www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Pozvánka na koncert
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republikyVoľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @764
Počítadlo


Spam poison

Predvolebný guláš

Predseda klubu Mladých humanistov zo Spoločnosti Prometheus volí Slobodu a Solidaritu

Predvolebný gulášZačína to prácou so základnými ingredienciami. Trochu tradičných hodnôt, za hrsť istôt, nejaká tá spolupráca, žiarivá budúcnosť, zdravie tiež nie je na škodu a školstvom nič nepokazíme. Zahustíme spravodlivosťou a okoreníme príživníkmi, prípadne dochutíme niečim teplým alebo troškou zeleného, ako si kto zvolí. Poriadne zamiešame niekoľkokrát vpravo, niekoľkokrát vľavo, zamiešame trochu zhora, potom pre zmenu zdola. Skontrolujeme termostat a s miešaním nepoľavíme, kým sa nám to všetko neprepečie.

Chuť tohto guláša vás na 99 % opentá a je dokonca dobrý aj na imunitu. Podávame s biskupským chlebíkom alebo s ghanamovými rožkami. Na pitie sa hodí kola, alebo nápoj jej podobný. Ako dezert podávame banány.

Takýto pocit mám zo slovenskej politiky. Je vôbec možné sa v tom všetkom vyznať? Je možné ešte niekomu veriť?

Som členom občianskeho združenia Spoločnosť Prometheus, ktorého snahou je brániť základné ľudské práva s dôrazom na ochranu práv občanov bez náboženského vyznania. Snažím sa vyvarovať toho, aby bola snaha nášho združenia zneužitá pre dosiahnutie politických cieľov, či aby politika bola dôvodom pre odstúpenie jednotlivcov od našich aktivít. Na druhej strane ale zastávam názor, že aj v súlade s Rezolúciou o korupcii, ktorú sme prijali na Svetovom kongrese humanistov v Oslo v roku 2011, je potrebné vyvíjať nátlak na politikov, ktorí by tu mali byť pre nás všetkých.

Zvykli sme si kritizovať náboženské spoločnosti za ich agitačnú činnosť. Prišiel však čas na vytriezvenie a uvedomenie si skutočnosti, že samotným poukazovaním na svetonázorový monopol bez vlastného lobingu a bez ponuky alternatívy dnes ďaleko nezájdeme.

Myslím, že nemá veľký význam lobovať u niekoho, kto naše požiadavky nepovažuje za dôležité, prípadne s nimi nesúhlasí. Naopak považujem za prirodzené tlačiť na politické strany, ktoré sa k odluke cirkví verejne prihlásili. Ako jediná strana, ktorá dala na otázku odluky cirkví od štátu jednoznačnú a kladnú odpoveď bola strana Sloboda a Solidarita. To je jednoducho fakt. Je už otázne, nakoľko je takéto prehlásenie úprimné a otázkou je aj to, čo my na to. Môžeme ich vysmiať, vynadať im za nesplnené sľuby, no bola by chyba netlačiť na nich, prípadne ich snahu nepodporiť či už ich voliť budeme alebo nie. Je samozrejmé, že nie všetci členovia strany jednoznačne podporujú všetky body volebného programu strany. Je asi samozrejmé aj to, že sa v strane nájdu klamári, podvodníci, či tak často spomínané gorily. Tie sa ale nájdu všade. Je na nás, aby sme sa snažili podporiť jednotlivcov, ktorých úprimnou snahou je slušne a zodpovedne hájiť práva občanov aj s iným ako náboženským svetonázorom.

Mojim želaním je, aby náboženstvo prestalo byť dôvodom pre toľké množstvo nezhôd, pre hádky v rodine či nebodaj ospravedlnením pre násilie. Plne rešpektujem náboženskú vieru, no chápem ju ako súkromnú záležitosť, ktorá by sa nemala akýmkoľvek spôsobom sčítavať, či využívať pre dosiahnutie politických alebo obchodných cieľov. Prial by som si, aby nezávisle na politickom aparáte veriaci a neveriaci našli spoločnú reč a dokázali pri zachovaní chladnej hlavy dosiahnuť stav, ktorý by neumožňoval poskytovať určité zvýhodnenia len na základe svetonázoru či náboženského presvedčenia. Kým ale dospejeme do stavu, kedy slová tolerancia, láska k blížnemu a pochopenie nebudú len prázdnymi slovami, pokladám za nevyhnutné pokúsiť sa využiť dostupné prostriedky pre to, aby sme si boli všetci rovní ako pred bohom, tak aj v republike.

Ja som sa na základe osobných skúseností a po vzájomnej komunikácii rozhodol v týchto voľbách podporiť Richarda Feketeho (35), Katarínu Augustiničovú (59) a Tomáša Hamráčka (119), ktorý je aj členom klubu Mladých humanistov. Preferenčný hlas pre týchto kandidátov do NR SR je šancou pre nás. Bez náboženského vyznania je nás na Slovensku minimálne 13,4 %. Je čas vystúpiť z tieňa.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Mgr. Ivan Hamráček
predseda klubu Mladých humanistov
– klub občianskeho združenia Spoločnosť Prometheus
Čerpané z: Mladí humanisti

Ivan Hamráček, 07. 03. 2012 | Prečítané: 1856 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore