www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @266
Počítadlo


Spam poison

Prichádza Festival Jeden svet

12. ročník

Festival Jeden svet12. ročník Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet bude v Bratislave od 29. novembra do 4. decembra 2011. Ponúkne 70 dokumentárnych filmov zahraničnej i domácej produkcie v 8 tematických sekciách. Aj tentoraz pôjde o témy, ktoré sú na Slovensku málo známe alebo tabuizované.

Festival Jeden svetFestival reaguje na nové trendy v spoločnosti a tak je toho roku našim mottom: svet v sieti. Moderné technológie totiž zohrali a stále zohrávajú významnú úlohu v boji za slobodu na všetkých kontinentoch. Nové médiá menia svet – to je názov sekcie v rámci ktorej uvidíte filmy o revolúciách v arabskom svete. Dozviete sa, že internetová cenzúra nie je len doménou autoritárskych režimov, ale nevyhýba sa ani starým demokraciám. A zistíte podrobnosti o tom, ako to bolo s únikom informácií, ktoré sa objavili na stránke WikiLeaks.

Manželka za päťdesiat oviecViete o tom, že vo svete dochádza až k 5 000 vraždám zo cti ročne? Rukami vlastných otcov, či bratov umierajú mnohé moslimské ženy len preto, že túžia po obyčajnom živote. Podrobnosti v dokumente, ktorý uvedieme v sekcii Ženské svety. Pozrieť si môžete aj film o tom, že v Afganistane ešte aj dnes manžel predá svoju ženu za pár oviec. Alebo o indickej aktivistke, ktorá pomáha ženám vystaveným domácemu násiliu. Prípadne príbeh o snahe iránskych žien preraziť v športe.

Krv v mobileV mnohých mobilných telefónoch sa skrývajú vzácne minerály postriekané krvou obetí vojny v Demokratickej republike Kongo. Máte právo vedieť (ďalšia filmová sekcia), že aj v tom vašom môže byť koltan – jeho ťažba je dôvodom vojny, ktorá stála život už viac ako 5 miliónov ľudí. V tejto sekcii uvidíte aj filmy o etiópskych deťoch, ktoré sa stávajú ľahkou korisťou obchodníkov s ľuďmi, o afganských sirotách – sexuálnych otrokoch obchodníkov a veliteľov, ale aj o prekvitajúcom obchode s ľudskými orgánmi v Indii.

Hip-hopová revolúciaV sekcii Cesty ku slobode uvedieme dokumenty o boji aktivistov za dodržiavanie ľudských práv v rôznych krajinách. V Bielorusku sa o to snaží undergroundové divadlo, na Kube hip-hopová kapela, demokratický hlas Barmy má zas podobu humoru a satiry. A dozviete sa aj to, že v africkom Kamerune je homosexualita stále trestným činom.

Kapitalizmus – naša tajná receptúraNielen tretí svet má problémy s demokraciou. Akási nedokončená je aj revolúcia v krajinách bývalého sovietskeho bloku, ktoré sú dnes súčasťou Európskej únie. O problémoch, s ktorými sa boríme, hovoria filmy v sekcii Naša r/evolúcia. V Rumunsku sú napríklad korupcia, protekcionizmus, pranie špinavých peňazí a finančné škandály ešte väčším problémom ako u nás. Demokracia priniesla do srdca Európy aj nový nacionalizmus. Uvidíte tiež film o mítingoch pred slovenskými parlamentnými voľbami v roku 2010 a pripomeniete si, čo všetko nám politici nasľubovali a nesplnili. A ako vidia ponovembrovú realitu kľúčové osobnosti udalostí v roku 1989 na Slovensku?

Niekoľko najnovších slovenských dokumentov vás presvedčí, že naši dokumentaristi si dobré meno, ktoré majú, skutočne zaslúžia. A nezabúdame ani na eko-témy. Teraz, keď všetci pociťujeme klimatické zmeny viac ako inokedy, sa môžete inšpirovať, ako prispieť k zvráteniu týchto zlých trendov.

Bližšie informácie o filmoch o mladých nielen pre mladých nájdete vo filmovej sekcii Jeden svet deťom.

Súčasťou festivalu sú vždy aj diskusie, tentoraz napríklad o arabských revolúciách, o bieloruskej diktatúre, segregácii Rómov, stave súdnictva na Slovensku, či feminizme.

Už od 29. novembra ide postupne festival aj do ostatných regiónov, naše filmy toho roku premietneme v ďalších 24 slovenských mestách v rámci prehliadky Jeden svet na Slovensku.

Zahraniční hostia Festivalu Jeden svet 2011

Jakob Preuss, Nemecko (hosť festivalu v termíne 1. 12.)

Režisér filmu „Ukrajinská Chelsea“, ktorý predstaví na festivale. Jakob Preuss vyštudoval právo v Kolíne a Paríži a Európske štúdie vo Varšave. Po ukončení štúdia pracoval v Rusku. Okrem filmovej tvorby pracuje ako konzultant a volebný pozorovateľ pre medzinárodné organizácie OBSE a IOM.

Mária Takácsová, Maďarsko (hostka festivalu v termíne 30. 11. – 1. 12.)

Režisérka filmu „Utajené roky“ o živote maďarských lesbičiek v komunizme, ktorý prestaví na festivale. V rámci štúdia sa zameriavala na intelektuálnu ako aj praktickú stránku filmovej tvorby. Získala diplom na Maďarskej filmovej akadémii. V rámci Programu Erasmus študovala tri mesiace na VŠMÚ v Bratislave. V posledných rokoch dokumentuje aktivity LGBT a zelených komunít. Spolupracuje na príprave televíznych relácií.

Alka Sadatová, Afganistan (hostka festivalu v termíne 2. 12. – 4. 12.)

Režisérka filmu „Polovičný život“ Alka Sadatová sa narodila v roku 1986 v Herate, historickom a kultúrnom centre západnej časti Afganistanu. Vďaka vplyvu svojej sestry sa zaujímala o film, školu však mohla dokončiť až po páde Talibanu. Vďaka talentu, ktorý sa prejavil v jej rannej tvorbe, získala možnosť študovať v medzinárodnom centre pre výskum umenia a modernej komunikácie skupiny Benetton – FABRICA v Taliansku. Spolu so sestrou Royou Sadatovou založila producentskú spoločnosť Roya Film House v Kábule. V súčasnosti tiež spolupracuje s afganskou televíziou Tolo TV. Alka Sadatová získala niekoľko ocenení na Aljazeera International Documentary Film Festival 2011, Women's Voices Now Film Festival Los Angeles 2011, Bilder vom Film Festival 2008, International Film Festival Trevignano 2007 a International Film Festival Almata 2006.

Omar Wael, Egypt (hosť festivalu v termíne 1. 12. – 3. 12.)

Egyptský režisér a aktivista Omar Wael sa narodil na malom predmestí Káhiry. Posledných päť rokov pracoval v oblasti filmovej produkcie a strihu, zatiaľ čo režíroval viaceré krátke filmy a dokumenty. Venuje sa najmä interkultúrnemu a angažovanému filmu. Pracoval v Bostone a New Yorku. V Káhire založil v roku 2005 Fable Media Creative a v roku 2008 Middle West Films – produkčný dom pre dokumentárne projekty.

Faramarz Beheshti, Irán/Nový Zéland (hosť festivalu v termíne 1. 12. – 4. 12.)

Režisér iránskeho pôvodu, žijúci na Novom Zélande, predstaví na festivale svoj film „Salam rugby“ o prvom dievčenskom ragbyovom tíme v Iráne.

Jan Ruml, Česko (hosť festivalu v termíne 1. 12.)

Protagonista filmu „R/evolúcia: Jan Ruml“ je český politik a aktivista v oblasti ľudských práv. V roku 1977 podpísal Chartu 77 a v roku 1979 sa stal členom Výboru na ochranu nespravodlivo stíhaných. Spoluzakladateľ týždenníka Respekt. V rokoch 1992 – 97 bol ministrom vnútra Českej republiky, následne založil stranu Únia svobody. V rokoch 2000 – 2004 bol podpredsedom Senátu Parlamentu ČR pre zahraničné veci. V roku 2010 vstúpil do Strany zelených.

Alaksiej Lavoncyk, Bielorusko (hosť festivalu v termíne 3. 12. – 4. 12.)

Alaksiej Lavonczyk je bieloruský aktivista a expert v oblasti médií a nových médií. Realizoval viaceré vzdelávacie projekty a konzultácie pre mimovládne organizácie a médiá v Bielorusku a v Strednej Ázii, zamerané na zručnosti v oblasti online kampaní a aktivizmu a bezpečnosti na internete.

Annette Rehrlová, Švajčiarsko (hostka festivalu v termíne 4. 12.)

Autorka knihy „Diamantové deti“ o detských vojakoch v Sierra Leone, ktorú predstaví na Festivale Jeden svet. Predtým, ako sa Dr. Annette Rehrlová stala v roku 2005 tlačovou hovorkyňou Úradu Vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR), pôsobila takmer 20 rokov ako novinárka a prekladateľka na voľnej nohe pre televíziu a tlačové médiá. Zameriavala sa najmä na politiku, sociálne témy a interkultúrny dialóg v Európe. Ako tlačová hovorkyňa UNHCR sa neustále pohybuje vo vojnových a krízových oblastiach, okrem iného vo viacerých krajinách Afriky a Blízkeho východu.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Človek v ohrození
– je občianske združenie, ktoré od roku 2000 organizuje na Slovensku Festival Jeden svet
– poslaním o. z. Človek v ohrození je účinne pomáhať ľuďom, ktorí trpia dôsledkami vojnových konfliktov, prírodných katastrof a autoritárskych režimov
– vzdelávacími a osvetovými aktivitami na Slovensku sa snažia prispieť k budovaniu otvorenej, tolerantnej a solidárnej spoločnosti
– ich aktivity možno rozdeliť do štyroch skupín: humanitárna pomoc, rozvojová spolupráca, podpora ľudských práv a vzdelávacie a osvetové aktivity na Slovensku, kde patrí i Medzinárodný festival dokumentárnych filmov Jeden svet
Čerpané z: Jeden svet

Človek v ohrození, 24. 11. 2011 | Prečítané: 3447 | Rubrika: Rubrika pána Rubika

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 12:17
 Re: Moje poznámky
08-08-20 * 09:55
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 09:39
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore