www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Quasars Ensemble
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @427
Počítadlo


Spam poison

Prečítajte si časopis Prometheus číslo 2/2015

Vyšlo nové číslo časopisu PROMETHEUS pre občiansku spoločnosť a humanizmus

Časopis Prometheus 2/2015Na stránke Spoločnosti Prometheus nájdete nové číslo 2/2015.

V úvode má šéfredaktor Matej Beňo uverejnený článok Ako vonia Rusko.

Na 6. strane je článok Cirkev a štát v novoveku od Ladislava Hubenáka.

František Jedinák na 13. strane informuje z rokovania Ústrednej rady Spoločnosti Prometheus.

Na 14. strane je článok Slávili sme Svetový deň humanistov.

Spoločnosť Prometheus si v tomto roku pripomína 25. výročie svojho vzniku. Napriek tomu, že humanisti nemajú sklony ku konzervativizmu, majú svoje progresívne tradície, ku ktorým sa hlásime aj na Slovensku. Takouto tradíciu je Svetový deň humanistov, ktorý sa začal oslavovať v osemdesiatych rokoch minulého storočia. Máme však i vlastnú tradíciu, ktorou je odovzdávanie výročných ocenení humanistom práve 21. júna na Deň humanistov.

V poradí už ôsmy ročník odovzdávania ocenení humanistom sa uskutočnil opätovne v Justiho sieni Primaciálneho paláca v Bratislave. Uviedol ho Mgr. Igor Šabek slovami: „Mier, pokoj, šťastie každého človeka, našich blízkych i celej spoločnosti. Azda nikdy sme si tak intenzívne neuvedomovali skutočný význam týchto slov, ako v posledných mesiacoch. Pretože všetci aspoň tušíme, že do nášho bytia vstúpil nový rozmer.“ Pripomenul, že Deň humanistov sa koná práve v deň slnovratu, takže letný slnovrat je náš sviatok, symbol a tiež inšpirácia.

Na 16. strane je rozhovor Alexandry Ševelovovej s religionistom Dimitrijom Uzlanerom: Náboženstvá sú stále nebezpečnejšie. Dimitrij Uzlaner je docent Ruskej akadémie národného hospodárstva a štátnej služby a hlavný redaktor časopisu Štát, náboženstvo a cirkev. Z rozhovoru chcem upriamiť pozornosť na ťažkosti s „populárnosťou“ ateizmu.

O neatraktívnosti ateizmu

A. Š.: Prečo je ateizmus nepopulárny?

D. U.: Súdiac podľa mne známych výskumov je pre človeka religióznosť prirodzenejším stavom ako ateizmus. Aby ste boli veriaci (hoci dokonca len v zmysle poverčivosti), netreba žiadne zvláštne úsilie, ale k tomu, aby ste sa stali ateistom a zvykli si na vedecký svetonázor, treba na sebe dosť vážne popracovať. Preto budú ateisti v menšine, ale ani veriacich, ktorí pristupujú ku kresťanstvu, budhizmu, alebo islamu rozumne, nebude veľa. A väčšina sa bude pridržiavať ducha povier a etnických a náboženských praktík.

A. Š.: Nie je záujem o náboženstvo spojený s tým, že druhá polovica 20. storočia bola obdobím urbanizácie a nový mestský človek má jednoducho nejasnú identitu? To znamená, že na otázku sociológa „K akej viere sa hlásite?“ Človek odpovie: som pravoslávny, hoci na druhú otázku, „Veríte v boha?“ Môže odpovedať: „Nie“, ako v prieskume Levada centra, keď sa 40 % pravoslávnych priznalo, že neveria v boha.

D. U.: Súhlasím, ľudia sa potrebujú identifikovať. Ale vzniká problém. Nikto nevie, čo znamená slovo „veriaci“ alebo slovo „pravoslávny“; ani vedci, ani samotní ľudia, ani cirkvi. Sú to také pojmy, ktoré akoby niečo znamenali, ale čo konkrétne, to sa nedá celkom pochopiť. Môžeme povedať, že nejaké množstvo ľudí sa identifikuje alebo neidentifikuje s daným súborom zvukov alebo písmen.

Ale skúste sama sebe položiť otázku „Verím v boha?“ Okamžite sa utopíte v množstve otázok: čo je to boh? Odkiaľ viem o jeho existencii? Skutočne verím? Skutočne verím tak, ako má veriť pravoslávny? Hľadanie odpovedí na tieto otázky môže trvať celý život, ale my pracujeme s blitz interview (bleskový rozhovor – pozn. prekl.), s ľuďmi, ktorí sa ponáhľajú za svojimi povinnosťami.

A. Š.: Ale vy ako religionista viete, kto sú veriaci?

D. U.: Môžem vám dať milión definícií. Ale ak je definícií milión, znamená to, že nie je žiadna. Stručne povedané, neviem, kto sú veriaci. Jednoducho tento súbor zvukov je dnes v móde. A potom sa už objavia tí religiózni podnikatelia, ktorí sa snažia otočiť toto slovo tak, ako je pre nich výhodné. Dnes je jedným výhodné, aby pravoslávnych veriacich v Ruskou bolo 80 %. Zajtra im bude výhodné, aby veriacich boli 2 %. Potom budú veriacich chápať iným spôsobom. My ako vedci môžeme iba pozorovať priebeh tohto boja a robiť si nejaké poznámky. Bezmyšlienkovito narábať so slovami, napríklad so slovom „veriaci“, je ľudská vlastnosť. To slovo ich potom uchváti a vtiahne do víru, ktorý už neovládajú. Označil si sa za veriaceho, nuž čo, buď pripravený, že teraz ti vysvetlia, čo máš robiť. Buď pripravený urážať sa.

Na 21. strane je článok v českom jazyku Pravda páně vítězí, ktorý napísal český humanista Jiří Jírovec. Venuje sa Janovi Husovi, ale mňa viac zaujala Jírovcova zmienka o českom prezidentovi Václavovi Havlovi.

„Nejvyšší představitel katolické církve, papež, je považován za zástupce boha na zemi. Pokud tuto „jejich“ pravdu přijmeme, musíme se ptát, proč současný papež neexkomunikuje z církve politiky, kteří se zasloužili o poslední války. Nebo mu to jeho bůh pro jistotu neradí? V souvislosti s Husem je pozoruhodná i konstrukce ministra kultury Hermana, který by k upálenému rád přihodil Václava Havla – tedy jako hybatele dějin. Co proboha tento ateista, chabý vzor lidské morálky, údajný humanista, který nakonec lezl mocným do zadku a podporoval jejich války, přinesl světu a Česku dobrého? Nenechme Husa tak urážet!“

Jírovec tvrdí, že Havel bol ateista, pritom mal nielen štátny ale aj pompézny cirkevný pohreb.

Karol Ondriaš v knihe My, motroci XXI. storočia, takto prisaháme cituje jeden výrok od Havla, ktorý neznie ako názor ateistu.

…„vesmír, příroda, bytí a náš život jsou dílem stvoření, které je vedeno určitým záměrem, má určitý smysl a sleduje určitý cíl“…
V. Havel: Forum 2000 (4. 9. 1997)

Mráz mi vždy prechádza po chrbte, keď sa dozviem, že ľudia, ktorí majú moc, veria v nadprirodzené sily zasahujúce do nášho života.
K. O.

Na 22. strane je v češtine uverejnený článok Časy se (ne)mění, ktorý napísala Kočka Malvína.

Na 23. strane prináša Ivan Poljak informáciu z Medzinárodnej konferencie humanistov z východnej Európy, ktorá sa uskutočnila v dňoch 24. – 26. 4. 2015 v Bukurešti v Rumunsku. Zo Slovenska sa konferencie zúčastnil Metod Rybár z občianskeho združenia ETHOS.

Ešte na 23. strane je článok Asistované zomieranie a eutanázia.

Na 25. strane si môžete prečítať článok Výzva na zrušenie zákona o rúhaní v Írsku, v ktorom sa píše o tom, že írsky ministerský predseda End Kenny zapiera svoj sľub vypísať referendum o platnosti sedem rokov starých zákonov. Medzinárodná skupina ateistov a sekularistov, vrátane Richarda Dawkinsa a Stevena Pinkera, ho vyzvala, aby inicioval referendum o zrušení írskeho zákona o rúhaní, ktorý bol schválený len v tomto storočí.

Na tej istej strane je ešte článok Hodnoty sekulárnej rodiny, ktorý napísal Phil Zuckerman, profesor sociológie a sekulárnych štúdií na Pitzer College a autor knihy: „Žiť sekulárnym životom: Nová odpoveď na staré otázky“. V článku sa píše (úryvok):

Takmer 40 rokov Bengtson longitudinálne študoval a skúmal generácie, takže jeho štúdia sa stala najväčšou štúdiou náboženstva a rodiny, života po viaceré generácie v USA. Keď Bengtson zbadal narastajúce počty Američanov bez náboženstva, rozhodol sa pridať sekulárne rodiny do svojej štúdie v r. 2013. Bol motivovaný pokusom pochopiť, ako život v rodine a vplyvy medzi generáciami pôsobia v kruhu nenábožných ľudí.

Bol prekvapený tým, čo zistil. Pri vysokom stupni solidarity a emocionálnej blízkosti medzi rodičmi a nenábožnými deťmi, boli najmladšej generácii v takýchto rodinách odovzdávané silné etické štandardy a morálne hodnoty.

„Mnohí nenábožní rodičia boli viac súdržní a viac odovzdaní svojim etickým zásadám, než niektorí z nábožných rodičov v tejto štúdii“, povedal mi Bengtson. „Väčšina z nich si žije život vedený morálnymi zásadami a zmyslom pre účel.“

Môj vlastný, prebiehajúci výskum medzi sekulárnymi Američanmi – podobne ako aj hŕstky ďalších sociálnych vedeckých pracovníkov, ktorí sa iba nedávno zamerali na sekulárnu kultúru – potvrdzujú, že život v nenáboženských rodinách je plný ich vlastných morálnych hodnôt, obohacujúcich ich etické zásady.

Najdôležitejšie medzi nimi je riešenie racionálnych problémov, osobná autonómia, nezávislosť myslenia, vyhýbanie sa telesným trestom, duch vypytovania sa na všetko a nadovšetko empatia (empatia = alebo vcítenie sa označuje porozumenie emóciám a motívom druhého človeka).

Pre sekulárne orientovaných ľudí morálka stojí na jednoduchom princípe vzájomnej empatie, známej ako zlaté pravidlo: správaj sa k iným tak, ako by si sám chcel, aby sa iní správali k tebe.

Na 27. strane je rubrika Kriticky a lapidárne.

V rubrike Osobnosti humanizmu na 30. strane sa Ivan Poljak venuje voľnomyšlienkarovi, osvetovému aktivistovi, pedagógovi, anarchistovi Franciscovi Ferrerovi Guardiovi (1859 – 1909) v článku Francisco Ferrer Guardia – priekopník modernej školy v Španielsku.

Naďa Čeklovská sa v článku Rebelant a kritik katolíckej cirkvi v Írsku na 32. strane venuje fenomenálneho románu Ulysses, ktorý napísal popredný prozaik svetovej literárnej scény James Joyce.

Na 34. strane je výber nových kníh. Medzi nimi je spomenutá kniha Nemnožme sa! Ide o antológiu zostavenú Rastislavom Škodom. Antológia vyjadruje úsilie zostavovateľa pripojiť sa k akémukoľvek hlasu, ktorý sa prihovára ľuďom s cieľom zvýšiť ich povedomie o nutnosti depopulácie.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Ján ParadaJán Parada
laik s celoživotným vzdelávaním
Čerpané z:
vlastný zdroj, časopis Prometheus 2/2015

Čítate časopis Prometheus?

Áno (Počet hlasov: 244)
(51.91 %)

Nie (Počet hlasov: 115)
(24.47 %)

Tento časopis zatiaľ nepoznám (Počet hlasov: 111)
(23.62 %)Celkom hlasovalo: 470
Súvisiace články:
Fajnor zneužíva nesprávne vyjadrenie prezidenta Kisku (22.05.2017)
Časopis Prometheus (03.12.2010)

Ján Parada, 21. 10. 2015 | Prečítané: 1226 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Ktorý vtáčik z týchto fotografií sa vám najviac páči?

Kolibkárik čipčavý (12 hl.)
 
Sýkorka belasá (15 hl.)
 
Stehlík obyčajný (7 hl.)
 
Sokol myšiar (5 hl.)
 
Drozd plavý (2 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 41
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Čítam
13-07-20 * 17:12
 RE: Zdravá výživa
12-07-20 * 16:56
 Re: Ženy neplačú
12-07-20 * 09:12
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore