www.humanisti.sk
Súťaž o knihu
Webhouse.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Slovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.skdTest
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @669
Počítadlo


Spam poison

Praha je druhé najväčšie slovenské mesto?

Nie! Praha je malá slovenská dedina

Český novinár a komentátor Luboš Palata uverejnil 22. februára 2016 v denníku SME článok Nevíťazstvo Smeru by pomohlo aj Česku. V článku napísal:

„Praha je druhé najväčšie slovenské mesto. A tak niet divu, že na nedávnej diskusii Inštitútu pre politiku a spoločnosť, ktorá sa konala v aule Fakulty sociálnych vied Univerzity Karlovej, bolo nabité.

Treba povedať, že drvivá väčšina z divákov boli pražskí Slováci alebo slovenskí študenti vysokých škôl.“

Teraz neviem, či sa chybne vyjadril tento zahraničný novinár, alebo ide o chybný preklad z češtiny do slovenčiny. Aby som náhodou nekrivdil českému novinárovi, ktorý je nositeľom niekoľkých novinárskych cien, okrem iných aj Cenou Ferdinanda Peroutku.

Čo mi na jeho vetách vadí?

  1. Praha je druhé najväčšie slovenské mesto.
  2. …Univerzity Karlovej…

Druhá najväčšie slovenské mesto je mesto Košice. A nie Praha. Praha je mesto, ktoré sa nachádza mimo Slovenskej republiky. Ide o mesto v cudzine, o mesto v zahraničí. Na Slovensku máme len dedinu (alebo presnejšie obec) s názvom Praha. Nachádza sa v okrese Lučenec.

Sám novinár Palata alebo zamestnanec v denníku SME, ktorý kontroloval jeho text, by mali vedieť, že v Českej republike sa síce univerzita v českom jazyku nazýva „Univerzita Karlova v Praze“, ale v slovenskom jazyku má pomenovanie „Karolova univerzita“. Môžeme sa však stretnúť aj s nesprávnym pomenovaním: Karlova univerzita.

Takže, keď sa chcel novinár vyjadriť o Prahe ako o hlavnom meste Českej republiky, v ktorom žije veľmi veľa Slovákov, mal vetu napísať inakšie. Slovákov ako občanov Českej republiky slovenskej národnosti, i Slovákov, ktorí tam žijú prechodne, napríklad kvôli práci. V tom druhom prípade hovoríme o Slovákoch ako o občanoch Slovenskej republiky, ktorí sa napríklad dlhodobo zdržujú v „českej“ Prahe. A to môžu byť aj Slováci ako bratislavskí Maďari alebo bratislavskí Vietnamci. Kde zase Maďar a Vietnamec sú občania Slovenskej republiky inej národnosti ako je slovenská.

V Prahe, v hlavnom meste Českej republiky, podľa ostatného sčítania ľudu z roku 2011 žije 1 268 796 obyvateľov, z toho 23 089 občanov, ktorí uviedli, že sú slovenskej národnosti.

Učitelia nariekajú nad žalostným stavom v školstve. Český novinár a komentátor Luboš Palata je upozornením, aby sa učitelia spamätali, a viac dbali na vzdelaní svojich študentov.

Archív:

Český novinár a komentátor Luboš Palata

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Ján ParadaJán Parada
laik s celoživotným vzdelávaním
Čerpané z:
vlastný zdroj

Ján Parada, 23. 02. 2016 | Prečítané: 932 | Rubrika: Polemika o…

Webhouse.sk

Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Ťažko
20-10-19 * 11:22
 Re: Z toho miesta
20-10-19 * 11:03
 Ťažko
17-10-19 * 23:21
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore