www.humanisti.sk
Inzeráty
Webhouse.sk
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republikyVoľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @927
Počítadlo


Spam poison

Pracovné podmienky v Európe sa začínajú podobať ázijským

Pracujúci v odevnom a obuvníckom priemysle dostávajú nedôstojné mzdy

Rím/Praha, 23. januára 2015 – Luxusné talianske značky ako Louis Vuitton, Armani, Prada či Dior presúvajú výrobu späť do Talianska, zároveň s tým sa však do talianskych závodov dostávajú rovnaké pracovné podmienky, aké panujú v ázijských krajinách. Pracujúci v odevnom a obuvníckom priemysle dostávajú načisto nedôstojné mzdy, často sú zamestnávaní nelegálne a nútení k neprimeraným nadčasom. Vyplýva to z dnes uverejneného výskumu (1) vydaného platformou Clean Clothes Campaign v Taliansku.

So zvyšujúcim sa tlakom na konkurencieschopnosť presúva stále viac talianskych značiek svoju výrobu z Ázie späť do Talianska, a to najčastejšie do polooficiálnych prevádzok, tzv. sweatshopov. Tie bývajú spravidla vlastnené čínskymi majiteľmi. V nebezpečných pracovných podmienkach tam pracujú najmä migranti. Za extrémne dlhé pracovné zmeny dostávajú iba neprimerane nízku mzdu.

„V reakcii na globálne preteky ku dnu, sa Taliansko pohybuje smerom k stále najistejšiemu a flexibilnému trhu práce. Dochádza k znižovaniu sociálnej ochrany a pracovníci sú tak nútení čeliť dopadom krízy sami bez akejkoľvek opory,“ uviedol autor výskumnej správy Francesco Gesualdi z talianskej Clean Clothes Campaign.

„Ukazuje sa, že aj keď ide o luxusné značky, podmienky, ktoré panujú pri ich výrobe, nie sú nijako lepšie než u lacnejšieho tovaru,“ doplnil k výskumu Petr Mareš z českej pobočky Clean Clothes Campaign.

Výskum rovnako rúca mýtus, že keď si vyberieme odevy pochádzajúce z Európy, máme istotu, že pri výrobe boli zachované dôstojné pracovné podmienky.

Čo sa týka miezd, je situácia v celej Európe podobná. Pracujúci v odevnom priemysle vo východnej Európe dostávajú mzdy, ktoré nestačia ani na pokrytie ich základných potrieb. Napríklad v Bulharsku, Macedónsku či na Ukrajine predstavuje tamojšia minimálna mzda len 14 % z odhadovanej dôstojnej mzdy; na Slovensku je to zhruba 21 % (2).

Poznámky:

(1) Výskum „Can you earn a living wage in fashion in Italy“ vydaný Campagna Abiti Puliti (pobočkou Clean Clothes Campaign v Taliansku).
(2) Správa Stitched Up vydaná Clean Clothes Campaign. Tlačová správa v českom jazyku s výsledkami reportu.

Pod čiarou

NaZemi presadzuje globálne rozvojové vzdelávanie do škôl i mimo ne, zasadzuje sa o zodpovednosť firiem v ich dodávateľskom reťazci a propaguje fair trade ako účinnú podporu chudobným pestovateľom a remeselníkom z krajín globálneho Juhu.

V októbri 2014 vstúpila NaZemi spoločne s Ekumenickou akadémiou do medzinárodnej aliancie Clean Clothes Campaign. Vznikla tak česká pobočka Clean Clothes Česká republika. Česká republika sa stala 16. členom aliancie a NaZemi sa tým pripojila k viac než 250 organizáciám z celého sveta.

Pracovným podmienkam v odevnom priemysle sa NaZemi venuje už šesť rokov, a to v rámci svojej kampane Ušili to na nás.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

NaZemi
– česká mimovládna organizácia, ktorá usiluje o to, aby sa ľudia v rozvojových krajinách mohli vlastnými silami vymaniť z chudoby
– zameriava sa na prepojenosť nášho spotrebného správania s problémami v rozvojových krajinách a motivuje jednotlivcov, firmy i štáty prijať za tieto problémy zodpovednosť
Čerpané z: www.nazemi.cz

NaZemi, 23. 01. 2015 | Prečítané: 971 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom