu, a to by mala byť jej podstata existencie. V súčasnosti je na rokovaní vlády (rokovanie je prerušené) návrh zákona, ktorý má šancu urobiť zo SAV ako štátnej inštitúcie inštitúciu verejno-výskumnú a otvorí ju tak viac pre potreby krajiny. Aj v Rakúsku, v Česku, v Maďarsku či v Poľsku inštitúcie podobného typu takto pracujú,“ povedal predseda Slovenskej akadémie vied Pavol Šajgalík.

Slovensku sa v uplynulom programovacom období podarilo čerpať viac ako 1,2 miliardy eur v rámci Operačného programu výskum a vývoj. Vznikli tak výskumné pracoviská, ktoré sú vybavené špičkovými technológiami. Mnohé sú situované priamo vo firmách, kde sa zaoberajú aplikovaným výskumom pre potreby danej spoločnosti. Na druhej strane je legislatívne zakotvené v Operačnom programe výskum a vývoj, že na infraštruktúre získanej zo štrukturálnych fondov nie je možné generovať zisk a dokonca aj hradenie prevádzkových nákladov treťou stranou je otázne.

„Treba jasne povedať, že práve naši úradníci robia veci, pri pohľade na predchádzajúce programovacie obdobie, ktoré nám bránia využívať tieto prístroje a z nich vznikajúce výsledky v praxi. Paradoxne sme nainvestovali peniaze zo štrukturálnych fondov, vytvorili sme spoločné pracoviská akadémia-priemysel a Slovenská akadémia vied podľa súčasne platnej normy nemôže tieto výsledky zmysluplne komercionalizovať. Druhou brzdou je právna forma SAV. Jednoznačne treba pripraviť zákon o verejno-výskumných inštitúciách, pretože súčasný právny stav bráni tomu, aby výsledky takéhoto výskumu slúžili konkrétnym odberateľom v oblasti priemyslu,“ uviedol prezident Matadoru Štefan Rosina.

Zákon o verejných výskumných inštitúciách uviazol na rokovaní vlády ako prerušený bod. O jeho schválení by sa malo rozhodovať začiatkom budúceho roka. Predseda Slovenskej akadémie vied by chcel v ďalších dialógoch s predstaviteľmi priemyslu bližšie identifikovať štátnu vednú politiku. V nej treba zakomponovať stratégiu inteligentnej špecializácie RIS3, ktorá špecifikuje oblasti výskumu s potenciálom pre inovácie. Cieľom by mali byť produkty s vysokou pridanou hodnotou a s vplyvom na zamestnanosť v krajine. Predseda akadémie vied sa spolu s prezidentom Matadoru zhodli na tom, že Slovensko potrebuje legislatívne prostredie, v ktorom bude SAV a priemysel úzko spolupracovať na ekonomickej báze v oblastiach výskumu, ktoré generujú potreby výrobcov.

PhDr. Stanislav Ščepán
vedúci referátu pre komunikáciu a médiá SAV

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

SAVÚrad Slovenskej akadémie vied
– vykonáva úlohy spojené s odborným, organizačným a technickým zabezpečením činnosti akadémie ako vedeckej inštitúcie a úlohy spojené s povinnosťami akadémie ako správcu rozpočtovej kapitoly a zriaďovateľa organizácií
Čerpané zo: SAV

SAV, 29. 11. 2016 | Prečítané: 386 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (713 hl.)
 
Viac áno, ako nie (184 hl.)
 
Viac nie, ako áno (169 hl.)
 
Rozhodne nie (182 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1248
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore