www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @521
Počítadlo


Spam poison

Prehlásenie redakcie DAV2 a osobností: Prezident z ideologických dôvodov podporuje vandalstvo voči mŕtvym

(Už vyše 100 signatárov, priebežne aktualizujeme signatárov prehlásenia)

Pamätník padlým vojakom Červenej armády (osloboditeľom)

Po kliknutí na fotografiu sa v novom okne zobrazí v lepšom rozlíšení o rozmeroch 780 × 508 bodov.

Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska 2. septembra 2017 napísal:

„ŠTYRI DNI VO VÄZENÍ
Štyri dni za mrežami kvôli tomu, že odstránil z pamätníka obetiam 2. svetovej vojny v Košiciach komunistické symboly – kosák a kladivo. Veľmi prísny postup polície a prokuratúry voči pánovi Lorenzovi je veľmi zvláštny najmä preto, že v mnohých iných prípadoch sa tak nepostupovalo. Nerozumiem tomu.
Dnes som preto telefonicky hovoril s generálnym prokurátorom, ktorý ma informoval, že na základe zásahu generálnej a krajskej prokuratúry bol návrh na väzbu zrušený a pán Lorenz prepustený.
Dohodli sme sa, že mi celý prípad príde osobne vysvetliť. A vysvetlenie si určite zaslúži aj naša verejnosť.“

Prezident SR Andrej Kiska

Po kliknutí na obrázok sa v novom okne zobrazí v lepšom rozlíšení o rozmeroch 504 × 330 bodov.

Prezident SR môže konať len v medziach Ústavy. Už pri zvolení existovali obavy, či dokáže Andrej Kiska vykonávať funkciu prezidenta v súlade s Ústavou Slovenskej republiky a či má záujem napĺňať jej obsah. V normálnom štáte existuje celý systém formálnych inštitúcií, ktoré korigujú nekorektné konanie tých verejných funkcionárov, ktorí verejné funkcie zneužívajú.

Zákon č. 300/2005 Z. z. (Trestný zákon)
§ 364 Výtržníctvo
(1) Kto sa dopustí slovne alebo fyzicky, verejne alebo na mieste verejnosti prístupnom hrubej neslušnosti alebo výtržnosti najmä tým, že
(a) napadne iného,
(b) hanobí štátny symbol,
(c) hanobí historickú alebo kultúrnu pamiatku,
(d) hrubým spôsobom ruší priebeh verejného podujatia, najmä nedovoleným použitím pyrotechnického výrobku, násilným poškodením sedadla alebo časti športového zariadenia slúžiacej na oddelenie sektorov, vhodením nebezpečného predmetu na športovisko alebo na iné miesto konania podujatia alebo
(e) vyvoláva verejné pohoršenie vykonávaním pohlavného styku alebo vykonávaním sexuálneho exhibicionizmu alebo iných patologických sexuálnych praktík,
potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.

S rozpakmi sme sledovali politické zasahovanie prezidenta Andreja Kisku do činnosti orgánov činných v trestnom konaní v prípade nemenovaného vandala, ktorý rozhorčil verejnú mienku hanobením pietneho miesta v Košiciach. Hanobenie pamätníkov mŕtvych sa v civilizovaných kultúrach považuje za mimoriadne zvrhlé konanie. Osobný postoj Andreja Kisku, ktorým porušuje elementárne kultúrne pravidlá (a úcta k mŕtvym k nim rozhodne patrí) by bol súčasťou jeho osobnej slobody, keby tak nerobil verejne a nezneužíval pritom ústavnú funkciu prezidenta SR a neporušil Ústavu zasahovaním do vyšetrovania Generálnej prokuratúry. Zároveň sa každý slušný a civilizovaný človek musí postaviť aj proti podpore vandalizmu zo strany mnohých tzv. mienkotvorných médií, ktoré tento čin podporili alebo tolerovali.

Pamätník vojakov Sovietskej armády sa nachádza na námestí Osloboditeľov. Je venovaný hrdinom – príslušníkom 4. ukrajinského frontu a padlým v bojoch pri oslobodzovaní Košíc v druhej svetovej vojne. Pamätník bol postavený v rokoch 1945 – 1946 podľa návrhu E. F. Gurjaceva a Ing. Hudáka. Na dvoch pamätných tabuliach sú napísané texty (v slovenskom a ruskom jazyku):

„Svojim osloboditeľom, presláveným vojakom Červenej armády, občania mesta Košíc roku 1945. Večná sláva hrdinom padlým v boji za slobodu a nezávislosť Sovietskeho zväzu. Sláva Červenej armáde, osloboditeľke Československa spod jarma nemeckých fašistických okupantov. Sláva hrdinom Veľkej vlasteneckej vojny. Sláva ruským zbraniam.“

Pamätník z trachytu, andezitu a travertínu je národnou kultúrnou pamiatkou. Na pamätníku boli pôvodne pripevnené kovové symboly robotníckeho hnutia: kosák a kladivo, ktoré boli odstránené vandalmi, následovne opätovne pripevnené a opätovne odstránené. Vojaci 18. armády 4. ukrajinského frontu začali oslobodzovať Košice 17. januára útokmi pozdĺž niekdajšej trasy Medzinárodného maratóna mieru od Sene a od Moldavy nad Bodvou. Ihneď po vstupe do mesta 19. januára pochovali na mieste terajšieho pamätníka 14 vojakov.

Sme rozhorčení, že generálny prokurátor neodmietol hrubé zasahovanie Andreja Kisku do nezávislosti prokuratúry a že sa podriadil jeho politickému nátlaku – že nenechal suverénne konať orgány činné v trestnom konaní.

Pri tejto príležitosti vyzývame všetkých čestných ľudí pôsobiacich vo verejnej správe (vrátane súdov a prokuratúry), aby podľa svojich možností ignorovali, liknavo alebo vôbec nevykonávali nariadenia politikov, zneužívajúcich svoje postavenie na presadzovanie vlastnej kolaborantskej propagandy.

História zatiaľ vždy dokázala kolaboráciu a vlastizradu nielen odsúdiť ale aj primerane potrestať. Vyžadujte a odkladajte si dokumentáciu, ktorá vás ochráni, ako čestných ľudí, nútených existenčnými ultimátami vykonávať nekorektné a nezákonné rozhodnutia.

Rozhodne protestujeme proti politickým procesom v trestnom práve, za ktoré považujeme aj tolerovanie nemorálnych, vulgárnych a odsúdeniahodných vandalských činov. So symbolmi komunistického hnutia bojovali za slobodu tisíce a milióny ľudí. Zomierali v boji proti kapitalizmu a jeho politickej forme – proti fašizmu. Symbol kosáka a kladiva je jednak symbolom robotníckeho hnutia, jednak symbolom poctivej práce a na daných pomníkoch reprezentuje znak osloboditeľskej Červenej armády. Ako kultúrni a slušní ľudia sme proti devastácii pomníkov a miest posledného odpočinku pretože je to v rozpore s elementárnou etikou a morálkou.

Nebyť týchto obetí svet, Európa a naša vlasť by omnoho dlhšie trpeli pod čižmami cudzích kolonistov a okupantov. To, že po zneužití politického úsilia o lepší socializmus noví hegemóni rozpútali antikomunistický hon na čarodejnice je iba dobová politická manipulácia s históriou.

My pozeráme dopredu a vidíme nevyhnutnosť vymaniť sa z temných osídiel militantného a zotročujúceho konzumného kapitalizmu. Hľadáme riešenia pre civilizovanú budúcnosť hrdých, rešpektovaných a tvorivých príslušníkov rozumnej civilizácie. Aj preto nezabúdame, a nechceme zabudnúť na slušnosť a elementárne civilizačné hodnoty!

Za redakciu, spolupracovníkov redakcie a občianske združenie DAV DVA

Ing. Juraj Janošovský, redaktor DAV DVA, Alternativy.sk, zástupca Stálej konferencie radikálnej ľavice
Mgr. Roman Michelko, spisovateľ, filozof, editor, vydavateľ, politológ, redaktor DAV DVA, ZEM & VEK, člen SSS
Ing. David Diczházy, aktivista, redaktor DAV DVA
Ľubomír Jánošík, redaktor DAV DVA pôsobiaci v oblasti zdravotníctva
Mgr. Ivan Lulják, historik, redaktor DAV DVA
Ladislav Michalek, aktivista DAV DVA
Mgr. Lukáš Perný, kulturológ, redaktor DAV DVA a ZEM & VEK
Mgr. Tomáš Klimek, právnik, šéfredaktor DAV DVA
Ing. Eugen Mýtnik, aktivista DAV DVA
RNDr. Karol Ondriaš, DrSc., vedec, redaktor DAV DVA
Soňa Valovičová, poetka, redaktorka DAV DVA
Mgr. Jozef Smatana, kulturológ a redaktor DAV DVA
Mgr. Aleš Hubert, aktivista, spolupracovník DAV DVA z ČR
Lukáš Sluka, aktivista, spolupracovník DAV DVA z ČR

Symbolickú petíciu proti zneužitiu právomoci prezidenta SR a proti podpore výtržníctva vo verejnej mienke ďalej podpísali blízki spolupracovníci redakcie a čitatelia DAV DVA, aktivisti, občania SR i ČR:

Ing. Peter Labant, starosta z Veľkého Lipníka
Mgr. Alexander Riabov, ekonóm, právnik, člen vedenia Zväzu šachistov, riaditeľ telekomunikačnej spoločnosti
Mgr. Dušan Deák, recepčný, aktivista
Martin Daňo, investigatívny novinár
Ján Parada, redaktor Humanisti.sk
Mgr. Lucia Burdová, kurátorka
Štefan Hronček, robotník, aktivista (petícia za ochranu pôdy)
Ing. Ján Šlinský, vynálezca agrokruhu, aktivista za potravinovú sebestačnosť
PhDr. Jozef Hrdlička, historik
Ing. Jalal Suleiman, PhD., aktivista, prekladateľ, politik
Marek Kancír, aktivista, bývalý profesionálny vojak
Lukáš Sisák, živnostník
Zuzana Jókayová, zdravotná asistentka
Mgr. Miroslav Pomajdík, aktivista, politológ
Andrej Zošiak, aktivista
Martin Bavolár, aktivista
Mgr. Peter Nišponský, vodohospodársky technológ, sekretár Charty 2015
Mgr. Dušan Havlík, dôchodca
Pavol Novotný
Daniel Tóth, študent VŠ
Bc. Daniel Grega, študent
Mgr. Petra Demková, asistentka poslankyne
Mgr. Dušan Janek, žurnalista, fotograf, MY – Nitrianske noviny
Martin Jágrik, robotník
Peter Plančík, aktivista
Jozef Furuláš
Marek Kopecký
Tibor Moravčík, aktivista
Ing. Ivan Minárik
Igor Jurečka, človek
Štefan Potocký, aktivista
Viliam Karaffa, SZČO
Waldemar Urmínsky
JUDr. Ľudovít Herda, dôchodca
Eva Hrabková, aktivistka
Ján Staněk
Mgr. Alexander Rakovský
Peter Papánek, aktivista za potravinovú sebestačnosť a obnovu poľnohospodárstva
Bc. Adam Hlavačka, zakladateľ Spravodajskej alternatívy
Mgr. Miriam Benešová
Branislav Jurný
Štefan Borovský
Vojtěch Mišičák
Ing. Filip Gubiš, zootechnik
Zsolt Szabó
Oto Zaťko
Ing. Viera Žiačková
Karin Urminská, študentka
Michal Čangar
Vojník Michal
Pavel Chovanec
Alex Velitš
Mgr. Ján Štekláč
Ján Kopás, karikaturista
Miroslav Lipták
Ing. Juraj Maťko, SZČO
Mgr. Peter Majchrák
Iveta Sojková
Miroslav Stančík
Vlasta Harachová
Mgr. Laco Gregocki
Jozef Kazar, automechanik v automobilke
Žofia Gollnerova, pracujúca dôchodkyňa
Štefan Fiffik, SZČO
Slavomír Guráň, bývalý prednosta Železničnej stanice, dôchodca
Robert Kravec
Rudolf Mitický
Slavomír Fijalka
Margita Vardzíková
Peter Kucka
Ľuboš Černák
Peter Lovacký
Ondrej Hovan
Miroslav Biel, robotník
Martin Lipocký
Mgr. Slavomíra Kotrádyová, Levoča
Dagmar Gregorová
Valika Severná
Božena Soldánová
Zdeno Capek
Saša Kovaničová
Božena Majerová
Matúš Hanečák
Zdeno Paluška
Iveta Streicherová-Frolovičová
Magdaléna Čizmárová
Mária Pánisová Žofčinová
Jozef Astl
Zlatica Starzyková
Andrej Flimel
Martin Kráľ
Dagmar Štrajcherová-Zábojníková, SZČO – opatrovateľka
Rudolf Kuraj
Renáta Hudoková, SZČO
Ľudovít Fintor
Árpi Trunko
Marika Maršalová Široká

(Tituly a povolania sú uvedené iba pre menách, kde boli známe.)

Poznámka:

Už v minulosti jeden z tých istých vandalov zneuctil pamätník bojovníkov proti fašistickým banderovcom a verejne zneuctil aj sochu básnika a intelektuála Ladislava Novomeského. Nemenovaný výtržník sa dokonca nedávno „pochválil“ na sociálnej sieti, že navštívil s podobným účelom Slavín a v rozhovore pre isté médium taktiež pripomenul, že sa k mnohým vandalským činom ani nepriznal. V roku 2011 kriticky reagoval Michal Havran, ktorý paradoxne toho istého výtržníka o niekoľko rokov (2015) podporil v petícii. Michal Havran v roku 2011 napísal:

„Pán…, ale aj poslanci OKS s iniciatívou na prijatie zákona o zákaze propagácie komunizmu by možno chceli, aby sme začali odstraňovaním Novomeského sôch a pokračovali napríklad zákazom jeho poézie. Post mortem previerková komisia by ukázala, či jeho poézia, plná detailov spásy človeka, nie je príliš nebezpečná pre dnešnú mládež, oddanú budovaniu spoločnosti sociálneho minimalizmu. Problém by mohla mať aj avizovaná výstava Picassa. V prípade, že by sa jej kurátorom podarilo na Slovensko prepašovať nejaké obrazy tohto notorického komunistu, pán… by ich mohol ísť nasprejovať.

Novomeského komunizmus je problémom iba pre tých, ktorí spájajú akúkoľvek kritiku nespravodlivosti so zločinnými ideológiami.“

Ľudia si na Facebooku začali meniť profilové fotografie

Po kliknutí na obrázok sa v novom okne zobrazí v lepšom rozlíšení o rozmeroch 884 × 390 bodov.

Ľudia si na sociálnych sieťach začali meniť profilové fotografie. Časopis Týždeň otvorene volá po odstránení pamätníka Červenej armády v Košiciach. Na sociálnych sieťach sa šíri výzva zmeny profilovej fotografie ako symbolický prejav úcty voči tým, ktorí zomierali, aby sme my žili. Vložiť sovietsku symboliku do svojej profilovky môžete na facebookovej stránke Zmeň si svoj profilový obrázok!

Archív:

Prezident SR Andrej KiskaZneuctil pamätník bojovníkov proti fašistickým banderovcomJana Ogurčáková: Umelci zabalili sochu NovomeskéhoMichal Havran ml.: Hlúposťou proti komunizmu (31. 1. 2011)Kabaret Michala Havrana
Vyhlásenie k trestnému stíhaniu Kalmusa a LorenzaEugen Korda: Dajme tú „osloboditeľskú“ kultúrnu pamiatku…Zmeň si svoj profilový obrázok!

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

DAV/DAV/ (čítaj DAV DVA)
– kultúrno-politická revue ľavého spektra
– kultúrno-politická a spoločenská revue nekapitalistickej ľavice, ktorej úlohou je rehabilitácia autenticky ľavicových a socialistických myšlienok do slovenskej spoločnosti 21. storočia
– zároveň poskytuje priestor pre diskusiu a výmenu názorov v autenticky ľavom spektre
Čerpané z: www.davdva.sk

Ako sa podľa vás nazýva spoločenské zriadenie, ktoré bolo u nás do roku 1989? (Zvoľte najvhodnejšie.)

Demokratický socializmus (Počet hlasov: 39)
(6.37 %)

Marxistický socializmus (Počet hlasov: 80)
(13.07 %)

Reálny socializmus (Počet hlasov: 41)
(6.70 %)

Socializmus s ľudskou tvárou (Počet hlasov: 32)
(5.23 %)

Vedecký socializmus (Počet hlasov: 18)
(2.94 %)

Socializmus ako prvá fáza komunizmu (Počet hlasov: 65)
(10.62 %)

Socializmus (Počet hlasov: 132)
(21.57 %)

Komunizmus (Počet hlasov: 56)
(9.15 %)

Totalita (Počet hlasov: 61)
(9.97 %)

Hlboká totalita (Počet hlasov: 43)
(7.03 %)

Štátny kapitalizmus (Počet hlasov: 45)
(7.35 %)Celkom hlasovalo: 612
Súvisiace články:
Ako poukázať 2 % z dane pre OZ DAV DVA (21.03.2020)
Konferencia s Branislavom Fábrym (11.08.2019)
VÝZVA: Podporte jedinečný projekt – priestor na archiváciu a digitalizáciu starších kníh (25.07.2019)
Povolebná diskusia s Romanom Michelkom v Košiciach (05.05.2019)
Telegram komunity DAV DVA z Trenčína do Davosu (29.01.2019)
Spolupráca ľavicových síl Česka a Slovenska (17.01.2019)
Festival ruských filmov v Košiciach (14.01.2019)
E-knižnica doplnená o tému ideológov a predstaviteľov Francúzskej revolúcie, jakobínov a Babeufovho Sprisahania rovných (12.01.2019)
DAV DVA sa rozšíril o nových členov, vedúcou redaktorkou pre 5. číslo DAV DVA bola zvolená Soňa Valovičová (25.11.2018)
Aké praktické alternatívy ponúkajú anglo-americkí sociálni filozofi – uvedenie novej knihy Lukáša Perného (22.11.2018)
Ako bude vyzerať svet v roku 2048? (28.09.2018)
Pozvánka na diskusiu s Ľubošom Blahom (14.09.2018)
Branislav Fábry o zbrojení, zákaze Nočných vlkov a cenzúre alternatívnych médií (26.07.2018)
Konferencia o DAV-e, prišiel aj syn pôvodného davistu Daniela Okáliho (15.07.2018)
Univerzitný pedagóg Vladimír Manda vypracoval kritickú analýzu tzv. „anti-extrémistickej“ učebnice Pavla Struhára (22.05.2018)
DAV DVA reaguje na lživé a nepodložené obvinenie Pavla Struhára (12.05.2018)
Podujatie: Homage to Karl Marx (Pocta Karlovi Marxovi) (21.04.2018)
Konferencia Alternatívy pre 21. storočie V. (09.03.2018)
Informačný bulletin a antikonšpiračný leták DAV DVA (14.02.2018)
Vychádza tretie číslo DAV DVA (29.01.2018)
DAV DVA na sociálnej sieti VKONTAKTE (20.01.2018)
Alternatívy pre 21. storočie (IV.) (06.01.2018)
Informačný bulletin DAV DVA (15.11.2017)
Vyšlo 2. číslo časopisu DAV DVA! (12.10.2017)
Konferencia Alternatívy pre 21. storočie III. (06.10.2017)
Pozvánka na oficiálnu prezentáciu DAV DVA (25.06.2017)
Prekarizácia práce (04.06.2017)
Jarné upratovanie DAV DVA (27.03.2017)
Prvé číslo časopisu DAV DVA (04.03.2017)
Alternatívy pre 21. storočie (27.01.2017)
Pridaj sa! – Výzva koordinátora sekcie pre praktickú činnosť (04.01.2017)
Finančná zbierka na prvé číslo magazínu DAV DVA (25.10.2016)
Kultúrno-politický magazín DAV/ (17.09.2016)
DAV DVA na prvej celoslovenskej konferencii za obnovu poľnohospodárstva (22.07.2016)

DAV/, 11. 09. 2017 | Prečítané: 1493 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (715 hl.)
 
Viac áno, ako nie (184 hl.)
 
Viac nie, ako áno (172 hl.)
 
Rozhodne nie (182 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1253
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Pokrytectvo
27-09-20 * 11:12
 Re: "Sväté" médiá.
24-09-20 * 17:07
 RE: Niečo tu nie je v poriadku
22-09-20 * 16:42
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore